fbpx Skip to main content

WYBÓR UKŁADU BLATU

Mój projekt często zaczynam zaprojektowania go graficznie,  który pomoże mi wizualizować gotowy projekt. Aby uzyskać najlepszą wizualizację, zbuduj szablon tak, aby wnętrze szablonu miało rozmiar gotowego stołu.

Po przygotowaniu szablonu nie spiesz się, wybierając układ. Nawet jeśli uważasz, że wiesz dokładnie, jak chcesz aby stół wyglądał  twój stół, poświęć kilka minut i baw się z innymi pomysłami, przesuwając, przewracając drewno lub dodając inne elementy, aby zobaczyć, jak to będzie wyglądać. Możesz się zaskoczyć.

Unikam  prostych krawędzi. 

Mam jedną główną zasadę wyboru niestandardowego układu. Brak prostych krawędzi. Dlaczego? Ponieważ drzewa nie posiadają idealnie prostych krawędzi, a rzeki nie płyną idealnie prosto. Możesz pomyśleć, że możesz po prostu dodać własną naturalną przewagę, rzeźbiąc ją w celu odtworzenia naturalnej krzywej. Jednak moim zdaniem nigdy nie wyglądają dobrze.

Poza unikaniem prostych krawędzi, nie mam żadnych twardych i szybkich zasad. Nie lubię dużych obszarów otwartej żywicy,  wygląda śmiesznie i staje się drogo. Idealnie więc lubię łączyć jedną krzywą drewna z inną częścią wyginającą się wokół tego samego obszaru.

CIĘCIE DREWNA NA WYMIAR

Niezależnie od tego, czy używasz piły łańcuchowej, czy zwykłej piły tarczowej, po prostu przecinaj wzdłuż zaznaczonych linii. Nie martw się, że uczynią je absolutnie idealnymi. Stół zostanie przycięty do ostatecznego rozmiaru po wylaniu żywicy epoksydowej. Jednak im czystsze i prostsze możesz wykonać te cięcia, tym mniej żywicy epoksydowej zmarnujesz na  wypełnianu dziur.

Czyszczenie płyt  drewnianych

Miękkie drewno ma często jaśniejszy kolor. Chcesz, aby twój stół był wykonany tylko z dobrego, twardego drewna. Bez miękkiego lub zgniłego drewna. Niestety, naprawdę fajne elementy dla takich stołów często mają zgniłe plamy, duże dziury w węzłach lub inne części, które wymagają naprawy. Dobrą wiadomością jest to, że podczas pracy z żywicą epoksydową zawsze można wypełnić żywicą pustkę lub ubytek.

Do kory i naprawdę miękkich miejsc wystarczy dłuto i młotek. Jednak moim ulubionym narzędziem do czyszczenia płyt jest szlifierka kątowa z tarczą z drutu ze stali nierdzewnej . Jednym z powodów, dla których uwielbiam szlifierkę kątową i tarczę drucianą, jest to, że usuwa ona wszystkie miękkie drewno i pozostawia całe twarde drewno. Używam również mniejszych drucianych kół przymocowanych do wiertarki, aby dostać się do trudno dostępnych miejsc.

USZCZELNIANIE KRAWĘDZI

Ten krok wymaga nieco uwagi. Ponieważ żywica ma szansę naprawdę głęboko wniknąć w drewno podczas utwardzania. Głównym powodem uszczelnienia krawędzi jest to, że zapobiega się zabrudzeniom, które mogą wystąpić w wyniku przenikania barwionej żywicy do drewna.

BUDOWANIE FORMY

Formy robię z ze spienionego  PVC. Jest dość tani, łatwo dostępny i zwykle mogę wyciągnąć z niego 2-3 stoły przed wyrzuceniem.

Bardzo polecam dodanie szybkoschnącego uszczelniacza do wszystkich krawędzi podczas montażu formy. Dzięki temu “akwarium” jest szczelne i znacznie pomoże w zapobieganiu wyciekom. Sugeruję stosowanie uszczelnienia na silikonie lub kleju budowlanym. Mogą faktycznie działać trochę za dobrze. I może sprawić, że rozłożenie formy na części będzie niemożliwe.

Podrap  KRAWĘDZIE

Pamiętasz te krawędzie, które uszczelniasz żywicą epoksydową? Teraz musisz wrócić i je podrapać. Błyszczące, śliskie krawędzie mogą uniemożliwić naprawdę dobre połączenie epoksydowe. Wróć więc z druciakiem w dłoni i zetrzyj wszystkie błyszczące części. Im lepszą prace tutaj wykonasz, tym lepsze będzie połączenie. Więc nie pomiń tego kroku.

