WARUNKI PRACY:
Aby uzyskać najlepsze wyniki, wszystkie materiały i przestrzeń roboczą należy utrzymywać w temperaturze ok. 20 stopni Celsjusza. Epoksyd jest materiałem wrażliwym na temperaturę. Gdy jest chłodny, jest gęstszy i znacznie wolniej twardnieje. Gdy jest ciepły, jest bardziej płynny i szybciej wiąże czego efektem może być zagotowanie się żywicy. Gdy materiał lub temperatura otoczenia są poniżej 20°C, żywica może stać się zbyt lepka (gęsta), aby prawidłowo się odgazować i wypoziomować. Pracując w temperaturze powyżej 25 °C, żywica może twardnieć zbyt szybko co może być powodem jej zniekształcenia lub pęknięcia
UWAGA NA REAKCJĘ EGZOTERMICZNĄ:
Mieszana żywica epoksydowa generuje ciepło. Im więcej mieszasz, tym wytworzy więcej ciepła. Mieszaj tylko ile potrzebujesz. NIGDY nie zostawiaj wymieszanej żywicy epoksydowej w wiadrze bez nadzoru. Im dłużej wymieszana żywica epoksydowa znajduje się w wiadrze, tym szybciej zacznie generować nadmiar ciepła, zagotuje się i może zacząć dymić, a następnie szybko utwardzi się w wiadrze.
ZUŻYCIE:
Może zależeć od dowolnej liczby czynników, w szczególności grubości powłoki, porowatości powierzchni.
PRZYGOTOWANIE POWIERZCHNI:
Wszystkie powierzchnie muszą być czyste, suche i wolne od zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia obejmują między innymi kurz, olej, wilgoć, kłaczki i pył po szlifowaniu. Nie używaj ręczników papierowych, brudnych szmat, zabrudzonego papieru ściernego ani nie dotykaj powierzchni tłustymi palcami. W razie potrzeby przeszlifuj i usuń resztki po szlifowaniu. Wytrzyj powierzchnię czystą bawełnianą szmatką nasączoną np IPA
GRUNTOWANIE
ZAWSZE gruntuj przed zalewaniem. Zacznij od powierzchni czystej, suchej i wolnej od zanieczyszczeń. Nałóż cienką warstwę żywicy epoksydowej. Sęki lub wgłębienia mogą wymagać więcej warstw gruntu. Uważaj, aby zakryć i uszczelnić wszelkie puste przestrzenie lub pęknięcia.
PROPORCJA MIESZANIA:
Stosowanie zalecanych proporcji mieszania jest BARDZO ważne w przypadku stosowania żywic epoksydowych. NIE próbuj przyspieszyć lub spowolnić czasu żelowania. Nadmiar żywicy lub utwardzacza negatywnie wpłynie na utwardzanie i może spowodować szereg problemów z powłoką epoksydową.
TECHNIKA MIESZANIA:
Najlepszą praktyką jest łączenie żywicy i utwardzacza w zalecanych proporcjach mieszania, mieszaj przez ok. 3 minuty, zgarniając boki i dno pojemnika, aż nie będzie widać charakterystycznych smug, następnie przelej do drugiego pojemnika, ponownie wymieszaj 1-2, odstaw na 1 -2 minuty, aby pęcherzyki powietrza mogły zacząć unosić się na powierzchnię. Zachowaj szczególną ostrożność, aby nie generować bąbli powietrza. Cały proces mieszania nie powinien zająć więcej niż 5-6 minut. Jeśli zmieszany materiał zacznie się nagrzewać, jest to informacja, że zaczyna się reakcja utwardzania i musisz jak najszybciej wylać żywicę epoksydową na powierzchnię.
MAKSYMALNA GRUBOŚĆ POWŁOKI:
Stopniowo wylewaj wiele warstw w celu uzyskania grubszych powłok. Przekroczenie maksymalnej grubości powłoki może spowodować nagrzewanie i egzotermię po utwardzeniu, co w skrajnych przypadkach może powodować żółknięcie, zniekształcenie lub pęknięcie żywicy.
CZAS PRACY:
Epoksyd jest materiałem wrażliwym na masę i temperaturę. Czas pracy może się drastycznie różnić w zależności od wielu czynników, takich jak temperatura materiału, temperatura otoczenia, ilość wymieszanej, czas mieszania i szybkość mieszania. 10-15 minut to przybliżony średni czas pracy dla pełnego zestawu w temperaturze pokojowej. Jeśli zmieszana żywica epoksydowa zacznie się nagrzewać w wiadrze, pozostało niewiele czasu na jej wylanie.
