Skip to main content

Barwienie żywicy pigmentami w proszku od samego początku stawia przed nami wiele problemów. Barwniki w proszku, takie jak perłowe, metaliczne, czy nawet fluorescencyjne mimo swojej mikroskopijnej wielkości wciąż mają swoją wagę i są ciężkie, opadają na dno odlewu w trakcie utwardzania się żywicy. A barwnik który opadł i nie został podniesiony w trakcie żelowania żywicy, nie stworzy tych mieniących się wzorków. 


Czym jest barwnik perłowy?

Barwnik perłowy wykonany jest z bardzo drobnych cząstek miki, minerału kamienia naturalnego który jest stosowany w kosmetykach oraz barwnikach w celu dodania „połysku”. Nawet przy niewielkich mikroskopijnych rozmiarach cząsteczki proszku miki wciąż podlegają grawitacji i lepkości. Wielkość cząstek jest ważna nie tylko dla zachowania kompozycji kolorystycznej a też rozmiar cząstek decyduje o połysku i odbiciu proszku miki. 

Praca z pigmentami w proszku. Jak z nimi pracować? 7

Jak pracować z barwnikami perłowymi przy głębokich odlewach?

Problem z głębokimi odlewami polega na tym, że żywica pozostaje płynna przez znacznie dłuższy czas, co daje pigmentom więcej czasu na opadanie. Odradzam takich eksperymentów przy pierwszym kontakcie z barwnikami perłowymi, a polecam próbować na małych odlewach by móc obserwować jak zachowuje się barwnik w żywicy. 

Wiele osób dodaje barwniki podczas mieszania żywicy i utwardzacza, co nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może powodować więcej problemów niż korzyści. Osobiście polecam zacząć od połączenia żywicy z utwardzaczem i mieszania przez 2-3 minuty, a następnie dodanie pigmentu i ponowne wymieszanie przez kolejne przez 2-3 minuty, aby dobrze zabarwić żywicę i uniknąć grudek. 

Ponieważ żywica epoksydowa do głębokich odlewów może być wylana nawet na 10 cm podczas jednego odlewu, formuła musi pozwalać na powolną reakcję egzotermiczną. Wolniejsza reakcja egzotermiczna oznacza, że gruby odlew epoksydowy ma również niższą lepkość, co znacząco wydłuża czas żelowania. Oznacza to, że cząstki proszku miki są jeszcze bardziej narażone na opadanie i przemieszczanie się.

Praca z pigmentami w proszku. Jak z nimi pracować? 8

Wskazówki dotyczące stosowania pigmentów metalicznych przy głębokich odlewach:

  • mieszaj przez co najmniej 2-3 minuty,
  • jeśli zauważysz, że pigmenty osiadają, delikatnie zawiruj czystym mieszadłem, starając się nie napowietrzać żywicy,
  • sprawdzaj co 15 – 30, aby upewnić się, że barwnik nie osiadł. Jeśli zauważysz opadające warstwy barwnika, ponownie delikatnie zawiruj. Powtarzaj ten etap do czasu aż żywica nie zacznie gęstnieć,
  • nie sugerujemy mieszania, gdy żywica epoksydowa jest w fazie żelu, aby zapobiec widocznym uszkodzeniom na powierzchni,
  • gęstniejąca żywica nie jest już tak rozlewna, jak na początku,
    aby uniknąć problemów z utwardzeniem żywicy, nie przekraczaj 5% objętości mieszanki epoksydowej. Dla przykładu – 1kg żywicy/1 płaska łyżeczka barwnika,
  • Możesz tworzyć własne odcienie barwników, możesz podbijać efekty dodając np barwniki transparentne. Poniższy kolor powstał z połączenia kilku perłowych, jak i transparentnych. 
Praca z pigmentami w proszku. Jak z nimi pracować? 9

Praca w warstwach

Jest to kolejna opcja, z której korzystają niektórzy artyści. Zajmuje to więcej czasu, ale jest do dobra opcja do używania żywic o niskiej grubości zalewania by stworzyć gruby odlew. 

Na czym to polega? 

Wylewa się cienką warstwę żywicy z barwnikiem, a następnie czeka aż ta warstwa osiągnie punkt żelu, by następnie dodać kolejną warstwę. I tak aż do wymaganej wysokości odlewu. Niestety i ta opcja ma swoje minusy, barwnik dalej tonie, co uwidacznia linię żywicy bez brokatu i nagromadzenie barwnika poniżej. Dopracowanie różnych metod może zająć trochę czasu. 

