Żywica epoksydowa jest stosowana w obróbce drewna z różnych powodów; może pełnić rolę wypełniacza, kleju, stabilizatora drewna lub wykończenia projektów.
Żywica jest ceniona przez stolarzy na całym świecie za swoje wyjątkowe możliwości. Dzięki niej dużo odpadu drewnianego otrzymuje drugie życie.
Ponieważ żywica epoksydowa jest mieszanką 2 komponentów, sposób jej nakładania wymaga od stolarza dużej odpowiedzialności, aby wymieszać tyle mieszanki, ile potrzeba. Przy równaniu powierzchni żywicznej bez problemu można użyć frezarki, ale nie możesz oczekiwać idealnie wykończonej powierzchni.
Każdy, kto chociaż raz tworzył stół, blat czy większą deskę z dodatkiem żywicy stanął przed wyborem: szlifować ręcznie, na szerokotaśmówce, frezować na CNC, czy na planerze z frezarką oburęczną.
Tutaj skupimy się na planowaniu powierzchni w technologii CNC/Planerów/Frezarek.
Jedną z najlepszych i często jedyną opcją będących w naszym zasięgu metod do planowania blatów są maszyny CNC oraz i ręczne planery do frezarek oburęcznych. Na szczęście pojawia się na rynku coraz więcej usługodawców posiadających szlifierki szerokotaśmowe. W ich przypadku są plusy jak i minusy.
Dzięki zastosowaniu odpowiednio szerokich frezów jak i po ustawieniu szeregu parametrów możliwe jest uzyskanie jednolitej powierzchni drewno — żywica.
Bez względu na to czy pracujesz na drogich maszynach CNC, czy na własnoręcznie zbudowanym planerze, musisz być świadom o kilku czynnikach, które mogą ZRUJNOWAĆ twój blat. Pasy, wyszczerbione narożniki, wybrakowana powierzchnia, przegrzania, przepalenia a czasem i złamane frezy — to tylko najpopularniejsze KATASTROFY, jakie mogą Ci się przydarzyć przy frezowaniu blatów.
Przed uruchomieniem, upewnij się, że prędkość obrotowa i posuw są prawidłowe. RPM dla takiego wiertła o dużej średnicy 35 mm, powinno wynosić 12000 – 16 000. Z trzyostrzowym frezem, takim jak pokazany tutaj, zacznij od szybkości posuwu 30 mm/s.
Planując ręcznie, nie masz kontroli posuwu, ale wióry prawdę Ci powiedzą;
- miękkie wióry; przegrzane,
- twarde, wióry; wszystko w porządku
- czarne wióry drewna; za wolno lub za dużo zbierasz
- oblepiony frez; czy na pewno żywica już jest utwardzona?
Żywica epoksydowa to przecież plastik. Tnij go, skrawaj, ale nie top.
Dodatkowo nie obrabiaj szerokiego paska materiału przy każdym posuwie. Maksymalnie połowa średnicy frezu.
Odpowiednia prędkość i posuw powinny dawać dość spore wióry, a nie kurz. W razie potrzeby dostosuj prędkość obrotową i posuw.
Pierwszy przejazd wykonaj na minimalnej głębokości, odnajdź najwyższy punkt i niech on będzie punktem ZERO.
Po pierwszym zbieraniu powierzchnia będzie wyglądać jak szachownica, sporo splanowanych punktów, jak i tych, które były za nisko, by dotknąć frez. Wyzeruj oś Z do nowej powierzchni i ponownie uruchom narzędzie. Powtarzaj proces, aż powierzchnia będzie całkowicie płaska.
Podczas planowania blatów przy planerach, musisz sprawdzić, czy wrzeciono jest na pewno prostopadłe do powierzchni roboczej.
Dlaczego warto powtarzać frezowanie na kilku głębokościach, niż zebrać wszystko na raz?
To proste, frez za szybko skrawający metal dość szybko się spali. W przypadku żywicy — zwyczajnie będzie ją wyrywać i topić.
Frez pozostawia wzdłużne linie, lub wyrwania wzdłuż krawędzi tnącej?
Zastosuj płytkę skrawającą z większym promieniem jak R2, R3. Lub samodzielnie przeszlifuj ostrą krawędź płytki.
Sprawdzaj, czy konstrukcja nie posiada luźnych, ruchomych elementów. Każda dodatkowa nieuruchomiona część konstrukcji może rezonować i przenosić wibracje na frez.
Dlaczego frez pęka?
Przy frezowaniu oprócz posuwu i prędkości bardzo ważnym elementem jest stabilność całej konstrukcji. Brak stabilności frezarki może być jedną z przyczyn pękania frezów. Materiał użyty na konstrukcję frezarki też nie jest bez znaczenia. Kolejnym elementem jest długość samego freza i średnica trzpienia. Szeroki frez na długim trzpieniu, może się mocno kołysać.
Trzeba wyeliminować najsłabsze ogniwo, najczęściej jest nim najtańszy frez.
Dlaczego frez wydziera małe punkty drewna lub żywicy?
Przyczyn może być wiele, zaczynając od nie wysuszonego drewna, tępego lub nieodpowiedniego freza, nieodpowiednie dobrane obroty co do posuwu, za szybki posuw, brak osiowości frezu (bicie), itp. Dąb, buk, orzech jesion… twarde gatunki na ogół frezują się bez problemu, ale miękkie mają tendencję do wyrywania. Lepiej takie obrabiać na szerokotaśmowych szlifierkach. I nigdy nie rób tego w heblarce, strugarce. Wiem, że tak robią na YT, ale ty tego nie rób.
Co jeszcze możesz odkryć po planowaniu blatu?
- „uwięzione” bąble powietrze, które nie zdążyły się wydostać na powierzchnię przed utwardzeniem żywicy,
- Wylewasz warstwowo żywicę? Mogą wystąpić przebarwienia, jeżeli będziesz frezować tuż przy połączeniu warstw,
- Spłaszczony efekt przy barwniku perłowym
- Dość sporo otworów w korze jak i samym drewnie,
- Smugi po słabo wymieszanej żywicy.
- Częściowo zagotowana żywica — wbrew pozorom nie zawsze widać skutki na powierzchni.