fbpx Skip to main content

W dzisiejszym wpisie poruszymy temat dodawania stabilizatorów UV do już gotowej żywicy. Chociaż może się wydawać, że jest to skuteczny sposób na zwiększenie odporności na promieniowanie UV, prawda okazuje się być nieco bardziej skomplikowana.

Stabilizator UV niestety, nie działa tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Zamiast wiązać się w matrycę polimeru, jak pierwotnie założono, pozostaje „uwięziony” pomiędzy nią. To oznacza, że jego działanie jest ograniczone tylko do obszarów, które znajdują się bezpośrednio pod nim, a sąsiadujące fragmenty matrycy nie czerpią korzyści z tej ochrony. W rezultacie technika ta może być uznana jedynie za niewystarczającą.

Globalnie rzecz biorąc, dodanie stabilizatora UV nie powoduje drastycznego wpływu na właściwości odlewu. Może obniżyć twardość o kilka procent, ale jest to trudne do wychwycenia bez specjalnego sprzętu. Moje doświadczenie sugeruje, że nie warto ryzykować stosowania tego typu związków, ponieważ nie są one trwale związane z polimerem i mogą ulec migracji w czasie. Oznacza to, że mikroskopijne ilości stabilizatora UV będą przez lata wychodzić na powierzchnię odlewu, co jest nie tylko nieskuteczne, ale także niezdrowe.

Warto zauważyć, że zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku stosowania stabilizatorów UV na etapie otrzymywania bisfenolu. Wówczas związki te są trwale wiązane z matrycą polimeru, co skutecznie chroni całość od wpływu promieniowania UV i eliminuje problem migracji.

Podsumowując, jeśli zależy nam na skutecznej ochronie przed promieniowaniem UV, warto zastanowić się nad innymi metodami, a unikać dodawania stabilizatorów UV do gotowej żywicy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie tych związków na etapie wytwarzania matrycy polimeru, aby zapewnić trwałą i skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem UV.

47 / 100

Odwiedź nasz sklep

 • Podstawka malarska – 4 sztuki

  10,00 
 • taniej o: 10%

  Zestaw e-booków. Żywica epoksydowa | Gips polimerowy

  53,10 
 • taniej o: 19%

  ZESTAW Mieszadeł do żywicy epoksydowej

  76,50 
 • Magnetyczne złącza do odciągu trocin i wiórów

  79,00 
Barwnik w proszku, w płynie, czy w formie pasty. Który najlepszy?
woodlove

Barwnik w proszku, w płynie, czy w formie pasty. Który najlepszy?

Pigment to intensywnie zabarwiony nośnik, który służy do barwienia innych materiałów. Zmienia wygląd, zmieniając kolor odbitego…
Czytaj dalej
Ceramiczne zabezpieczenie drewna. Nanopowłoka na drewo oraz żywicę.
testywoodlove

Ceramiczne zabezpieczenie drewna. Nanopowłoka na drewo oraz żywicę.

Jestem wielkim fanem drewnianych mebli i dekoracji oraz tak naprawdę wszystkiego do powstaje z litego…
Czytaj dalej
Gruntowanie – Czym jest? I dalszego jest takie ważne?
woodlove

Gruntowanie – Czym jest? I dlaczego jest takie ważne?

Najważniejszym zadaniem by uszczelnić drewno (ale też kwiatki, mech, liści, itp.) jest ograniczenie „wpływaniu” żywicy…
Czytaj dalej

Zostaw komentarz

otrzymujesz
na dowolny zakup, uwzględniając minimalną kwotę zakupu. * NIE ŁĄCZY SIĘ Z INNYMI PROMOCJAMI
RABAT 10%
Kod kuponu: nlqlpwzr8l10