Skip to main content

Wyciek żywicy epoksydowej z formy o jeden z najgorszych widoków jakie można zobaczyć, przy dopiero rozpoczynającym się projekcie. Większość żywic do głębokiego odlewu zaczyna się utwardzać dopiero po 24h, a niewielka sącząca się kropla może opróżnić formę, wylewając całą żywicę na podłogę warsztatu, zanim zacznie się utwardzać. 

Pierwszym krokiem do powstrzymania wycieku żywicy z formy jest właściwe jej przygotowanie i uszczelnienie na samym początku.

Formy żywiczne mogą być wykonane z różnych materiałów, w zależności od kształtu i wielkości potrzebnej formy oraz przeznaczenia. Oto kilka materiałów, które można wykorzystać do jako formy lub elementy do budowy takiej formy:

  1. Formy silikonowe: są elastyczne, trwałe i mają różne kształty i rozmiary. Są popularnym wyborem do wykonywania form do odlewów żywicznych, ponieważ są łatwe w użyciu i pozwalają na wykonanie skomplikowanych szczegółów.
  2. Formy z tworzyw sztucznych: są opłacalną opcją wykonywania form do pracy z żywicą, są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Można też je wykonać samodzielnie, tak aby pasowała do naszego projektu.
  3. Formy z płyt meblowych, sklejek – ogólnie drewnopochodne. To jak budować samodzielnie formy z płyt meblowych, pisaliśmy w tym poście.

Pamiętaj, że wybierając formę, należy wziąć pod uwagę rozmiar, kształt i wagę całego projektu formy, aby upewnić się, że sprawdzi się w tym konkretnym projekcie.

Najskuteczniejszym sposobem na uszczelnienie formy do odlewu żywicy jest zastosowanie silikonu na każdej krawędzi formy. Silikonujemy zarówno krawędzie styku poziome, jak i pionowe. W tym przypadku świetnym rozwiązaniem jest nakładanie silikonu przed skręceniem ścian formy – podczas skręcania silikon wypłynie z obu stron, zapewniając lepszą szczelność niż przy nakładaniu tylko na wewnętrznej krawędzi.

 

Jak zatrzymać wyciek żywicy epoksydowej z formy? 2

Po nałożeniu silokonu, nie zapomnij o usunięciu jego nadmiaru od wewnętrznej strony formy. Musisz być ostrożny, używając wszystkiego, co zawiera silikon przy obróbce drewna. Zanieczyszczenie silikonem jest bardzo trudne do usunięcia, a brak wyszlifowania powierzchni może pozostawić lepkie, tłuste zabarwienia na powierzchni. 

W większości projektów, gdy w grę wchodziło zastosowanie formy z płyty meblowej, na jej dno wylewałem 1 mm transparentnej żywicy na dno, a następnie czekałem do jej utwardzenia się. Obie strony są szlifowanie lub frezowane, więc taka wylewka nie jest problemem. Ogólnie żywica znajdzie sobie zawsze szczelinę i drogę ucieczki, więc takie wylewki z szybko utwardzającej się żywicy to prosty sposób na wypełnienie wszelkich szczelin w formie.

Ale co w sytuacji, gdy z formy zaczyna sączyć się żywica?

Najprostsze metody często sa tymi najlepszymi, ale często w chwili paniki o nich zapominamy. 

Taśma klejąca. 

Taśma jest twoim przyjacielem podczas pracy z żywicą epoksydową, w tym do ochrony powierzchni, łączenia powierzchni, i wykonywania małych zapór, jeżeli otwór w drewnie wychodzi z drugiej strony. Taśma szara świetnie sprawdza się jako dodatkowe uszczelnienie krawędzi, ale i w sytuacji, gdy forma zaczyna puszczać. Ponieważ taśma jest do pewnego stopnia dopasowująca się, można ją nakładać paskami aby szybko zbudować zaporę o wymaganej wysokości. Nie ma przeciwskazań aby w tej sytuacji zastosować alternatywnie taśmę malarską. 

Naklejaj taśmę wzdłuż krawędzi i w poprzek uważając, aby nie zostawić żadnych przerw między kolejnymi kawałkami taśmy.

Taśma aluminiowa.

Naklej srebrną taśmę (tą od wentylacji) i podgrzej opalarką aby aktywować klej. Użyj kilku warstw we wzorze „X” na swoim wycieku. Podgrzewając każdą warstwę i mocno ją pocieraj aby przykleiła się na całej powierzchni. 

Klej na gorąco.

Żywica epoksydowa nie przykleja się też do kleju na gorąco, ale ta opcja będzie wymagać dość dużej ilości, więc nie jestem pewien, czy jest to opłacalne rozwiązanie.

 Plastelina, modelina, produkty plastyczne.