APLIKACJA:
Wylewaj wymieszaną żywicę epoksydową w kształcie litery „S” na powierzchnię. Za pomocą rakli rozprowadź żywicę epoksydową na całej powierzchni, dopychając żywicę do krawędzi formy .
USUŃ BĄBELKI:
Pozostaw żywicę epoksydową na 10 minut, aby pęcherzyki powietrza wydostały się na powierzchnię. Za pomocą opalarki usuń je z powierzchni. Uważaj, aby nie przegrzać, nie przypalić ani nie spalić żywicy epoksydowej, ponieważ może to spowodować niedoskonałości powierzchni. Okresowo sprawdzaj, czy nie ma dodatkowych bąbelków i usuwaj je w razie potrzeby.
WYLEWANIE WARSTWOWE:
Każda warstwa MUSI być pozostawiona do wstępnego utwardzenia przed dodaniem dodatkowych warstw. Po wstępnym utwardzeniu możesz wylać następną warstwę bez dodatkowego przygotowania powierzchni
RYBIE OKO:
Rybie oczy są spowodowane zanieczyszczeniem powierzchni. Olej, wosk, drobinki kurzu, sok, wilgoć, pozostałości rozpuszczalników itp., nawet w niewielkich ilościach, mogą powodować niedoskonałości powierzchni powłoki.
NIEDOSKONAŁOŚCI:
Aby naprawić niedoskonałości powierzchni, pozwól żywicy epoksydowej utwardzić się do punktu, w którym można ją szlifować (zwykle 14 dni), a następnie delikatnie przeszlifuj problematyczne miejsca papierem ściernym o ziarnistości 180-320. Usuń pozostałości po szlifowaniu i wytrzyj czystą bawełnianą szmatką nasączoną IPA. Następnie wymieszaj niewielką ilość żywicy epoksydowej i wypełnij świeżo zeszlifowane miejsca. Można to również zrobić za pomocą przezroczystego cyjanoakrylu z aktywatorem, aby szybciej naprawić małe niedoskonałości, takie jak rybie oczy. Wypełnij miejsce i pozostaw do całkowitego utwardzenia, a następnie delikatnie przeszlifuj całą powierzchnię.
KRYSTALIZACJA:
Krystalizacja może sprawić, że żywice epoksydowe będą wyglądać na mętne, posiadać grudki, lub będą w formie stałej. To raczej niedogodność niż problem. Po dekrystalizacji żywica epoksydowa będzie jak nowa. Po prostu napełnij dużą miskę gorącą wodą i umieść w nim szczelnie zamknięty pojemnik z żywicą, aż wszystkie kryształy się stopią. W razie potrzeby powtórz kąpiel w gorącej wodzie. Potrząsaj pojemnikiem lub mieszaj żywicę okresowo podczas procesu ogrzewania, aby upewnić się, że wszystkie potencjalne kryształy stopiły się. Upewnij się, że zakrętki, pojemniki i narzędzia są wolne od skrystalizowanej żywicy przed dalszą pracą. Nie używaj żywicy, która ma jakiekolwiek oznaki krystalizacji, dopóki nie zostanie zdekrystalizowana i nie stanie się przezroczystą jednorodną cieczą.
Niestety krystalizacja jest czymś, na co podatne są wszystkie żywice epoksydowe. Jest to trudne do przewidzenia i może się zdarzyć bez ostrzeżenia, cykle temperatur, takie jak wahania zachodzące między nocą a dniem, również sprzyjają krystalizacji. Teoretycznie temperatury przechowywania powyżej 20°C mogą być stosowane, aby razem zapobiec krystalizacji, taraj się przechowywać w suchym miejscu i w stałej temperaturze. Nie dopuścić do zamarznięcia żywic epoksydowych lub utwardzaczy podczas przechowywania w zimie. Po użyciu, szczelnie zamknij wszystkie pojemniki i przechowuj produkty na podniesionej powierzchni nad podłogą. Dobrą wiadomością jest to, że krystalizacja jest odwracalna i nie ma złego wpływu na właściwości mechaniczne żywicy epoksydowej po dekrystalizacji i powrocie do stanu ciekłego.
CARNE ZABARWIENIA PO GRUNTOWANIU.
Tak się dzieje, kiedy zamknie się dostęp powietrza w mokrym drewnie. Wilgoć zawarta w drewnie spowoduję jego odbarwienie, które powodują bakterie i grzyby w wyniku rozkładu materiału. Dlatego mierzy się wilgotność plastra wgłębi, a nie tylko powierzchownie, i oddaje do suszarni u sprawdzonych fachowców. Laminowanie, lakierowanie czy zalewanie wykonuje się wyłącznie przy wilgotności do 7-10% RH.