Skip to main content

Szlifowanie to nie tylko krok w procesie, ale także kluczowy element uzyskania idealnej powierzchni przed nałożeniem lakieru, wosku czy oleju na drewno lub żywicę. Wybór właściwego papieru ściernego ma ogromne znaczenie dla końcowego efektu, ponieważ odpowiednio przygotowana powierzchnia pozwala na lepsze wchłanianie i trwałość wykończenia.

Dwie najważniejsze gradacje

1. Dla drewna zaleca się używanie papieru o ziarnistości maksymalnie 220, co pozwala uzyskać gładką i równą powierzchnię, przygotowaną do przyjęcia lakieru, wosku czy oleju. Szlifowanie drewna tymi papierami sprawia, że aplikacja wykończenia staje się o wiele łatwiejsza, dając trwalsze i bardziej estetyczne wykończenie.

Jednakże, warto pamiętać, że mniejsze gradacje pozostawią powierzchnię podrapaną, podczas gdy wyższa gradacja zbyt mocno wypoleruje drewno, co może utrudnić przyczepność wykończenia.

2. W przypadku żywicy, papier o ziarnistości 320/400 jest odpowiedni do nałożenia wykończenia – pod warunkiem ze nie ma widocznych rys i ogonków. Delikatniejsze szlifowanie żywicy pozwala na lepsze wyrównanie powierzchni, przygotowując ją do przyjęcia wosku lub lakieru, co w rezultacie przyczynia się do uzyskania wyjątkowej klarowności i połysku po nałożeniu wybranego wykończenia. Tu, też warto dodać że NIE POLERUJEMY żywicy przed nałożeniem wykończenia – w takim przypadku wykończenie nie ma „czego się trzymać” i dość szybko może ulec uszkodzeniu.

Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie powierzchni poprzez właściwe szlifowanie jest kluczowe dla trwałości i estetyki wykończenia pod lakier, wosk czy olej. Nie zapominaj więc o starannym i odpowiednim dobraniu papieru ściernego do materiału, który pragniesz wykończyć. Papiery marnej jakości mogą znacznie pogorszyć efekt końcowy.

Zachowaj ostrożność i precyzję podczas procesu szlifowania, a efekt końcowy będzie zachwycający!

Słabej jakości papiery szybko się zaklejają i zapychają – rysując powierzchnię.


50 / 100

Odwiedź nasz sklep

Złącza magnetyczne do odciągu trocin, w technologii Druku 3D
woodlove

Złącza magnetyczne do odciągu trocin, w technologii Druku 3D

Wprowadzenie W świecie stolarstwa skuteczne odciąganie pyłu ma kluczowe znaczenie dla utrzymania czystego i bezpiecznego…
25 czerwca 20239 min Czytaj dalej
Jak zabezpieczyć blat drewniany przed wygięciem i skręceniem?
woodlove

Jak zabezpieczyć blat drewniany przed wygięciem i skręceniem?

Blaty z litego drewna mają swój wyjątkowy urok. Wyglądają imponująco i przy odpowiednim użytkowaniu oraz…
5 lutego 20235 min Czytaj dalej
Jak polerować żywicę epoksydową za pomocą pasty do polerowania?
woodlove

Jak polerować żywicę epoksydową za pomocą pasty do polerowania?

Powłoki epoksydowe stają się obecnie coraz bardziej popularne na stoły, blaty barowe, biżuterię, dzieła sztuki…
29 października 202110 min Czytaj dalej
otrzymujesz
na dowolny zakup, uwzględniając minimalną kwotę zakupu -59,99 zł. * NIE ŁĄCZY SIĘ Z INNYMI PROMOCJAMI
RABAT 10%
Kod kuponu: nlqlpwzr8l10