BUDOWANIE TAMY

Ułóż wszystkie elementy teraz w swojej formie. Kiedy już znajdą się na miejscu, dodaję „zaporę” uszczelnienia wokół krawędzi na płytach. Robię to, aby pomóc uratować trochę żywicy epoksydowej. Jeśli stół nie jest idealnie wypoziomowany, będziesz musiał przelać  jeden koniec, aby dopasować poziom na drugim końcu.

Zapora uszczelniająca

Teraz jest również dobry moment, aby przycisnąć  wszystkie elementy na miejscu, aby zapobiec ich późniejszemu pływaniu. Ale nie przesadzaj, tylko delikatnie.

CZAS EPOKSYDOWY!

Szybka wskazówka na temat żywicy epoksydowej przed rozpoczęciem. Żywica (część A) może „krystalizować” pod wpływem zimna. Bez względu na to, jakiego producenta używasz. To, co się dzieje, to część A krystalizuje i zasadniczo staje się częściowo lub całkowicie stała. Nie martw się jednak zbytnio! Jest łatwa naprawa. Wszystko, co musisz zrobić, to zanurzyć  zamknięty pojemnik w ciepłej wodzie na około godzinę. Korzystam ze zlewu, ale wanna też by działała. Spowoduje to ponowne upłynnienie twojej żywicy i będzie dobre jak nowe. Ponieważ możesz nie wiedzieć, czy twoja żywica krystalizuje się na dnie pojemnika, robię sztuczkę z ciepłą wodą na każdym kupionym pojemniku.

JAKĄ ŻYWICĘ EPOKSYDOWĄ KUPUJĘ?

Próbowałem wielu różnych marek i zawsze oceniam najnowszą i najlepszą żywicę, jaką mogę znaleźć. Ten świat żywic głęboko zalewanych jest wciąż całkiem nowym medium.

ILE POTRZEBUJĘ ŻYWICY EPOKSYDOWEJ?

Aby uzyskać dokładną ocenę potrzebnej ilości żywicy epoksydowej, musisz wykonać obliczenie objętości. Wykonuj pomiary szerokości co 10 cm w  wzdłuż rzeki. Następnie podziel przez całkowitą liczbę pomiarów wykonanych w celu znalezienia średniej szerokości. Teraz zmierz długość swojej rzeki. Następnie zmierz wysokość swoich płyt (użyj najkrótszej, jeśli mają różne grubości). Teraz mamy to, czego potrzebujemy do obliczenia objętości LxWxH. Wbijam te liczby do kalkulatora objętości, który mierzy cm i podaje litry. Więc jeśli moja rzeka dla mojego stołu 98 x 44 x 2 cm, miała 4 cm  szerokości, 105 cm długości (wokół krzywych) i 2 cm wysokości. Potrzebowałbym 13,77 litra. Z doświadczenia będziesz potrzebować trochę więcej. Część żywicy epoksydowej przeniknie pod płyty, a część obejdzie na krawędzie. Więc zawsze dodawał bym co najmniej 10% do tej liczby.

MIESZANIE ŻYWICY

Po obliczeniu potrzebnej ilości żywicy epoksydowej wymieszaj część A i część B w wiadrze wystarczająco dużym, aby poradzić sobie z tym wszystkim. Długim mieszadłem zeskrobuj boki i spód podczas miksowania. Unikaj zbliżania mieszadła do góry, ponieważ spowoduje to powstaniem większej ilości pęcherzyków. Zalecam mieszanie co najmniej czterech minut na niskiej prędkości.

WYBÓR BARWNIKA LUB PIGMENTU

To całkowicie kwestia gustu! Uwielbiam zwykłą starą czerń. A płynne barwniki dają bardzo ładny, nawet czarny kolor. Możesz wybrać sproszkowany pigment . Nie ma ograniczeń co do liczby kolorów, które możesz wymyślić, więc baw się dobrze i wymyśl coś, co pasuje do Twojego stylu. Sproszkowane pigmenty dobrze mieszają się z wodą, jeśli chcesz się trochę pobawić kolorami  przed dodaniem ich do żywicy, to miłej zabawy 😉

https://www.instagram.com/p/B2zQcyeIVzq/

Po zmieszaniu pigmentu z rozrobionym wiadrem epoksydowym warto sprawdzić kolor, zanurzając go w przezroczystym plastikowym kubku i wyciągając próbkę. Żywica wygląda zupełnie inaczej w głębokim wiadrze w porównaniu do przezroczystego kubka. Kubek jest znacznie bliższy grubości twojego stołu.

