Skip to main content

„W Internecie zawsze będzie coś nowego do znienawidzenia”.

Krok po kroku możemy pomóc chronić naszą planetę! Zapoznaj się z tymi wskazówkami, które pomogą Ci być bardziej ekologicznym we wszystkich swoich sztukach żywicznych.

Zmniejsz ilość odpadów z tworzyw sztucznych, ponownie używając plastikowe pojemniki oraz nosząc rękawice nitrylowe wielokrotnego użytku.

Użyj ponownie opakowanie, w którym dotarło Twoje zamówienie, aby wysłać swoje produkty. Możesz wstawić notatkę wyjaśniającą, dlaczego pudełko nie jest nowe, być może odbiorca polubi ten trend i sam z niego skorzysta! Jeśli nie możesz ponownie użyć opakowania, oddaj karton do recyklingu. Nie wywalaj go do pierwszego lepszego pojemnika.

Wykorzystaj każdą kroplę zmieszanej żywicy. Jeśli zostanie Ci kilka kropli rozmieszanej żywicy, możesz np., odlać w silikonie kapsle do wózków marketowych.

Zanieś puste butelki po żywicy do lokalnych punktów zbiórki odpadów plastikowych z gospodarstw domowych. Butelki często są wykonane z plastiku HDPE, który jest również używany do takich rzeczy, jak butelki na mleko i pojemniki na szampon.

Od breloczków po miski czy obrazy, żywica epoksydowa może być użyta do wykonania wszystkiego co nas otacza. Brokat i świecidełka, hipnotyzujące odlewy i oszałamiający produkt końcowy ̵ materiały użyte w sztuce ostatecznie przyczyniają się do nadmiernej ilości odpadów, ponieważ te części nie ulegają biodegradacji. 

Filmy przedstawiające odlewy żywiczne, które kiedyś były odbierane ze zdumieniem, są teraz zasypane komentarzami potępiającymi to medium jako „niepotrzebne i szkodliwe dla środowiska”.  Sporo materiału jest niepotrzebnie mieszane i wyrzucane do kosza.

Żywica epoksydowa, która jest plastyczna, jest idealnym nośnikiem sztuki, ponieważ jest trwalsza i lżejsza niż glina, szkło, a podczas utwardzania pozostaje przezroczysta, dlatego jest tak popularna. 

Ale żywica nie rozkłada się i jest toksyczna, zanim całkowicie stwardnieje. Biorąc pod uwagę rosnącą popularność jako forma sztuki w ciągu ostatniego roku, działacze na rzecz ochrony środowiska kwestionują, czy to rzemiosło jest tego warte. 

Nieutwardzona żywica jest niebezpiecznym odpadem i firmy nie powinny wyrzucać jej do odpadów domowych, ponieważ są to “śmieciowe generatory komercyjne”, a nie domowe.

Dalej widać twórców wykonujących to rzemiosło z żywicy bez odpowiedniego wyposażenia ochronnego – nieutwardzona żywica epoksydowa musi znajdować się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu a artysta musi być w masce i rękawiczkach. Dlatego jest to pewien temat do rozmowy. Możesz być efektywnym twórcą który ogranicza zwiększanie śmieci. Spójrz na swoją pracownię, zerknij które elementy, narzędzia da się “zamienić” na wielorazowe.

— pojemnik do mieszania nie musi być papierowy który zaraz wywalisz, w marketach są “dzbanki silikonowe”, które idealnie nadadzą się do tego zadania, 

— mieszadło, możesz zrobić z odpadów (rozciąć butelkę po żywicy) lub zaopatrzyć się w uniwersalne mieszadło do wkrętarki, które wystarcza na bardzo wiele. Szkoda marnować sterty drewnianych patyków,

— wiadro do mieszania większych ilości, nie kupuj najtańszego, najcieńszego, i kolorowego. Kup trwalsze, które przepracuje z tobą wiele projektów. Kup transparentne by dobrze widzieć kolor jaki nadajesz żywicy,

— rękawiczki, nie kupuj jednorazowych na paczki. Udaj się do marketu i kup rękawiczki do sprzątania w kuchni. Grube, trwałe, odporne na żywice,

Twórz przemyślane projekty, nie zalewaj co popadnie, a jak nie wyjdzie to do kosza. Poszukaj odbiorców na odpadki, jest sporo osób którzy wykorzystują takie elementy jako wypełniacze. 

„Niektóre stworzone rzeczy nie są zbyt przydatne. Źle, że ktoś stworzyłby coś bezużytecznego, co nigdy się nie rozpadnie” 

Niestety, zawsze to powtarzam, artystyczny świat niesie za sobą spore wydatki, im więcej poczynisz przygotowań, tym mocniejszą i cenniejszą dołożysz cegiełkę w walce o ochronę środowiska. 

Jesteś artystą? A może artystycznym śmieciarzem? 1

Dla przypomnienia, poniżej informacja o utylizacji żywicy epoksydowej.

Brak konieczności wyrzucania żywicy epoksydowej jest łatwiejszy niż wyrzucanie żywicy epoksydowej – dlatego zawsze warto spróbować zminimalizować ilość odpadów podczas pracy. 

Praca na małych odlewach, pomaga dokładniej obliczyć ilość potrzebnej żywicy, dzięki czemu mniejszy powstaje odpad. A jeśli trochę rozlejesz lub wycieknie, spróbuj zebrać go do późniejszego wykorzystania.  

