Skip to main content

Diody o klasach wodoodporności IP30 i wyższych sprawdzą się doskonale w projektach z użyciem żywicy epoksydowej. Należy jednak pamiętać, że po utwardzeniu żywica nie przewodzi prądu, dlatego należy unikać podłączania napięcia, dopóki żywica nie zostanie całkowicie utwardzona.

Ważne jest również, aby zdawać sobie sprawę z faktu, że diody LED zalane bezpośrednio żywicą epoksydową będą się minimalnie nagrzewać, co może skrócić ich żywotność w porównaniu do specyfikacji 50 000 godzin. Jednak dla diod LED, takich jak 1 wat, nagrzewanie nie powinno stanowić problemu podczas utwardzania ani podczas pracy.

Należy jednak uważać przy lampach LED o mocy np. 10 watów, ponieważ duże nagrzewanie może prowadzić do punktowego dogrzewania żywicy i stać się przyczyną jej mięknięcia. Dlatego też przed zakupem taśmy lub żarówki LED, należy dokładnie sprawdzić generowaną przez nie maksymalną temperaturę i dobrać odpowiednią żywicę.

ledy w żywicy

Dlatego też, aby ułatwić ewentualną wymianę diod LED w przyszłości, warto rozważyć osadzenie ich w specjalnie przygotowanym „tunelu”, który pozwoli na łatwe ich wysunięcie i wymianę. Pamiętaj, że zalewanie diod LED żywicą epoksydową jest metodą stosowaną zarówno ze względu na trwałość, jak i estetykę, jednak jednocześnie utrudnia wymianę diod. Szczególnie trudno będzie to zrobić bez uszkodzenia projektu.

Należy pamiętać, że diody LED mogą ulec uszkodzeniu z różnych przyczyn, dlatego przemyślany i przewidywalny sposób montażu pozwoli na łatwiejsze i szybsze rozwiązanie problemu w razie potrzeby.

Serenity Mitchell Awozzz Co Unsplash
Serenity Mitchell Awozzz Co Unsplash

Profesjonalni projektanci i twórcy stołów i dekoracji z diodami LED pod żywicą, zawsze dbają o to, aby diody LED były łatwe do serwisowania zarówno przez nich, jak i przez klienta.

Przed zanurzeniem diod LED w żywicy, należy przeprowadzić testy, aby upewnić się, że działają one prawidłowo, całość projektu mieści się w planowanych rozmiarach, a dioda nie będzie wystawać z powierzchni. Należy również uważać, aby planowanie i szlifowanie powierzchni nie było wykonywane zbyt blisko diod, ponieważ może to prowadzić do przegrzewania żywicy, co może skrócić żywotność diod.

Żywica epoksydowa pozwala na lepszą dyfuzję światła oraz wyższą wydajność świetlną niż dyfuzja z arkusza akrylowego. Jednak należy pamiętać, że żywica podczas utwardzania może skurczyć się, co może prowadzić do wyrywania diod z taśmy lub listwy. Aby uniknąć tego problemu, należy zastosować żywicę o minimalnym skurczu lub nałożyć minimalną warstwę żywicy, aby ustabilizować taśmę.

Aby uniknąć bezpośredniego kontaktu diody LED z żywicą, można zastosować transparentne rurki, dedykowane szyny i prowadnice.

Ważne jest również oznaczenie miejsc montażowych. Bez względu na to, czy jest to półka, lampka czy inna dekoracja, należy zaplanować otwory montażowe, aby uniknąć ich przecięcia lub przewiercenia po zakończeniu projektu. Miejsca, w których nie można wykonać otworów, można oznaczyć papierową taśmą malarską.

Upewnij się, że pozostawisz wtyczkę, baterie lub kabel zasilający poza formą. Jeśli używasz lampki LED z wbudowaną wtyczką, upewnij się, że pozostawiłeś odpowiednią ilość kabla, aby Twój projekt mógł być łatwo podłączony do zasilania. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie gniazda w projekcie, aby zewnętrzny kabel zasilający nie był na stałe połączony z formą, co ułatwi ewentualną naprawę. W tym celu przydatne mogą okazać się magnetyczne złącza kablowe. Oczywiście, jeśli projektujesz np. półkę czy lampkę, nie powinno to stanowić problemu, natomiast jeśli projektujesz stół, trwałe połączenie kabla z żywicą może prowadzić do jego szybkiego uszkodzenia.

Dodatkowym ważnym aspektem jest zrozumienie specyfikacji diod LED. Często podawana jest żywotność diod LED w długości czasu, jednak należy pamiętać, że ta wartość dotyczy tylko sytuacji, w której diody są używane przez określoną ilość czasu dziennie. Jeśli dioda będzie stale włączona, żywotność może znacznie się skrócić.

Dlatego ważne jest, aby projektować podświetlenie, które nie jest integralną częścią projektu żywicznego. To pozwala na łatwe serwisowanie i wymianę diod LED, gdy to konieczne.

Ważne jest również pamiętanie o bezpieczeństwie podczas pracy, odpowiedzialnym podejściu do projektu, a także minimalizowanie ilości odpadu żywicznego generowanego podczas pracy.

54 / 100

Odwiedź nasz sklep

 • Promocja!

  MINI mieszadło nienapowietrzające do żywicy epoksydowej 20mm

  Original price was: 25,00 zł.Current price is: 20,00 zł.

  Poprzednia najniższa cena: 20,00 .

 • Promocja!

  KSIĄŻKA – Żywica epoksydowa. Poradnik dla początkujących

  Original price was: 79,00 zł.Current price is: 69,00 zł.

  Poprzednia najniższa cena: 69,00 .

woodlove

Jak obliczyć wiek drzewa ?

1.Tabela wiekowa drzew GATUNEKŚrednica drzewa w centymetrach(przybliżony obwód w cm)20 (62)40 (124)70 (220)100 (314)120 (377)Wiek…
8 kwietnia 20202 min Czytaj dalej
Jak wylewać żywicę epoksydową na kilka warstw?
woodlove

Jak wylewać żywicę epoksydową na kilka warstw?

Jeśli pracowałeś wcześniej z żywicą epoksydową, być może już wiesz, że często potrzeba wylać więcej…
24 października 20215 min Czytaj dalej
Jak zatrzymać wyciek żywicy epoksydowej z formy?
woodlove

Jak zatrzymać wyciek żywicy epoksydowej z formy?

Wyciek żywicy epoksydowej z formy o jeden z najgorszych widoków jakie można zobaczyć, przy dopiero…
10 lipca 20236 min Czytaj dalej
otrzymujesz
na dowolny zakup, uwzględniając minimalną kwotę zakupu -59,99 zł. * NIE ŁĄCZY SIĘ Z INNYMI PROMOCJAMI
RABAT 10%
Kod kuponu: nlqlpwzr8l10