Skip to main content

Samoregeneracyjna folia chroniąca lakier to świetna opcja dla projektów żywicznych. PPF – termoplastyczna przezroczysta folia to cienka, ale bardzo trwała powłoka służąca do zabezpieczenia powierzchni wykonanej z wielu materiałów. Nie tylko chroni powierzchnię przed chemikaliami, promieniowaniem UV, ale i przed rysami, które jak wiemy mogą doprowadzić do szaleństwa. Jednak coraz większą popularnością cieszy się folia, z której usuniemy rysy za pomocą ciepła. 

Prawda, że to ciekawe rozwiązanie?

Img 0775

Gdy folia jest porysowana, jej powierzchnia prezentuje widoczne dla oka uszkodzenia folii. Jednak po dodaniu ciepła (opalarka, lub gorąca woda, a w przypadku samochodu – promienie słoneczne) warstwy łączą się na poziomie cząstek aby zespolić rysę. Proces ten nie wpływa na integralność folii, a ten sam obszar może być wielokrotnie zarysowany, zanim rysy staną się trwałe. Jeżeli  celowo nie drapiesz tego samego miejsca, prawdopodobieństwo, że zadrapania pozostaną trwałe, jest bardzo niskie.

Img 0787

W tym artykule – omówię zastosowanie folii na żywicy (na dekoracyjnej desce), bez porównywania marek i oceniana, która jest najtrwalsza. 

Folię możesz bez przeszkód zamontować na powierzchnie żywiczne jak i drewniane, lecz drewno powinno być wcześniej zabezpieczone przed działaniem wody – kilka warstw oleju świetnie się sprawdzi. Opcjonalnie polecam użycie izolantu, ochroni przed wilgocią/wodą nie pozwalając przeniknąć jej w strukturę drewna. 

Jeżeli projekt zawiera tylko niewielką część drewna – możesz je zagruntować. Ale jeżeli projekt  na powierzchni ma tylko żywicę –  po wyszlifowaniu i usunięciu rys możesz bezpośrednio nakładać folię. 

Oczywiście można ją położyć na lakier, dając więcej zabezpieczeń dla powierzchni. 

Instalacja PPF jest trudna, czasochłonna, skomplikowana i kosztowna w instalacji. Pęcherzyki powietrza, woda pod folią i krawędzie od odrywania i podnoszenia to najczęstsze zjawiska przy każdej instalacji.  

Proces montażu przebiega zgodnie z ogólnymi krokami:

(producenci mogą przedstawiać różne patenty i triki dla własnych materiałów, dlatego zachęcam do zapoznania się z taką dokumentacją)

  1. Krok pierwszy – prace przygotowawcze.

Aby PPF mógł odpowiednio chronić, musi być przyklejony do powierzchni. Staje się to możliwe, gdy powierzchnia jest czysta, wolna od zanieczyszczeń i jakichkolwiek uszkodzeń. Ponieważ folia ochronna jest przezroczysta, stan powierzchni pod spodem ma ogromne znaczenie dla dobrego efektu końcowego. Folia nie zamaskuje rys na żywicy.

Ważne jest dokładne wyczyszczenie powierzchni, aby uniknąć zanieczyszczenia podczas montażu.

  1. Krok drugi – warsztat.

Folia ochronna powinna być przechowywana i montowana w zakresie temperatur 15°-32°C, aby zapewnić elastyczność folii i zachowanie pełnej przyczepności kleju. Nie należy podejmować prób montażu przy bezpośrednim nasłonecznieniu lub w miejscach wystawionych na działanie przeciągu, które może nanieść zanieczyszczenia między folię a powierzchnię klejoną.

  1. Krok trzeci – wstępne cięcie materiału

Z racji ceny samej folii, najlepiej jest dociąć na wymiar, z lekkim zapasem. Można to zrobić za pomocą nożyka, nożyczek lub zlecić wycięcie np. na ploterze jeżeli mamy nieregularne kształty.

Img 0782
  1. Krok czwarty – dopasowanie.

Chociaż zabiera to trochę czasu i wydłuża cały proces – to na koniec warto – ponieważ dokładność w tym przypadku wymaga czasu. Zrób przymiarkę na sucho, i sprawdź, czy nigdzie nie brakuje, a przy skomplikowanych, nierównych kształtach zaznacz sobie np markerem albo tasiemką miejsce styku, aby przy montażu na mokro nie zastanawiać się gdzie który koniec.

  1. Krok piąty – aplikacja.

To proces montażu na mokro i ściągania bąbelków. Gdy folia znajdzie się swoim miejscu, należy użyć ścierki albo rakli, aby usunąć zagniecenia lub pęcherzyki spod PPF. Jedną z głównych zalet folii jest niezwykła łatwość montażu, która nie wymaga rozciągania. Nadmiernie naciągnięta folia ma tendencję do kurczenia się, co często skutkuje oderwaniem i podnoszeniem się na krawędziach.

Po zakończeniu instalacji upewnij się, że wszystkie krawędzie dobrze przylegają. Użyj opalarki, aby rozgrzać/wysuszyć krawędzie, które mogą zatrzymać wodę.  Staraj się nie przegrzać folii, strumień powietrza z opalarki przykładamy do dłoni na 2-3 sekundy, i jeśli jest zbyt gorące dla ręki – wtedy też będzie zbyt gorące dla folii.