WYLEWANIE ŻYWICY EPOKSYDOWEJ

Wszyscy uwielbiają te filmy na Instagramie, w których faceci zrzucają ogromne wiadra żywicy epoksydowej do swojej formy, rozlewając ją wszędzie w fali przypływu czegoś, co wygląda jak fioletowy syrop. Niestety wprowadzają również dużo powietrza w postaci bąbelków. Podczas gdy większość bąbelków wyskakuje naturalnie podczas utwardzania. Nie wszystkie wyskoczą. więc nie ma sensu dodawać ich niepotrzebnie. Po prostu wlej to powoli i staraj się nie rozlewać Nadal tworzy fajne wideo

Aby zmniejszyć ilość  powstałych pęcherzyków na powierzchni wylanej żywicy epoksydowej, użyj  palika gazowego. Obojętnie jakiego, mały kieszonkowy, lub większy turystyczny.

Dodatkowa wskazówka: pozostaw wiadro z żywicą epoksydową przez 15 minut po całkowitym wymieszaniu. Dzięki temu większość mikro pęcherzyków uniesie się na powierzchnię. Po 15 minutach po prostu wróć i “podpal”  bańki palnikiem.

  Jeśli jesteś przyzwyczajony do pracy z tradycyjnymi żywicami epoksydowymi i martwisz się, że w tym czasie zacznie się utwardzać, możesz się zrelaksować. Możesz pozostawić tę żywicę w wiadrze na dwie godziny lub dłużej bez problemu. Zdjęcie powyżej pokazuje szybkie przejście z pochodnią wyskakującą przez te wszystkie bąbelki.

PRZEGRZANIE

Po zmieszaniu żywicy epoksydowej powstaje reakcja egzotermiczna. Co oznacza po prostu, że się nagrzewa. Każdy epoksyd ma granicę grubości, którą można wylać w wyniku tej reakcji. Im więcej zmieszanej żywicy epoksydowej, tym będzie cieplej.  Upewnij się więc, że używasz odpowiedniej żywicy epoksydowej dla swojej grubości.

Utwardzanie tych żywic zajmuje co najmniej 72 godziny. Zazwyczaj jednak poczekam co najmniej tydzień przed usunięciem z formy. To gwarantuje, że osiągnęła prawie maksymalną twardość.

NAWIERZCHNIA

Najlepszym sposobem na wyrównanie stołu jest dobra strugarka.   Opcjonalnie jeżeli masz dostęp do Plotera CNC, to będzie jeszcze lepiej.

SZLIFOWANIE

  Wypełnij wszystkie niedoskonałości żywicą. Zeskrob większe nierówności skrobaczką, lub dłutem. . Następnie przeszlifuj je papierem rozmiarami od 100 do 320, zaczynając do  100, 120, 150, 180, 240, 320. Nie pomijaj żadnych ziaren.

 MOCOWANIE NÓG DO BLATU

Wkręcane wkładki gwintowane

Wkładki gwintowane były dla mnie całkowitą zmianą gry. Dają prawdziwie profesjonalny akcent Twoim stołom. Umożliwiają montaż i demontaż stołu nieskończoną liczbę razy.

Instalacja jest łatwa. Po prostu wywierć otwór o rozmiarze zalecanym przez producenta. Pamiętaj jednak, aby nie wchodzić zbyt głęboko! Wiertła z kołnierzami oporowymi świetnie nadają się do zapewnienia odpowiedniej głębokości.  Po wywierceniu otworów wkręć wkładki kluczem imbusowym. Lubię dodawać do wkładek trochę żywicy epoksydowej lub kleju CA, aby mieć pewność, że nigdy się nie wykręcą.

FOTOGRAFUJ, UDOSTĘPNIAJ I CIESZ SIĘ STOŁEM!

Nie ma sensu pracować tak ciężko, jeśli nie możesz się pochwalić!  . Wystarczy lustrzanka cyfrowa, latarka i cierpliwość. Sprawdź to i powodzenia w swoim projekcie!

Marzysz o ciekawym stole, biurku lub podobnym meblu ? Koniecznie sprawdź nasz konfigurator, lub napisz do nas