Skip to main content

Doskonale wiemy, że żywica jest popularnym materiałem do tworzenia stołów ze względu na jej dużą trwałość i mnogość kompozycji, ale czy stół z żywicy może się zarysować? 

NIESTETY TAK! 

Byłoby świetnie mieć materiał, który nadałby się do produkcji stołów i jednocześnie był odporny na rysy, ale niestety żywica pomimo dużej wytrzymałości, nadal może się zarysować — w mniejszym i większym stopniu. Czasem rysy będą ledwie zauważalne, a czasem nawet będą wyczuwalne pod palcem. 

Dlatego żywica, którą używasz do wykonania stołu, po prostu nie nadaje się jako warstwa wykańczająca. Ta błyszcząca, gładka powierzchnia żywicy jest podatna na zarysowania. Mówiąc dokładniej: żywica jest podatna na mikro rysy, które nie są zbyt widoczne gołym okiem, ale matowieją powierzchnię i żywica traci swój błysk.

Jak tworzą się rysy na żywicy epoksydowej…

Wiele zadrapań pojawia się ze względu na materiały czyszczące, używane podczas sprzątania. Wszystko, co ma szorstkie lub ostre krawędzie, albo służy do szorowania może powodować zarysowania. Najlepiej użyć miękkiej szmatki. 

Kiedy jeszcze żywicę można zarysować:
  • podczas posiłku, 
  • rzucając, a nawet kładąc klucze,
  • czyszcząc i sprzątając, 
  • niektóre żywice zarysujesz paznokciem czy pierścionkiem,
  • odkładając kubki bezpośrednio na powierzchnię,
  • co ciekawe, nawet szorstkimi podkładkami pod talerze. 

Aby uniknąć większych zabrudzeń przy stołach i stolikach zalecam stosowanie podkładek ochronnych. I nie ma w tym niczego nadzwyczajnego, używa się ich cały czas przy meblach z litego drewna wykończonych olejami czy woskami. 😉 

Większość żywic epoksydowych nie nada się do wykorzystania jako powierzchnia robocza. Na rynku dostępne są specjalne produkty przeznaczone do powlekania blatów lub stołów — jak na przykład lakiery poliuretanowe lub wodno rozcieńczalne. 

A jak dbać o powierzchnie żywiczne? 

Osady w powietrzu gromadzą się na powierzchni i mogą zarysować żywicę. Częste czyszczenie usunie te unoszące się w powietrzu osady i zatrzyma gromadzenie się warstw pyłu. Podczas odkurzania można używać różnych narzędzi. Klasyczne szczotki z piór, miękkie niestrzępiące się ściereczki, ręczniki frotte i szmatki z wełny jagnięcej doskonale nadają się do odkurzania mebli. Najważniejsze jest to, by były czyste i miękkie, ponieważ wtedy łatwo i skutecznie usuwają kurz. Pył może jednak rozproszyć się w powietrzu, a sucha szmatka może spowodować mikroskopijne rysy na drewnie, dlatego należy zwilżyć ściereczkę aby temu zapobiec. Szczotki z piór łatwo ślizgają się po dowolnych, w tym delikatnych powierzchniach, i docierają do trudno dostępnych miejsc. Ich małe włókna zbierają i zatrzymują cząsteczki kurzu, pozostawiając za sobą czyste, pozbawione kurzu i pyłu powierzchnie drewniane. Szmatki z owczej wełny zawierają lanolinę, która tworzy naturalny ładunek magnetyczny. Ta funkcja sprawia, że ściereczki z owczej wełny łatwo przyciągają i zatrzymują kurz. 

Więc kilka słów podsumowania:

Tworząc, lub kupując stół — nie należy go wykończać tylko żywicą. Takie wykończenie szybko się zemści, zarówno na twórcy jak i na kupującym. 

Dlaczego żywica jako wykończenie powierzchni to zły pomysł? 2

Dlatego zawsze jak tylko mogę, polecam wykończenie żywicy dodatkowymi produktami. W zależności od zastosowania mebla — można użyć oleje naturalne (lniany, tungowy, kokosowy, itp.), jak i modyfikowane, woski, olejowoski, lakiery poliuretanowe i wodne. Lecz najpewniejszym wykończeniem żywicy jest lakier, który zabezpiecza chemicznie, mechanicznie oraz przed promieniami słonecznymi. Lakier w przeciwieństwie do oleju czy wosku, pozostaje trwały i nie łuszczy się z czasem ani nie wyciera. Sam preferuję matowe lub satynowe wykończenia — z połyskiem nie polubiłem się 😉

53 / 100

Odwiedź nasz sklep

  • Promocja!

    Magnetyczne złącze do odciągu trocin i wiórów 40-80mm

    Original price was: 59,00 zł.Current price is: 49,99 zł.

    Poprzednia najniższa cena: 49,00 .

  • Promocja!

    MAX80mm Wolnoobrotowe mieszadło nienapowietrzające do żywicy epoksydowej.

    Original price was: 50,00 zł.Current price is: 45,00 zł.

    Poprzednia najniższa cena: 45,00 .

close up of an amber necklace
woodlove

Dlaczego biżuteria z żywicy matowieje?

Biżuteria wykonana z żywicy epoksydowej może nabrać matowego wykończenia z wielu powodów - i niekoniecznie…
28 lutego 20243 min Czytaj dalej
Dlaczego żywica się gotuje? I jak sobie z tym radzić?
woodlove

Dlaczego żywica się gotuje? I jak sobie z tym radzić?

Żywica epoksydowa jest materiałem termoutwardzalnym, co oznacza, że twardnieje pod wpływem ciepła. Jeśli żywica epoksydowa…
15 sierpnia 20224 min Czytaj dalej
Dlaczego żywica epoksydowa żółknie?
woodlove

Jakiego drewna powinienem użyć do stołu z żywicy epoksydowej?

Jeśli chcesz stworzyć rustykalny wygląd podczas tworzenia kolejnego projektu, jedną z rzeczy, które powinieneś rozważyć, jest drewno…
1 sierpnia 20214 min Czytaj dalej

One Comment

  • Piotr Rybak pisze:

    Jeśli chodzi o blog to czyta się go cudownie. Szkoda, że wcześniej nie trafiłem na niego, a już robię stoły od 5 lat. Sam wcześniej rozwiązywałem wiele problemów a tu wszystko podane „na tacy”. Jestem zachwycony wiedzą płynącą przede wszystkim z doświadczenia. Obecnie miałem problem z powstającymi rumieńcami aminowymi na powierzchni żywicy. Szukałem długo i chyba jest to jedyny blog, który opisuje to zjawisko. Taka wiedza powinna być rozpowszechniana wśród osób które zaczynają z żywicą epoksydową i które już są w branży. Mam nadzieję, że powstaną pierwsze warsztaty i lekcje z tego typu rękodzieła. Wiedza i blog, które muszą być rozpowszechniane. Gratuluję wytrwałości w zdobywaniu i rozpowszechnianiu wiedzy. Ja na pewno będę rozpowszechniał blog.

Zostaw komentarz

otrzymujesz
na dowolny zakup, uwzględniając minimalną kwotę zakupu -59,99 zł. * NIE ŁĄCZY SIĘ Z INNYMI PROMOCJAMI
RABAT 10%
Kod kuponu: nlqlpwzr8l10