Tamy wokół odlewów epoksydowych, miejsca wycieków, oraz wszelkie  zapory można również wykonać przy użyciu modeliny, plasteliny modelarskiej, Play-Doh,

 Folia samoprzylepna. 

Folia jest przeważnie kupowana w arkuszach lub na metry. Jest to świetna opcja, jeżeli mamy wyciek na długiej prostej krawędzi. Dzięki niej, jednym kawałkiem możemy obkleić cieknące krawędzie – a ilość jednolitej powierzchni klejącej zapewnia nas o wstrzymaniu wycieku. Przy tak powstałym „balonie” nie próbuj go wciskać aby wepchać żywicę ponownie do formy. Po 1. możesz wpompować tam sporo powietrza, a po 2. żywica może zawierać ze sobą resztki, brud,  a nawet osad z silikonu.

  • Produkt w promocji
    Original price was: 144,00 zł.Current price is: 122,40 zł.

  • Produkt w promocji
    Original price was: 25,00 zł.Current price is: 20,00 zł.

    Poprzednia najniższa cena: 20,00 .

  • Produkt w promocji
    Original price was: 30,00 zł.Current price is: 25,00 zł.

    Poprzednia najniższa cena: 25,00 .

  • 79,00 

Separator do form.

Jest to preparat, którego głównym zadaniem jest zapewnienie łatwego rozformowania projektu, ale jego skutkiem uboznym – przy poprawnej aplikacji jest właśnie dodatkowa szczelność połączenia elementów formy – oczywiście tyczy się to przygotowania formy, a nie jej późniejszego uszczelniania gdy żywica zaczyna się sączyć.

Taśmy regeneracyjne, samo wulkanizujące

Taśmy odporne na wodę, temperaturę czy nawet chemię. Do naklejenia niemal w każdych warunkach, na zabrudzone, tłuste powierzchnie. Często są to grubsze i rozciągliwe taśmy – ale bardzo elastyczne które można dopasować do powierzchni. 

Silikon

Silikon to w ostateczności dobre rozwiązanie,  o ile wyciek jest bardzo mały, i bardzo wolny. Po oczyszczeniu miejsca wycieku należy nałożyć kilka warstw silikonu, Można nakładać spiralnie lub w „szachownicę”. 

Zastosowanie silikonu sprawdzi się, jeżeli wyciek jest zlokalizowany,  a powierzchnia oczyszczona i sucha. 

Bez względu którą metodę zastosujesz,  powierzchnia powinna być możliwe jak najczystsza i sucha. Ręczniki, szmatki i wiaderka  zawsze powinny znajdować się w pobliżu.  

Należy na zakończenie wspomnieć też o tym, że żywica jest egzotermiczna, a więc utwardza się poprzez wytworzone ciepło.  Teoretycznie i piszę to tylko dla informacji, a nie szybkiej metody na walkę z wyciekiem jest podgrzanie wyciekającej żywicy. Używając opalarki, a nawet suszarki  możesz nieznacznie podnieść temperaturę żywicy aby szybciej zaczęła zelować. Temperatura działa w 2 strony i pewnego razu chłodziłem żywicę, aby sienie zagotowała. 

61 / 100

Odwiedź nasz sklep

  • Promocja!

    Magnetyczne złącze do odciągu trocin i wiórów

    69,00 

    Poprzednia najniższa cena: 69,00 .

  • Promocja!

    ZESTAW – Książka + Mieszadło nienapowietrzające do żywicy

    Original price was: 104,00 zł.Current price is: 93,60 zł.
Jaką Gradacją Szlifować Drewno I żywicę Pod Lakier:wosk?
woodlove

Jaką gradacją szlifować drewno i żywicę pod lakier/wosk?

Szlifowanie to nie tylko krok w procesie, ale także kluczowy element uzyskania idealnej powierzchni przed…
20 grudnia 20232 min Czytaj dalej
Dlaczego żywica epoksydowa żółknie?
woodlove

Dlaczego żywica epoksydowa żółknie?

Jeśli pracujesz z żywicą epoksydową przez dłuższy czas, prawdopodobnie zauważyłeś, że po pewnym czasie ma…
8 września 20239 min Czytaj dalej
Stoliki z MDF. I trwalsze jego alternatywy.
woodlove

Stoliki z MDF. I trwalsze jego alternatywy.

MDF to płyta drewnopochodna, wykonana ze zmielonego drewna z dodatkiem związków chemicznych i sprasowana pod…
23 lipca 20226 min Czytaj dalej

Zostaw komentarz

otrzymujesz
na dowolny zakup, uwzględniając minimalną kwotę zakupu -59,99 zł. * NIE ŁĄCZY SIĘ Z INNYMI PROMOCJAMI
RABAT 10%
Kod kuponu: nlqlpwzr8l10