fbpx Skip to main content

Coraz więcej sklepów oszukuje klientów myśląc, że kupują solidne, trwałe meble za mniej pieniędzy. Głównymi winowajcami są meble laminowane, które pomagają dużym korporacjom wytwarzać i wysyłać towary o jednolitym wyglądzie. Postępy w naśladowaniu prawdziwego drewna oznaczają, że laminat mógł łatwo wpaść do twojego domu. Oto, jak możesz stwierdzić, czy masz meble z prawdziwego drewna, czy imitację laminatu! 

Waga drewna kontra laminat

Pierwszym wskaźnikiem prawdziwego drewna jest waga, ponieważ naturalne meble z litego drewna są ciężkie. Możesz poczuć ciężar nawet w kawałkach, które nie są bardzo duże. Lekkie meble są zwykle laminowane, a ich fałszywe wykończenie pokrywa niektóre płyty wiórowe!

Konstrukcja utworu

Meble z prawdziwego drewna wymagają kunsztu, a jednym ze sposobów na określenie, z czego wykonany jest stół lub biurko, jest poszukiwanie szczegółów tego rzemiosła. Sprawdź, czy elementy są złożone razem przy użyciu metody jaskółczego ogona, w którym „język” wpasowuje się w rowek. Laminat jest zwykle mocowany razem za pomocą śrub lub kleju. 

Jeśli pod meblami zobaczysz niedokończone drewno, prawdopodobnie jest to drewno, a nie laminat, ponieważ ten ostatni często całkowicie pokrywa materiał z przodu iz tyłu. 

Ziarno drewna

Prawdziwe drewno kontra laminat - Rustix Studio

Jedną z najbardziej fantastycznych rzeczy w prawdziwym drewnie jest to, że nie ma dwóch identycznych ziaren, ponieważ nie ma dwóch identycznych drzew! Jeśli wzór różni się dziko, drewno jest prawdopodobnie prawdziwe. Jeśli jednak wzór się powtarza (lub jeśli brakuje mu całkowicie ziarna), jest to laminat.

Co z okleiną drewnianą? 

Stół laminowany - Rustix Studio

Laminat to fabrycznie wykonany materiał, który jest prasowany i nakładany warstwowo, aby wyglądał jak prawdziwe drewno, a prawdziwe drewno pochodzi z prawdziwych drzew (w przypadku, gdy nie było to oczywiste). A co z meblami z forniru ? Tego rodzaju meble wykonane są z cienkiej warstwy litego drewna na rdzeniu ze sklejki. Wykorzystuje prawdziwą ofertę, zwłaszcza jeśli jest duża z wieloma mniejszymi elementami (np. Komoda fornirowa może mieć szuflady z litego drewna). 

Chociaż fornirowane meble są lepsze niż laminat ze względu na zastosowany materiał, nie mają one integralności ani pozyskiwania typowego dla mebli wykonanych z litego drewna. Jednym ze sposobów na to jest spojrzenie na ziarno; fornirowane meble mogą zachować pewne naturalne wzory, ale zwykle mają wiele powtórzeń, a jednocześnie nie mają faktury. Lite drewno również nie ma słojów na krawędziach, podczas gdy fornir drewniany pokaże poziomy wzór słojów wzdłuż krawędzi.

Możesz sprawdzić, czy meble mają fornir drewniany, badając boki i spód. Przyglądając się uważnie, powinieneś być w stanie stwierdzić, gdzie arkusz forniru przyczepia się do frontu mebla. Rzemiosło jest kluczem do tworzenia mebli z prawdziwego drewna, a my dokładamy wszelkich starań, aby londyńskie drewno stało się czymś, co przetrwa całe życie!