fbpx Skip to main content

River-Table – trend w sztuce stolarskiej. Widok stołu wykonanego z drewnianych płyt i wypełnionego żywicą epoksydową jest fascynujący. Cora częściej ludzie zastanawiają się: „Ale jak zrobić tak piękny stół?” Jesteśmy gotowi odpowiedzieć na to pytanie. Zacznijmy od pierwszych kroków – selekcji i przygotowania tablic drewnianych.

    Często słyszymy, że wszystko możemy zrobić własnymi rękami. Wiele osób uważa, że wykonanie rzeki jest bardzo proste. W końcu na pierwszy rzut oka wszystko wygląda całkiem łatwo. Jeśli porównamy produkcję stołu z budową domu, wówczas znacznie łatwiej jest stworzyć stół.

Istnieje jednak duża liczba niuansów. Z drugiej strony wszystko może wyglądać tak: weź drzeworyty, wypełnij je żywicą epoksydową, poczekaj długo i to wszystko – stół jest gotowy. Ale wszystko jest znacznie bardziej skomplikowane. Z tego powodu dzisiejszy blog poświęcony jest cechom selekcji i przygotowania litego drewna do stworzenia rzeki.

Przygotowanie drewna do stworzenia rzeki

    Te cechy odnoszą się do wszystkich produktów z litego drewna, ale dzisiaj skupimy się na naszych konkretnych dekoracjach drewnianych.

    Niektórzy ludzie są tak zainspirowani wyglądem drewnianego stołu, że decydują się stworzyć go w domu własnymi rękami.

  1. Na początku zaczynają szukać wysuszonego drewna
  2. Następnie kupują w sklepie żywice epoksydową, barwniki.
  3. Włączają wideo na YouTube i zaczynają tworzyć stół swoich marzeń.

    W procesie produkcyjnym występowały trudności, ale zostały one przezwyciężone. Stół jest gotowy i triumfalnie stoi w domu. Jednak po kilku dniach drzewo rozszerza się lub zwęża, co prowadzi do szybkiego zniszczenia produktu. Powstaje pytanie: „Dlaczego tak się stało?” Pierwszą przyczyną awarii jest słabe przygotowanie materiału.

Jak wybieramy lite drewno do rzeki?

    Stół rzeczny wymaga specjalnego drzewa, które powinno być nie tylko piękne, ale także całkowicie wysuszone. To prawda, że ​​w domu nigdy nie będzie można tego osiągnąć, ponieważ nie można utrzymać odpowiedniej temperatury i wilgotności w domu, aby drewno można było wysuszyć do jakości stolarki. 

Jak suszyć lite drewno?

  1. Wydobywanie ściętego drzewa z pnia trwa od sześciu miesięcy do dwóch lat.
  2. Gdy zawartość soków w drzewie zostanie zminimalizowana, możesz przejść do cięcia. Ale wymaga to zrozumienia naturalnej struktury drzewa.
  3. Następnie drzewo nie jest przekształcane tylko w posiekaną deskę, ale w płyty, które należy wysłać do komory suszenia atmosferycznego. Ważne jest, aby nie spieszyć się z suszeniem drewna. Im bardziej wyschnie, tym lepiej będzie. Odbywa się to w celu zapewnienia, że ​​wszystkie procesy biologiczne są zakończone w środku. W końcu wewnętrzne napięcie wciąż występuje w środku, co doprowadzi do pojawienia się pęknięć i zginania drewna.
  4. Na ostatnim etapie drewno jest wysyłane do komory suszącej. Ponieważ drewno musi być wysuszone do 8% wilgotności. Niektórzy mogą myśleć, że aby osiągnąć najlepszy efekt, warto wysuszyć do 4-5%. Jest to jednak nieporozumienie. Ponieważ później takie drewno zacznie puchnąć.

Cechy suszenia drewna

    Na pewno już zrozumiałeś, że drewno na takie stoły musi być suszone w określonych warunkach. Chcielibyśmy jednak zauważyć, że nie powinno się to odbywać w trudnych (szybkich) warunkach. Ekspresowe suszenie nie chroni przed możliwym ryzykiem. Proces ten powinien odbywać się w umiarkowanym tempie. Jeśli mówimy o czasie, nie możemy powiedzieć dokładnej liczby, ponieważ wszystko zależy od rodzaju drewna i parametrów płyt.„Wykonanie drewnianego stołu z żywicą epoksydową wymaga tolerancji i czasu”

    Nawet wszystkie te niuanse nie gwarantują w 100%, że drewno zachowa się jak kamień. W końcu drzewo wciąż żyje i wymaga specjalnego przetwarzania.