Skip to main content

MDF to płyta drewnopochodna, wykonana ze zmielonego drewna z dodatkiem związków chemicznych i sprasowana pod ciężarem wysokiej temperatury. Mimo że jest to twardy materiał o średniej gęstości, to też ma swoje wady.

Zaletami płyty MDF jest na pewno łatwość w obróbce, dzięki czemu można z niej wycinać przeróżne kształty.  Jest ogólnodostępna, w różnej grubości i jest tanim materiałem! Jest trwała, przy odpowiednim użytkowaniu posłuży na długie lata. 

Płyta MDF jest dobrym podłożem do obrazów, zegarów, ogólnie do projektów, które powiesimy na ścianie. Nie zawsze nada się do stolików, półek, które muszą utrzymać ciężar.

Dlaczego MDF nie do stolików.

Stolik wykonany z płyty MDF będzie tylko dekoracją, bez większych cech użytkowych. MDF może pęknąć, jeśli nie będziesz ostrożnie obchodzić się z wkrętakiem. Ciężko w nim osadzić stabilnie wkręty, o mufach nie mówiąc. 

Zwróć uwagę, że seryjnie produkowane meble z kartonu lub cienkiej płyty MDF zawierają drewniane wstawki w miejscach montażu zapewniające trwałe i pewne mocowanie. Jeśli używasz płyty MDF jako blatu stołu, stolika — dobre wzmocnienie będzie kluczowe dla zminimalizowania wszelkich wypaczeń. Często będą to wstawki z drewna, metalu itp sztywnych i trwałych materiałów. 

Niska odporność na wyższe temperatury. 

MDF jest podatny na wyższe temperatury.  Pamiętaj, że drewno konstrukcyjne składa się z ogromnej ilości wiórów i/lub związków podobnych do żywicy i wosków. Dlatego nie należy zostawiać płyt oraz mebli z  MDF w pobliżu grzejników, kaloryferów, kominków, piekarników, pieców, a także na zewnątrz w upalne lato. Długie nasłonecznienie przez słońce też nie jest wskazane.

Jedną z głównych wad płyt MDF jest ich waga, czasami nawet o 60% cięższa niż sklejka.

Z tego powodu płyty MDF są podatne na uginanie się pod własnym ciężarem, zarówno w przypadku nieprawidłowego przechowywania, jak i użytkowania bez odpowiedniego podparcia.

To zapadanie się środka płyty jest znacznie bardziej powszechne, gdy płyta MDF jest używana poziomo, na przykład na półce, stoliku niż gdy jest używana pionowo, na przykład jako obraz. Z biegiem czasu nawet najmniejsze deformacje mogą łatwo stać się trwałym wypaczeniem. MDF nie rozszerza się i nie kurczy tak bardzo, jak inne materiały przy zmianach wilgotności. Ale jeśli nie przechowujesz go na płasko, zawsze się ugnie. A gdy zmoczysz, dość szybko zrobi się wielowarstwowy i pofalowany, i to raczej nie jest już fajną dekoracją wnętrza. 

Wszystkim wyrobom arkuszowym brakuje wytrzymałości na ugięcia, a więc każdy mebel wykonany z MDF czy sklejki musi zagwarantować dodatkowe wsparcie. Sklejka jest najmocniejszym produktem arkuszowym i zdecydowanie najlepiej radzi sobie z połączeniami mechanicznymi.

Płyta MDF średnio sobie radzi z krótkimi wkrętami i zamocowaniami. Natomiast sklejka lepiej przyjmuje wkręty lub nity, poza punktami blisko krawędzi, gdyż mogą rozwarstwiać się włókna  samego drewna. 

Częstym pytaniem, jakie ludzie zadają, jest – czy płyta MDF wypacza się mniej niż sklejka? Chociaż oba są rodzajami drewna konstrukcyjnego, to MDF łatwiej się wypacza niż sklejka. Dodatkowo, jeśli postawisz na nim ciężkie przedmioty (np doniczka z kwiatkiem), opadnie  z czasem, chyba że zaprojektujesz i dodasz  odpowiednie wsparcie.

