fbpx Skip to main content

WARUNKI PRACY:

Aby uzyskać najlepsze wyniki, wszystkie materiały i przestrzeń roboczą należy utrzymywać w temperaturze ok. 20 stopni Celsjusza. Epoksyd jest materiałem wrażliwym na temperaturę. Gdy jest chłodny, jest gęstszy i znacznie wolniej twardnieje. Gdy jest ciepły, jest bardziej płynny i szybciej wiąże czego efektem może być zagotowanie się żywicy. Gdy materiał lub temperatura otoczenia są poniżej 20°C,  żywica może stać się zbyt lepka (gęsta), aby prawidłowo się odgazować i wypoziomować. Pracując w temperaturze powyżej 25 °C, żywica może twardnieć zbyt szybko co może być powodem jej zniekształcenia lub pęknięcia

UWAGA NA REAKCJĘ EGZOTERMICZNĄ:

Mieszana żywica epoksydowa generuje ciepło. Im więcej mieszasz, tym wytworzy więcej ciepła. Mieszaj tylko ile potrzebujesz. NIGDY nie zostawiaj wymieszanej żywicy epoksydowej w wiadrze bez nadzoru. Im dłużej wymieszana żywica epoksydowa znajduje się w wiadrze, tym szybciej zacznie generować nadmiar ciepła, zagotuje się i może zacząć dymić, a następnie szybko utwardzi się w wiadrze.

 

ZUŻYCIE:

Może zależeć od dowolnej liczby czynników, w szczególności grubości powłoki, porowatości powierzchni. 

 

PRZYGOTOWANIE POWIERZCHNI:

Wszystkie powierzchnie muszą być czyste, suche i wolne od zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia obejmują między innymi kurz, olej, wilgoć, kłaczki i pył po szlifowaniu. Nie używaj ręczników papierowych, brudnych szmat, zabrudzonego papieru ściernego ani nie dotykaj powierzchni tłustymi palcami. W razie potrzeby przeszlifuj i usuń resztki po szlifowaniu. Wytrzyj powierzchnię czystą bawełnianą szmatką nasączoną np IPA

 

GRUNTOWANIE 

ZAWSZE gruntuj przed zalewaniem.  Zacznij od powierzchni czystej, suchej i wolnej od zanieczyszczeń. Nałóż cienką warstwę żywicy epoksydowej. Sęki lub wgłębienia mogą wymagać więcej warstw gruntu. Uważaj, aby zakryć i uszczelnić wszelkie puste przestrzenie lub pęknięcia. 

 

PROPORCJA MIESZANIA:

Stosowanie zalecanych proporcji mieszania jest BARDZO ważne w przypadku stosowania żywic epoksydowych. NIE próbuj przyspieszyć lub spowolnić czasu żelowania. Nadmiar żywicy lub utwardzacza negatywnie wpłynie na utwardzanie i może spowodować szereg problemów z powłoką epoksydową.

 

TECHNIKA MIESZANIA: 

Najlepszą praktyką jest łączenie żywicy i utwardzacza w zalecanych proporcjach mieszania, mieszaj przez ok.  3  minuty, zgarniając boki i dno pojemnika, aż nie będzie widać charakterystycznych smug, następnie przelej do drugiego pojemnika, ponownie wymieszaj 1-2, odstaw na 1 -2 minuty, aby pęcherzyki powietrza mogły zacząć unosić się na powierzchnię. Zachowaj szczególną ostrożność, aby nie generować bąbli powietrza. Cały proces mieszania nie powinien zająć więcej niż 5-6 minut. Jeśli zmieszany materiał zacznie się nagrzewać, jest to informacja, że zaczyna się reakcja utwardzania i musisz jak najszybciej wylać żywicę epoksydową na powierzchnię. 

 

MAKSYMALNA GRUBOŚĆ POWŁOKI:

Stopniowo wylewaj wiele warstw w celu uzyskania grubszych powłok. Przekroczenie maksymalnej grubości powłoki może spowodować nagrzewanie i egzotermię po utwardzeniu, co w skrajnych przypadkach może powodować żółknięcie, zniekształcenie lub pęknięcie żywicy.

 

CZAS PRACY:

Epoksyd jest materiałem wrażliwym na masę i temperaturę. Czas pracy może się drastycznie różnić w zależności od wielu czynników, takich jak temperatura materiału, temperatura otoczenia, ilość wymieszanej, czas mieszania i szybkość mieszania. 10-15 minut to przybliżony średni czas pracy dla pełnego zestawu w temperaturze pokojowej. Jeśli zmieszana żywica epoksydowa zacznie się nagrzewać w wiadrze, pozostało niewiele czasu na jej wylanie.

 

APLIKACJA:

Wylewaj wymieszaną żywicę epoksydową  w kształcie litery „S” na powierzchnię. Za pomocą rakli rozprowadź żywicę epoksydową na całej powierzchni, dopychając żywicę do krawędzi formy . 

 

USUŃ BĄBELKI:

Pozostaw żywicę epoksydową na 10 minut, aby pęcherzyki powietrza wydostały się na powierzchnię. Za pomocą opalarki usuń je z powierzchni. Uważaj, aby nie przegrzać, nie przypalić ani nie spalić żywicy epoksydowej, ponieważ może to spowodować niedoskonałości powierzchni. Okresowo sprawdzaj, czy nie ma  dodatkowych bąbelków i usuwaj je w razie potrzeby.

