Skip to main content

Jeśli pracowałeś wcześniej z żywicą epoksydową, być może już wiesz, że często potrzeba wylać więcej niż jedną warstwę żywicy epoksydowej, aby osiągnąć pożądany efekt. Każda żywica epoksydowa jest nieco inna, więc musisz wiedzieć, jak prawidłowo używać określonej żywicy, aby uzyskać najlepszy wynik! Nałożenie drugiej warstwy żywicy epoksydowej będzie prawie identyczne z nałożeniem pierwszej warstwy, oczywiście poza technikami przygotowania.  Musisz jednak upewnić się, że odpowiednio wyczyściłeś i przygotowałeś pierwszą warstwę, zanim wylejesz drugą.

Przygotowanie powierzchni  na drugą warstwę.

Jeśli w żywicy epoksydowej znajduje się duże wgłębienie lub ślady po bąblach powietrza, warto je wypełnić przed rozpoczęciem wylewania drugiej warstwy. Dokładnie wymieszaj nową porcję żywicy epoksydowej i wylej tylko to miejsce. Możesz również użyć rakli silikonowej, aby rozprowadzić żywicę epoksydową w całym projekcie. Niektóre powierzchnie są bardziej porowate  i mogą wymagać pomocy w skutecznym wylaniu żywicy epoksydowej.  Inaczej rozprowadza się żywicę po utwardzonej żywicy, a inaczej po drewnie czy betonie.

Jak wylewać żywicę epoksydową na kilka warstw? 1

Wylewanie żywicy na wiele warstw?

W przypadku większości projektów epoksydowych, jeśli próbujesz uzyskać pożądaną grubość, zaleca się nałożenie drugiej warstwy, gdy pierwsza warstwa będzie lepka w dotyku (zwykle 4-24 godzin). Jeśli jednak powłoka jest twarda i utwardzona, najlepiej przeszlifować powierzchnię przed ponownym wylaniem, aby druga warstwa żywicy epoksydowej „przykleiła się” do pierwszej.  

Czy będzie widać łączenie się warstw?

Wszystko zależy jaki barwnik został użyty w żywicy. Jeśli będzie np. perłowy to będzie widać, ponieważ barwnik osiada na dnie. Wiec po kilku warstwach zobaczysz równoległe linie w przekroju projektu, np. ścianka boczna blatu.

Jeśli użyty barwnik transparentny, kolor będzie taki sam a z boku może być mniej widoczne, w tym przypadku ważne jest by  zadbać o dokładnie taką samą ilość barwnika transparentnego. Dlatego barwnik mieszamy z żywicą, a dopiero potem dzielimy na kilka porcji i dodajemy do każdej utwardzacz.

 • Original price was: 30,00 zł.Current price is: 25,00 zł.

  Poprzednia najniższa cena: 25,00 .

 • Original price was: 79,00 zł.Current price is: 69,00 zł.

  Poprzednia najniższa cena: 69,00 .

 • 39,00 

Czy można szlifować żywicę epoksydową?

Po pierwsze, jeśli epoksyd utwardził się prawidłowo i jest twardy nie posiadający niedoróbek, lub bąbli powietrza, możesz wykonać lekkie szlifowanie papierem ściernym o ziarnistości 320, aby zdrapać „błyszczącą” powierzchnię i nałożyć kolejną warstwę. Jeśli żywica epoksydowa nie wyschła prawidłowo lub masz wcześniej wspomniane skazy ważne jest, aby zająć się nimi przed nałożeniem kolejnej warstwy. Jeśli żywica epoksydowa jest nadal lepka po 12 godzinach, prawdopodobnie nie wymieszałeś dokładnie żywicy, lub wymieszane zostały niewłaściwie proporcje. W takim przypadku należy usunąć lepkie obszary i przeszlifować a następnie dokładnie oczyścić, w przeciwnym razie wylewając żywicę na nieutwardzoną wcześniej warstwę ryzykujesz nie utwardzeniem się kolejnej warstwy. 

Jak wylewać żywicę epoksydową na kilka warstw? 2

 Czy istnieją sposoby na uniknięcie szlifowania między warstwami?