Podobnie, jeśli skończysz pracę i nadal masz w puszce trochę żywicy epoksydowej, zadaj sobie pytanie, czy naprawdę musisz się jej pozbyć. Niewykorzystana żywica i utwardzacz mają długi okres trwałości. Jeśli więc w pojemniku jest jeszcze spora ilość żywicy, zachowaj ją do przyszłych projektów – nigdy nie wiesz, kiedy może się przydać. Często takie resztki przydają się na końcowe maskowanie niedoskonałości odlewu. 

Jeśli jednak wykonałeś wszystkie te czynności, ale zdecydowanie musisz pozbyć się żywicy oto, co musisz wiedzieć:

 • utwardzona żywica epoksydowa nie jest niebezpieczna, więc można ją usunąć wraz z resztą zwykłych odpadów.
 • jeśli chcesz pozbyć się zużytego pojemnika po żywicy, upewnij się, że jest on pusty – najlepiej, aby resztki ze ścian zawierały nie więcej niż 3% całkowitej pojemności.
 • pojemniki opróżniają się łatwiej, gdy są ciepłe, więc pozostawienie puszki w ciepłym kącie warsztatu może pomóc w procesie opróżniania. Uważaj jednak – pojemniki z żywicą mogą wydzielać niebezpieczne opary.

RESZTKI ŻYWICY I UTWARDZACZA NALEŻY BEZPIECZNIE USUNĄĆ

Odpowiedzialność za prawidłową utylizację odpadów zawsze spoczywa na użytkowniku końcowym, czyli na tobie żywicotwórco! 

Poniższe wskazówki powinny pomóc w podjęciu właściwych decyzji, kiedy należy pozbyć się niewykorzystanej żywicy epoksydowej i utwardzacza.

 •  Produkty epoksydowe mają długi okres trwałości przy przechowywaniu w szczelnych pojemnikach. Po prostu użyj produktu w innym projekcie.
 • Utwardzona żywica epoksydowa utylizowana jest jako bezpieczna substancja stała. Utwardzona żywica epoksydowa to żywica i utwardzacz, które zostały zmieszane w odpowiednich proporcjach i całkowicie utwardziły się. Utwardzoną żywicę epoksydową można utylizować jako bezpieczne ciało stałe.
 • Prawidłowo utylizuj puste pojemniki po produkcie. Puste pojemniki po produktach należy utylizować dopiero po dołożeniu wszelkich starań, aby opróżnić pojemnik. Pojemniki opróżniają się szybciej, gdy są ciepłe. Pozostawienie w ciepłym pomieszczeniu lub w ciepłej kąpieli wodnej może pomóc w oczyszczeniu pojemnika. 
 • Ogranicz ilość odpadów do minimum. Jeżeli nie jesteś pewien pomiarów,  pracuj z małymi partiami żywicy epoksydowej. 
 • Odzyskaj rozlaną żywicę epoksydową do późniejszego użytku.  
 • Szanuj środowisko. Nie pozbywaj się odpadów wylewając je do wody,  

W przeciwieństwie do tworzyw termoplastycznych, żywic termoutwardzalnych nie można poddać recyklingowi. Ponadto zazwyczaj nie ulegają one biodegradacji i mogą być spalane tylko przy zachowaniu ścisłych środków ostrożności ze względu na uwalnianie toksycznych substancji. W związku z tym zanieczyszczenie środowiska przez ich stosowanie i odpady uznano za poważny problem, którym należy się zająć na całym świecie. 

59 / 100

Odwiedź nasz sklep

 • Promocja!

  MAX80mm Wolnoobrotowe mieszadło nienapowietrzające do żywicy epoksydowej.

  Original price was: 50,00 zł.Current price is: 45,00 zł.

  Poprzednia najniższa cena: 45,00 .

 • Promocja!

  ZESTAW Mieszadeł do żywicy epoksydowej

  Original price was: 90,00 zł.Current price is: 76,50 zł.
 • Promocja!

  ZESTAW – Książka + komplet mieszadeł + blok

  Original price was: 144,00 zł.Current price is: 122,40 zł.
Zrozumieć wykończenie drewna — po co jest i dlaczego jest takie ważne.
testywoodlove

Zrozumieć wykończenie drewna — po co jest i dlaczego jest takie ważne.

Witaj. Ponieważ moim głównym zadaniem jest ułatwienie Ci życia, poniżej sporo informacji jeżeli szukasz wykończenia…
27 kwietnia 202218 min Czytaj dalej
Żywica epoksydowa do kontaktu z żywnością.
woodlove

Żywica epoksydowa do kontaktu z żywnością.

Tak dla przypomnienia: Deska / patera Z ATESTEM! - (to produkt, którego nikt nie widział) -…
7 października 20223 min Czytaj dalej
Klasyfikacja Skal Papierów ściernych. Porównanie
woodlove

Klasyfikacja skal papierów ściernych. Porównanie.

W świecie prac remontowych, stolarskich czy rękodzielniczych, znajomość gradacji papierów ściernych to klucz do osiągnięcia…
20 grudnia 20233 min Czytaj dalej
otrzymujesz
na dowolny zakup, uwzględniając minimalną kwotę zakupu -59,99 zł. * NIE ŁĄCZY SIĘ Z INNYMI PROMOCJAMI
RABAT 10%
Kod kuponu: nlqlpwzr8l10