 

WYLEWANIE WARSTWOWE:

Każda warstwa MUSI być pozostawiona do wstępnego utwardzenia przed dodaniem dodatkowych warstw. Po wstępnym utwardzeniu możesz wylać następną warstwę bez dodatkowego przygotowania powierzchni  

 

RYBIE OKO:

Rybie oczy są spowodowane zanieczyszczeniem powierzchni. Olej, wosk, drobinki kurzu, sok, wilgoć, pozostałości rozpuszczalników itp., nawet w niewielkich ilościach, mogą powodować niedoskonałości powierzchni powłoki.

 

NIEDOSKONAŁOŚCI:

Aby naprawić niedoskonałości powierzchni, pozwól żywicy epoksydowej utwardzić się do punktu, w którym można ją szlifować (zwykle 14 dni), a następnie delikatnie przeszlifuj problematyczne miejsca papierem ściernym o ziarnistości 180-320. Usuń pozostałości po szlifowaniu i wytrzyj czystą bawełnianą szmatką nasączoną IPA. Następnie wymieszaj niewielką ilość żywicy epoksydowej  i wypełnij świeżo zeszlifowane miejsca. Można to również zrobić za pomocą przezroczystego cyjanoakrylu z aktywatorem, aby szybciej naprawić małe niedoskonałości, takie jak rybie oczy.  Wypełnij miejsce i pozostaw do całkowitego utwardzenia, a następnie delikatnie przeszlifuj całą powierzchnię.

 

KRYSTALIZACJA: 

Krystalizacja może sprawić, że żywice epoksydowe będą wyglądać na mętne, posiadać grudki, lub będą w formie stałej.  To raczej niedogodność niż problem. Po dekrystalizacji żywica epoksydowa będzie jak nowa.  Po prostu napełnij dużą miskę gorącą wodą i umieść w nim szczelnie zamknięty pojemnik z żywicą, aż wszystkie kryształy się stopią. W razie potrzeby powtórz kąpiel w gorącej wodzie. Potrząsaj pojemnikiem lub mieszaj żywicę okresowo podczas procesu ogrzewania, aby upewnić się, że wszystkie potencjalne kryształy stopiły się. Upewnij się, że zakrętki, pojemniki i narzędzia są wolne od skrystalizowanej żywicy przed dalszą pracą. Nie używaj żywicy, która ma jakiekolwiek oznaki krystalizacji, dopóki nie zostanie zdekrystalizowana i nie stanie się przezroczystą jednorodną cieczą.  

Niestety krystalizacja jest czymś, na co podatne są wszystkie żywice epoksydowe. Jest to trudne do przewidzenia i może się zdarzyć bez ostrzeżenia,  cykle temperatur, takie jak wahania zachodzące między nocą a dniem, również sprzyjają krystalizacji. Teoretycznie temperatury przechowywania powyżej 20°C mogą być stosowane, aby razem zapobiec krystalizacji, taraj się przechowywać  w suchym miejscu i w stałej temperaturze. Nie dopuścić do zamarznięcia żywic epoksydowych lub utwardzaczy podczas przechowywania w zimie. Po użyciu, szczelnie zamknij wszystkie pojemniki i przechowuj produkty na podniesionej powierzchni nad podłogą. Dobrą wiadomością jest to, że krystalizacja jest odwracalna i nie ma złego wpływu na właściwości mechaniczne żywicy epoksydowej po dekrystalizacji i powrocie do stanu ciekłego. 

CARNE ZABARWIENIA PO GRUNTOWANIU.

Tak się dzieje, kiedy zamknie się dostęp powietrza w mokrym drewnie. Wilgoć zawarta w drewnie spowoduję jego odbarwienie, które powodują bakterie i grzyby w wyniku rozkładu materiału. Dlatego mierzy się wilgotność plastra wgłębi, a nie tylko powierzchownie,  i oddaje do suszarni u sprawdzonych fachowców.  Laminowanie, lakierowanie czy zalewanie wykonuje się wyłącznie przy wilgotności do 7-10% RH.

58 / 100

Odwiedź nasz sklep

  • Img 2336
    Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
  • Promocja!

    ZESTAW Mieszadeł do żywicy epoksydowej

    Original price was: 90,00 zł.Current price is: 76,50 zł.
Jak zatrzymać wyciek żywicy epoksydowej z formy?woodlove

Jak zatrzymać wyciek żywicy epoksydowej z formy?

Wyciek żywicy epoksydowej z formy o jeden z najgorszych widoków jakie można zobaczyć, przy dopiero…
10 lipca 20236 min Czytaj dalej
Żywica epoksydowa do kontaktu z żywnością.woodlove

Żywica epoksydowa do kontaktu z żywnością.

Tak dla przypomnienia: Deska / patera Z ATESTEM! - (to produkt, którego nikt nie widział) -…
7 października 20223 min Czytaj dalej
Recenzja żywicy epoksydowej Epodex PRO+testywoodlove

Recenzja żywicy epoksydowej Epodex PRO+

Do testów trafiła zyskująca coraz większą popularność żywica Epodex PRO+ system, która wg specyfikacji daje…
4 sierpnia 20216 min Czytaj dalej

Zostaw komentarz

otrzymujesz
na dowolny zakup, uwzględniając minimalną kwotę zakupu -59,99 zł. * NIE ŁĄCZY SIĘ Z INNYMI PROMOCJAMI
RABAT 10%
nlqlpwzr8l10