fbpx Skip to main content

W celu wytworzenia elementów meblowych o odpowiednich wymiarach, jakości, strukturze i rysunku drewna, ścięte pnie drzew muszą przejść w tartaku szereg operacji technologicznych: od przetarcia przez klejenie drewna w większe elementy do szlifowania powierzchni.

Jedną z kluczowych operacji jest segregacja drewna pod względem klas i przeznaczenia oraz klejenie drewna w gotowe elementy. Proces klejenia jest również istotny dla stabilności wymiarowej i kształtowej przy zmiennych warunkach klimatycznych powietrza. Dzięki temu zniwelowane zostaje ryzyko pojawienia się krzywizn oraz paczenia drewna. W naszym zakładzie do produkcji mebli wykorzystujemy dwa rodzaje elementów i półfabrykatów, otrzymanych w wyniku nieco odmiennego przebiegu procesu:

CZYSTE, ŁĄCZONE

Elementy drewniane czyste – łączone w technologii mikrowczepów (miniwczepów) na długość i szerokość;

Technologia łączenia drewna za pomocą mikrowczepów pozwala osiągnąć wysokie walory estetyczno-funkcjonalne wyrobów i pozyskać materiał tzw. czysty (bez skaz anatomicznej budowy drewna). Podczas procesu produkcyjnego usuwane są z surowca sęki, pęknięcia, miejsca o innym zabarwieniu oraz inne wady anatomiczne drewna. Otrzymany surowiec i elementy charakteryzują się jednorodnym, stonowanym kolorem o strukturze połączonych „klepek”.

DZIKIE, PEŁNE

Elementy drewniane dzikie – pełne, łączone tylko na szerokość (bez łączenia na mikrowczepy);

Technologia otrzymywania elementów pełnych – litych charakteryzuje się brakiem połączeń na długość za pomocą mikrowczepów (te połączenia nie występują). Tym samym ma miejsce „przyzwolenie” na pojawianie się naturalnych, anatomicznych cech drewna w postaci: sęków, niewielkich pęknięć, różnic kolorystycznych czy w przypadku buka: tzw. fałszywej twardzieli (smug i miejsc o znacznie ciemniejszym zabarwieniu) – stąd nazwa: dziki buk/dąb. Ewentualne niewielkie ubytki w sękach lub niewielkie pęknięcia wypełniane są specjalną, twardniejącą masą w kolorze otaczającego je drewna. Tak przygotowany materiał nie ma struktury „klepkowej”, a rysunek otrzymanych elementów jest urozmaicony dodatkowymi elementami anatomicznej budowy drewna.