fbpx Skip to main content

Wiemy… że niejednokrotnie czekasz z niecierpliwością przy drzwiach, aż kurier dostarczy Ci paczkę z żywicą epoksydową. Niestety, szczególnie w chłodniejsze dni, zanim zaczniesz pracę musisz pozostawić żywicę w temperaturze pokojowej na kilka godzin. Opcją dla bardziej niecierpliwych, może być umieszczenie nowej partii żywicy epoksydowej w ciepłej kąpieli wodnej. Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie żywicy i utwardzacza w temperaturze pokojowej na 24 h oraz co ważne by nie stała na podłodze — gdyż tam zawsze jest kilka stopni mniej.

Niestety, krystalizacja jest nieunikniona, ponieważ jest to proces zachodzący naturalnie, jednak można go łatwo odwrócić przy umiarkowanej ilości ciepła. Co wyjaśnię poniżej.

Dlaczego żywica krystalizuje?

Lepszej jakości żywice, o wyższej czystości i niższej lepkości, które nie zawierają szkodliwych środków lotnych w postaci np. rozpuszczalników, są bardziej podatne na nadmierną krystalizację przy niższych temperaturach lub przy dłuższym składowaniu (ale pamiętajże krystalizacja nie świadczy o złym produkcje). Przed wymieszaniem zalecam sprawdzić składnik, a i b czy czasem nie ma efektu krystalizacji. Jeżeli na dnie żywicy znajdują się białe/matowe grudki, zalecam kąpiel w ciepłej wodzie obu składników. Kąpiel usunie grudki i sprawi, że żywica będzie mieć mniejszą lepkość, czyli znacznie lepiej się wymiesza jak i rozprowadzi po projekcie.  

Ciepła powierzchnia + ciepłe środowisko

Temperatura odgrywa jedną z najważniejszych ról w utwardzaniu żywicy epoksydowej i uwalnianiu powietrza. Utrzymywanie ciepła w otoczeniu (20 °C) jest idealne dla utwardzania w temperaturze pokojowej. Obejmuje to też powierzchnię, na którą będziesz nakładać żywicę epoksydową. Ważna jest tylko temperatura otoczenia, ale i temperatura np. drewna, które będzie zalewane żywicą. Nie może być tak, że do żywicy będą służyć deski świeżo co przeniesione z nieogrzewanego garażu…

Niższe temperatury spowodują, że żywica epoksydowa będzie gęstsza i może spowolnić lub nawet zahamować proces utwardzania.

Kiedy może nastąpić krystalizacja ? 

W zimnych lub chłodnych warunkach, na przykład podczas transportu w zimie. Przechowywanie nisko na podłodze, lub nawet na dolnych półkach, wszystko to ma wpływ na krystalizację żywicy.

Wizualny proces krystalizacji może wyglądać różnie; 

 • kilka białych płatków unoszących się butelce,
 • mleczne zabarwienie,
 • konsystencja żelu do rąk,
 • lub jako ciało stałe, uniemożliwiając wylanie. (twarda kostka jak lód).
 • po otwarciu butelki od razu widać, że jest problem.

Jak ogrzać żywicę?

 1. Poluzuj nakrętki butelek, ściśnij butelkę uważając by nie wypłynęła żywica, a następnie zakręć. Pozwoli to na rozszerzenie się objętości płynów podczas kąpieli.
 2. Umieść szczelnie zamknięte butelki z żywicą i utwardzaczem w pojemniku z ciepłą (niegorącą) wodą.
 3. Pozostaw butelki na 30 min+ (w zależności od tego, jak zimna była na początku żywica i jak ciepła jest woda). Delikatne mieszanie części A z przerwami może pomóc w wymieszaniu ogrzanej i skrystalizowanej żywicy, nieznacznie przyspieszając proces.
 4. Dokładnie wysusz butelki przed ich otwarciem (nawet pojedyncza kropla wody w żywicy lub utwardzaczu może spowodować zmętnienie żywicy).
 5. Ponieważ utwardzanie jest przyspieszane przez ciepło, należy pamiętać, że ogrzana żywica znacznie szybciej się utwardzi niż podaje to producent. Szybsze utwardzanie nawet to 40%.

Uważaj, aby nie używać gorącej wody podczas wygrzewania żywicy epoksydowej, ponieważ może to spowodować szybsze, a nawet gwałtowne utwardzenie po rozpoczęciu procesu mieszania. Ciepła kąpiel — nie wrzątek. 

I na koniec pytasz, jak długo ogrzewać żywicę?

Najprościej mówiąc więcej niż godzinę. Zazwyczaj temperatura w domu to max 20 – 22⁰C. A zawarta skrystalizowana substancja żeby się rozpuściła musi mieć 44⁰C. Przy np. 3 kg komponentu A zalewając go wrzątkiem temperatura wyniesie niecałe 50 ⁰ i to na 5 minut, bo później już spada.

Słowem zakończenia.

 Na krystalizację jak i rozkrystalizowanie żywicy ma znacznie więcej czynników:

 • Czas,
 • Temperatura składowania,
 • Czas w niższej temp niż pokojowa,
 • Nasłonecznienie butelki, czy w cieniu,
 • Dostawa i magazyny,
 • Czy na podłodze, czy w piwnicy,

Jeżeli masz świeżą partie to i MOŻE 20 minut wystarczy. Ale roczna, zleżała żywica gdzieś z czeluści piwnicy, na moczenie przez 20 minut nawet nie zareaguje.

Dodatkowo. Krystalizacja ma kilka form jak grudki, zmętnienie, gęste jak żel, lub zwarta bryła jak lód… wiec czas zależy głównie od stanu faktycznego krystalizacji.

Odwiedź nasz sklep

 • Magnetyczne przyłącze maszyn przemysłowych 100/120mm

  79,00 
 • Organizer na biżuterię i gadżety | Druk 3D

  39,00 
 • Łącznik SPIRO do PVC

  29,00 
 • Promocja!

  MINI mieszadło nienapowietrzające do żywicy epoksydowej 20mm

  20,00 
Maska do pracy z żywicą. Wskazówki, które pozwolą Ci wybrać odpowiednią.
woodlove

Okres trwałości, żywotność oraz żelowanie. Czym to właściwie jest?

Okres trwałości, Shelf LifeJest to informacja jak długo produkt przetrwa tylko leżąc na półce, nie…
Czytaj dalej
Do czego nie przykleja się żywica epoksydowa
woodlove

Do czego nie przykleja się żywica epoksydowa?

Najpopularniejsze materiały, do których żywica epoksydowa nie przywiera Taśma ochronna Większość plastikowych pojemników Gorący klej…
Czytaj dalej
W jakiej temperaturze należy nakładać żywicę epoksydową? Jak nie ZMARNOWAĆ projektu żywicznego?
woodlove

W jakiej temperaturze należy nakładać żywicę epoksydową? Jak nie ZMARNOWAĆ projektu żywicznego?

Temperatura i wilgotność podczas procesu utwardzania odgrywają ważną rolę w szybkości utwardzania, ponieważ ciepło zapewnia…
Czytaj dalej

Zostaw komentarz

otrzymujesz
na dowolny zakup dotyczy wszystkich produktów nieprzecenionych.
RABAT 10%
Kod kuponu: nlqlpwzr8l10