  • Spryskaj obficie roztworem pod folią, ustawiając ją na swoim miejscu. Staraj się minimalizować ruchy aby nie wzbijać w powietrze kurzu. Mieszanka mydła zmiękcza klej; a folia ślizga się po powierzchni, pęcherzyki powietrza i wody można łatwo usunąć.
  • Wyrównaj folię na powierzchni. Możesz tymczasowo przykleić rogi, aby zapewnić, że folia pozostanie na swoim miejscu.
  • Rozciągnij folię na cały projekt, obficie spryskując całą powierzchnię.
  • Usuń wodę spod folii, ściągając zachodzącymi na siebie ruchami. Należy uważać, aby nie skierować wody w kierunku już sklejonego obszaru, ponieważ może to spowodować uwięzienie pęcherzyków wody.
  • Na koniec unieś tymczasowo sklejone rogi, delikatnie naciągnij folię, a następnie przyklej ją przy użyciu mieszanki.
  1. Krok szósty – suszenie

Ostatnim etapem montażu PPF jest suszenie. Można to zrobić na kilka różnych sposobów – albo według czasu schnięcia, albo przy użyciu określonej procedury suszenia. Większość profesjonalnych PPF jest aktywowana termicznie za pomocą opalarki lub umieszczana w komorze grzewczej. 

Prace przygotowawcze

Jak wspomnieliśmy powyżej, stan powierzchni przed nałożeniem PPF jest głównym czynnikiem wpływającym na trwałość ochrony. Jeśli powierzchnia jest czysta, wolna od zadrapań i jakichkolwiek zanieczyszczeń, klej będzie lepiej wiązał się i zapewni mocniejsze dopasowanie. 

Tipy podczas nakładania folii. 

  • Odciski palców. Trzymaj ręce mokre podczas instalacji. Pamiętaj – suche palce nałożone na suchy klej BĘDĄ pozostawiały odciski palców. 
  • By zapobiec podnoszeniu się krawędzi, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie krawędzi przed montażem. Krawędzie są odtłuszczane czystym alkoholem za pomocą niestrzępiących się ściereczek. Po odtłuszczeniu powierzchni alkoholem należy ją wytrzeć do sucha, aby nie uszkodzić kleju.
  • Aby uzyskać najlepsze wyniki, do instalacji należy używać wody destylowanej, demineralizowanej lub oczyszczonej. 
  • Użyj szamponu dla dzieci lub innego neutralnego mydła bez dodatków, takich jak środki nawilżające, ponieważ dodatki mogą pozostawiać zamglone ślady pod folią. Jest to świetny patent przy naklejaniu wszystkich folii – jak dekoracyjne, reklamowe czy przyciemniające.
  • Używaj alkoholu izopropylowego. Dostępny jest w  stężeniu 70% lub 90%.
  • Jeżeli podłoga Twojego warsztatu ma płytki, lub inne trwałe wykończenie, polecam zmoczyć ją delikatnie wodą, aby podczas przemieszczania się nie unosić kurzu. Nakleiłem dziesiątki metrów folii ochronnej, UV, do kontaktu z żywnością – każda z nich była naklejona w odosobnionym pomieszczeniu, z taflą wody na podłodze. 
  • Dla początkujących ważne jest, aby nauczyć się precyzyjnego cięcia PPF przed wypróbowaniem go na powierzchni docelowego produktu, ponieważ bardzo szybko nóż po mokrej folii może „pojechać” za daleko.

Co można zrobić, aby zapewnić najlepszą możliwą instalację PPF?

Wysokiej jakości folia, sprawne dłonie oraz praca w czystym warsztacie – to trzy najważniejsze czynniki, które mogą poprawić jakość instalacji folii chroniącej lakier.

Instalowanie PPF w garażu, w niezamkniętym warsztacie to jedne z najgorszych miejsc do nakładania folii. Praca w czystym środowisku jest najbardziej niedocenianym czynnikiem podczas instalacji PPF.

Folia zastosowana w projekcie:

  • Grubość: 150 µm (z klejem)
  • Typ: TPH
  • Kolor: Bezbarwny (transparentny)
  • Wykończenie: Połysk
54 / 100

Odwiedź nasz sklep

  • Promocja!

    OUTLET – KSIĄŻKA – Żywica epoksydowa.

    Original price was: 79,90 zł.Current price is: 45,00 zł.

    Poprzednia najniższa cena: 45,00 .

Maska do pracy z żywicą. Wskazówki, które pozwolą Ci wybrać odpowiednią.
woodlove

Bezpieczne obchodzenie się z żywicami epoksydowymi.

Żywica epoksydowa to popularny materiał używany w różnych branżach, takich jak budownictwo, rzemiosło artystyczne i…
6 lipca 202016 min Czytaj dalej
Dlaczego żywica epoksydowa żółknie?
woodlove

Dlaczego żywica epoksydowa żółknie?

Jeśli pracujesz z żywicą epoksydową przez dłuższy czas, prawdopodobnie zauważyłeś, że po pewnym czasie ma…
8 września 20239 min Czytaj dalej
Ograniczanie pękania podczas DOMOWEGO suszenia drewna.
woodlove

Ograniczanie pękania podczas DOMOWEGO suszenia drewna.

Drewno świeżo ścięte jest zawsze podatne na pękanie. Pierwszą ważną rzeczą, którą należy wiedzieć, jest…
5 grudnia 20216 min Czytaj dalej

Zostaw komentarz

otrzymujesz
na dowolny zakup, uwzględniając minimalną kwotę zakupu -59,99 zł. * NIE ŁĄCZY SIĘ Z INNYMI PROMOCJAMI
RABAT 10%
Kod kuponu: nlqlpwzr8l10