A więc co zamiast płyty MDF? 

Lite drewno! 

Co oznacza lite drewno?  Termin „lite drewno” pojawił się wtedy, gdy jako alternatywa pojawiła się płyta MDF. Jest to rodzaj drewna pozyskiwanego z lasów.  Koszt płyty drewnianej z naturalną krawędzią różni się znacznie w zależności od rodzaju użytego drewna i rozmiaru. Jednak z reguły powinieneś wiedzieć, że drewno o żywych, naturalnych i pięknych krawędziach jest zwykle droższe niż tradycyjna tarcica — i jest znacznie trwalsze niż MDF.

Lite drewno jest trwałe i wytrzyma na lata. Obecnie technologie są zaawansowane, a mimo to w budownictwie nadal wykorzystuje się lite drewno. Drewno jest niezwykle wytrzymałe, o czym świadczy fakt, że był i wciąż jest używany do budowy domów czy mostów. Jeśli drewniany dom wytrzyma ciężar czasu, wyobraź sobie, jak długo wytrzyma solidny stół?

Większość rodzajów litego drewna jest dość łatwa w obróbce, co pozwala na ich wykorzystanie do niestandardowych projektów, a nawet majsterkowania. 

Prawda jest taka, że ​​zarówno drewno lite, sklejka jak i MDF ma swoje wady i zalety i wszystkie odnajdują swoje miejsce przy produkcji mebli.  Dlatego ważne jest, aby każdy przed rozpoczęciem projektu się z nimi zapoznał.

Podsumowując, jeżeli chcesz wykonać stolik to wybierz pewne materiały jak np. lite drewno, klejonka drewniana, płyta stolarska  albo nawet sklejka… a płyty MDF POZOSTAW jako podobrazia. 

Ludzie w większości lubią za dużo, rządzi nimi zachwyt i zbyt łatwo wyrażają uwielbienie dla artysty czy danego produktu, często nie mając pojęcia o tym czy ten produkt jest „poprawnie wykonany” lub chociaż bezpiecznie. Dlatego musi być ktoś, kto ugasi zachwyt, oraz pomoże na spokojnie spojrzeć na dany projekt i oszczędzić czas, jak i pieniądze.

55 / 100

Odwiedź nasz sklep

 • Promocja!

  Magnetyczne złącze do odciągu trocin i wiórów

  Original price was: 79,00 zł.Current price is: 69,00 zł.

  Poprzednia najniższa cena: 69,00 .

 • Promocja!

  MINI mieszadło nienapowietrzające do żywicy epoksydowej 20mm

  Original price was: 25,00 zł.Current price is: 20,00 zł.

  Poprzednia najniższa cena: 20,00 .

Jak wylewać żywicę epoksydową na kilka warstw?
woodlove

Jak wylewać żywicę epoksydową na kilka warstw?

Jeśli pracowałeś wcześniej z żywicą epoksydową, być może już wiesz, że często potrzeba wylać więcej…
24 października 20215 min Czytaj dalej
Dlaczego żywica epoksydowa pęka? Oraz inne problemy. I jak sobie z tym poradzić?
woodlove

Jak sobie radzić przy usuwaniu bąbli w żywicy epoksydowej ?

Duże odlewy takie jak stoły wymagają doświadczenia i testów. Przyczyny powstawania pęcherzy są głównie po…
28 lipca 20214 min Czytaj dalej
Ceramiczne zabezpieczenie drewna. Nanopowłoka na drewo oraz żywicę.
testywoodlove

Ceramiczne zabezpieczenie drewna. Nanopowłoka na drewo oraz żywicę.

Jestem wielkim fanem drewnianych mebli i dekoracji oraz tak naprawdę wszystkiego do powstaje z litego…
14 listopada 202210 min Czytaj dalej

Zostaw komentarz

otrzymujesz
na dowolny zakup, uwzględniając minimalną kwotę zakupu -59,99 zł. * NIE ŁĄCZY SIĘ Z INNYMI PROMOCJAMI
RABAT 10%
Kod kuponu: nlqlpwzr8l10