Niektórzy unikają szlifowania między warstwami, upewniając się, że drugą warstwę żywicy epoksydowej wyleją  przed utwardzeniem pierwszej warstwy, m możesz odczekać 4-6 godzin po pierwszym wlaniu, aż żywica osiągnie stan “galaretowaty” i będzie się nieznacznie uginać pod naciskiem palca.  Zawsze sprawdzaj te dane w karcie technicznej używanej przez Ciebie żywicy. Żywice do głębokich odlewów mogą wstępnie utwardzać się nawet w 24 godziny. DLATEGO WAŻNE JEST ZAPOZNWANIE SIĘ Z KAŻDYM RODZAJEM ZAKUPIONEJ ŻYWICY.

Jak wylewać żywicę epoksydową na kilka warstw? 3

Jest to ryzykowne, ponieważ czasy utwardzania żywicy epoksydowej nie są ostateczne. Temperatury otoczenia mogą powodować ich wahania, więc jeśli jest ciepło, żywica epoksydowa może utwardzać się szybciej niż myślisz, a jeśli jest chłodno, może utwardzać się znacznie wolniej, lub nie utwardzić się wcale.

Przygotowanie do wylania kolejnej warstwy 

Kiedy skończysz szlifowanie i będziesz zadowolony obecnego wyglądu powierzchni, musisz rozpocząć przygotowania do nałożenia drugiej warstwy. Aby to zrobić, upewnij się, że masz czystą powierzchnię i oraz miejsce pracy które jest będzie wolne od zanieczyszczeń i kurzu. Te rzeczy mogą trafić do żywicy epoksydowej, podczas utwardzania się żywicy, co spowoduje niedoskonałości których nie chcesz widzieć w żywicy. 

Czyszczenie obszaru, w którym będziesz pracować, zajmie dużo czasu, aby żywica epoksydowa była wolna od brudu i kurzu lub innych cząstek, które mogą się w niej pojawić po wyschnięciu. Sugerujemy użycie alkoholu izopropylowego 99%. Ważne jest, aby użyć 99%, ponieważ większość innych środków czyszczących zawiera wodę, a żywica epoksydowa i woda NIE mieszają się. 

Jak wylewać żywicę epoksydową na kilka warstw? 4

Czy szlifowanie epoksydowe jest niebezpieczne?

Szlifowanie żywicy epoksydowej przed jej całkowitym utwardzeniem może spowodować poważne problemy zdrowotne. Kiedy wdychasz te cząsteczki kurzu, zostają one uwięzione w śluzówce układu oddechowego które mogą  powodować poważne podrażnienie dróg oddechowych i/lub alergie dróg oddechowych.

Jak wylewać żywicę epoksydową na kilka warstw? 5

A na zakończenie
Pamiętaj by wszelkie rośliny zalewane w żywicy były zagruntowane.
Drewno zawsze powinno być zagruntowane jak i powinno posiadać wilgotność mniejszą niż12-14%.
Są to czynniki przez które większość projektów zwyczajnie nie wychodzi, żywica popęka, drewno zacznie pracować podczas dosychania. Omówię to następnym razem. 😉

60 / 100

Odwiedź nasz sklep

 • Promocja!

  Magnetyczne złącze do rur PVC – SPIRO

  Original price was: 79,00 zł.Current price is: 69,00 zł.

  Poprzednia najniższa cena: 69,00 .

 • Promocja!

  MAX80mm Wolnoobrotowe mieszadło nienapowietrzające do żywicy epoksydowej.

  Original price was: 50,00 zł.Current price is: 45,00 zł.

  Poprzednia najniższa cena: 45,00 .

Z czego wykonać formę DIY do żywicy epoksydowej?
woodlove

Z czego wykonać formę DIY do żywicy epoksydowej?

Własna forma do żywicy epoksydowej. Z czego wykonać formę DIY do żywicy epoksydowej? Oklejona taśmą…
17 października 20222 min Czytaj dalej
Oszczędzanie żywicy epoksydowej w produkcji stołów żywicznych – jak wykorzystać drewniane wypełnienie?
woodlove

Oszczędzanie żywicy epoksydowej w produkcji stołów żywicznych – jak wykorzystać drewniane wypełnienie?

Jeśli jesteście rzemieślnikami, rękodzielnikami czy stolarzami, z pewnością zainteresuje was ten temat. Mamy nadzieję, że…
28 czerwca 20238 min Czytaj dalej
woodlove

Jak obliczyć wiek drzewa ?