Czym jest czas żelowania?

Czas żelowania żywicy epoksydowej to czas, w którym żywica epoksydowa zaczyna twardnieć, czyli zmienia swoją konsystencję z płynnej na półpłynną lub stałą. W praktyce, czas żelowania żywicy jest czasem, w którym żywica, zaczynając twardnieć i zwiększa też swoją lepkość, ale nadal jest wystarczająco elastyczna, aby można ją było uformować lub wyrównać, i to właśnie jest czas idealny by robić „wzorki”. Po tym czasie, żywica staje się zbyt twarda, aby ją dalej modelować lub zmieniać jej kształt.

Czas żelowania żywicy może być mierzony na różne sposoby, w zależności od konkretnego zastosowania. W przypadku żywic epoksydowych, czas żelowania zależy od temperatury, ilości utwardzacza, a także od rodzaju i ilości dodatków chemicznych. Wysoka temperatura skraca czas żelowania, a niska temperatura go wydłuży. Dlatego ważne jest, aby dostosować czas utwardzania do warunków otoczenia, w których będzie stosowana żywica epoksydowa. 

Jeżeli stosujesz żywicę głębokiego odlewania, nie ma sensu robić „zawijasów drewnianym patyczkiem” zaraz po wylaniu żywicy, ponieważ podniesiony z dna barwnik szybko opadnie, ponieważ żywica ma jeszcze niską lepkość. 

Praca z pigmentami w proszku. Jak z nimi pracować? 10
Praca z pigmentami w proszku. Jak z nimi pracować? 11
Praca z pigmentami w proszku. Jak z nimi pracować? 12

_______

Używanie barwników perłowych w żywicy jest ekscytujące, ponieważ daje to atrakcyjny, perłowy efekt końcowy. Ciekawie odbijają światło i tworzą efekt perłowej poświaty, która przykuje uwagę na Wasze dzieło. Warto eksperymentować, tworzyć własne kompozycje i odcienie.

Trzeba jednak pamiętać, że dodanie barwników perłowych może wpłynąć na czas utwardzania żywicy i niektóre barwniki perłowe mogą wymagać większej ilości mieszania, aby zapewnić jednolity efekt. W każdym przypadku warto przeprowadzić próby i testy, aby upewnić się, że uzyskany efekt perłowej poświaty spełnia nasze oczekiwania.

60 / 100

Odwiedź nasz sklep

  • Promocja!

    Magnetyczne złącze do odciągu | DeWalt733

    Original price was: 79,00 zł.Current price is: 69,00 zł.

    Poprzednia najniższa cena: 65,00 .

  • Promocja!

    Magnetyczne złącze do PVC

    Original price was: 79,00 zł.Current price is: 69,00 zł.

    Poprzednia najniższa cena: 65,00 .

Jak polerować żywicę epoksydową za pomocą pasty do polerowania?
woodlove

Jak polerować żywicę epoksydową za pomocą pasty do polerowania?

Powłoki epoksydowe stają się obecnie coraz bardziej popularne na stoły, blaty barowe, biżuterię, dzieła sztuki…
29 października 202110 min Czytaj dalej
Złącza magnetyczne do odciągu trocin, w technologii Druku 3D
woodlove

Złącza magnetyczne do odciągu trocin, w technologii Druku 3D

Wprowadzenie W świecie stolarstwa skuteczne odciąganie pyłu ma kluczowe znaczenie dla utrzymania czystego i bezpiecznego…
25 czerwca 20239 min Czytaj dalej
Na co uważać przy zalewaniu zdjęcia żywicą epoksydową?
woodlove

Na co uważać przy zalewaniu zdjęcia żywicą epoksydową?

Pokrycie zdjęcia powłoką żywiczną jest fascynujące - w rzeczywistości żywica epoksydowa przenosi fotografie na wyższy…
2 października 20213 min Czytaj dalej

Zostaw komentarz

otrzymujesz
na dowolny zakup, uwzględniając minimalną kwotę zakupu -59,99 zł. * NIE ŁĄCZY SIĘ Z INNYMI PROMOCJAMI
RABAT 10%
Kod kuponu: nlqlpwzr8l10