1.Tabela wiekowa drzew GATUNEKŚrednica drzewa w centymetrach(przybliżony obwód w cm)20 (62)40 (124)70 (220)100 (314)120 (377)Wiek…
8 kwietnia 20202 min Czytaj dalej

6 komentarzy

 • mkulakowski pisze:

  Lampa w kształcie walca wysokości 15 cm i średnicy 9cm , wykonana w 4ech warstwach żywicy transparentnej Epidian Deco K (do 5 cm). Barwnik transparentny w ilości symbolicznej i w tej samej proporcji we wszystkich warstwach (to raczej nie jest przyczyną problemu). Kolejne warstwy wykonywane były w odstępach 7 – 12 h (ok. 20 stopni C), więc teoretycznie w okresie żelowania. Niestety brak bezpośredniego dostępu do powierzchni odlewu uniemożliwił mi określenie konsystencji żywicy ze 100% pewnością. Efekt końcowy niezły, ale widać przejścia między warstwami…. Stąd moje pytanie – Czy w ogóle realnym jest wykonanie odlewu wielowarstwowego bez widocznych przejść?

 • admin pisze:

  czy jest szansa na zalanie takiej lampy w poziomie, aby niższa wartość byłą głębokością? I zalać na raz? Oczywiście na ile kompozycja na to pozwala. Teoretycznie jest możliwość wykonać odewa bez widocznych warstw, ale głównie na transparentnych kolorach. Przy proszkowych/perłowych będzie widać zawsze.

 • mkulakowski pisze:

  Akurat w przypadku walca ciężko byłoby to zalewać na poziomo. Próbowałem wylewać już wyższe odlewy tą żywicą (do 10 cm) i żywica się nie zagotowała, jednak problem jest wtedy inny. Przy tej grubości na dnie odlewu (szczególnie przy ściankach) zostaję bardzo dużo bąbli. Tak jakby ciśnienie na tej głębokości nie pozwalało na pełne odgazowanie odlewu. Żywicę przed aplikacją umieszczam w gorącej kąpieli wodnej na 10- 15 min i wlewam po patyczku, dodatkowo na koniec oblatuje z góry palnikiem. Czy masz jeszcze inne sposoby na odpowietrzenie żywicy? (oczywiście po za pompą próżniową)

 • admin pisze:

  „Żywicę przed aplikacją umieszczam w gorącej kąpieli wodnej na 10- 15 min” – ale samą żywicę czy już wymieszaną z utwardzaczem? Chłodniejsze temp. jak np. 18 st mogą wydłużyć czas żelowania, dzięki czemu żywica nawet o 24h dużej będzie płynna. A napewno pomogło by zastosowanie żywicy do głębokiego odlewu -Epodex, Dipon, Finer, itp. Ceny nie są dużo droższe, ale jednak całkiem inna kultura pracy.

 • mkulakowski pisze:

  Oczywiście wymieszaną 🙂 Będę musiał sprawdzić tego epodexa czy faktycznie tak rewelacyjnie się odpowietrza, bo jest niewiele droższy od epidianu. Do gruntowania używam epidianu z utwardzaczem deco, który sprawdza się w tej roli rewelacyjnie i szybko twardnieje. Generalnie problemem w tym systemie jest kiedy dajmy na to odlew w drewnie mi „siądzie” i potrzebuję sobie dolać taką warstwę grubości 0,5 cm. W tym przypadku żywica (do 5 cm) się nie sprawdza, ponieważ bardzo opornie żeluje przy tej grubości odlewu, z kolei używając w tym przypadku tej gruntującej mam dużo drobnego bąbla (pewnie kwestia gęstości). Zastanawiam się czy sprawdziłby się tutaj ten epodex? https://www.epodex.com/pl/product/zywice-epoksydowe-dla-artystow-rzemieslnikow-i-do-zalewania-do-2-cm-eco-pro/?1=Transparent-bezbarwny-(przezroczysty)

 • admin pisze:

  Podgrzewanie wymieszanej żywicy, to drastyczne przyśpieszenie utwardzania – stąd bąble które się nie odpowietrzają.
  Polecam Pro+, 5 cm, i ma filtry UV.

otrzymujesz
na dowolny zakup, uwzględniając minimalną kwotę zakupu -59,99 zł. * NIE ŁĄCZY SIĘ Z INNYMI PROMOCJAMI
RABAT 10%
Kod kuponu: nlqlpwzr8l10