fbpx Skip to main content


Do testów trafiła zyskująca coraz większą popularność żywica Epodex PRO+ system, która wg specyfikacji daje możliwość uzyskiwania odlewów o grubości do 5cm. Żywiczni twórcy nie mogli przeoczyć faktu zatrważających podwyżek żywic na polskim rynku i tutaj trzeba przyznać, że jeśli chodzi o aspekt ekonomiczny, żywica ta oferowana jest w bardzo atrakcyjnej cenie w przeliczeniu na 1 kg (przelicznik ten oczywiście maleje wraz ze wzrostem ilości kupowanej żywicy).


Do meritum: do testów trafił system żywiczny o łącznej masie 3 kg (2kg żywicy + 1kg utwardzacza). Proporcje mieszania składników są bardzo wygodne do odmierzania i wynoszą 2:1. Należy tutaj także przyznać producentowi, że pełna specyfikacja: zastosowania konkretnego systemu żywicy, proporcje mieszania z barwnikami, czas przygotowywania, żelowania i utwardzania, czas do odlewania kolejnej warstwy, mnóstwo informacji zaprezentowanych w przejrzysty sposób robi bardzo pozytywne wrażenie.

Recenzja żywicy epoksydowej Epodex PRO+ 1

Co do żywicy: z uwagi na porę roku i dość wysoką temperaturę w pomieszczeniu testowym, praca wykonywana była w warunkach wieczornych przy i tak dość wysokiej temp. wewnętrznej oscylującej w granicach ok. 26C i wilgotności 52%. Rodziło to obawy o ewentualne zagotowanie się żywicy, ale po kolei. (przestrzeń warsztatowa dedykowana pod prace z żywicą, wentylowane, dobrze oświetlone miejsce, o ograniczonej możliwości dostępu osób nie pracujących nad projektem, praca w tej temperaturze była świadoma, i mogła nieść za sobą różne nieplanowane skutki).


Epodex posłuży jako element projektu zegara. Drewniana rama w kolorze czarnym, w środku kawałek dębowej deski otoczonej z prawej strony chrobotkiem, a przestrzeń po lewej stronie z białoperłową żywicą. Po odmierzeniu składników A i B, wlaniu ich do pojemnika, następnie odmierzeniu ilości perłowego barwnika w ilości 1,5%, rozpoczęto mieszanie składników. Samo mieszanie wykonane za pomocą wkrętarki (najniższe obroty) z nałożoną końcówką do mieszania żywic (epoksydowa.pl).

Co ważne: zmysłu powonienia nie drażnią unoszące się opary zachodzącej podczas mieszania żywicy reakcji chemicznej, żywica jest praktycznie bezwonna (pamiętaj by pracować w masce). Bardzo duży plus. Samo mieszanie przebiega bezproblemowo, składniki łącznie z perłowym barwnikiem bardzo ładnie się z sobą łączą.

Recenzja żywicy epoksydowej Epodex PRO+ 2

Zazwyczaj, bezpośrednio po wymieszaniu składników, na kilka minut odstawiałem miksturę w pojemniku, aby wstępnie się odpowietrzyła, ale w tym przypadku, gdy czas utwardzania zawiera się w przedziale 48-72h, postanowiłem od razu wlać ją do formy. Dość płynna konsystencja i długi czas żelowania pozwoliły sądzić, że żywica samoistnie się odpowietrzy. I tak też było 😊 Dużym plusem tej żywicy jest czas w którym pozostaje płynna, myślę ze nawet miękkie, porowate drewno miało by wystarczająco dużo czasu na odpowietrzenie.

Ku uciesze stale rosnącej rzeszy żywicznych twórców (trochę dzięki mnie 😉 ), dla których pęcherzyki i bąble są zmorą, w przypadku Epodexa PRO+ problem ten nie istnieje. Żywica fantastycznie, samoczynnie się odpowietrzyła i nie było konieczności użycia opalarki. Aha, zalewana wysokość wynosiła 3cm – jak napisałem powyżej temp. w pomieszczeniu wynosiła 26C, moje obawy dotyczące zagotowania żywicy okazały się bezpodstawne. Nic takiego nie miało miejsca, konsystencja w ciągu 3h w zasadzie nie zmieniła się.

Recenzja żywicy epoksydowej Epodex PRO+ 3

Nastawiłem budzik na godz. 05:00, aby sprawdzić sytuację po upływie 7,5h. Po tym czasie faktycznie można było stwierdzić, że utwardzanie idzie we właściwym kierunku i konsystencja nie jest już tak płynna, a przypomina raczej gęstość kisielu. Perłowy barwnik… cóż, bolączką tego typu barwników jest fakt, że cięższe cząsteczki opadają na dno i co pewien czas żywicę należy zamieszać, aby wydobyć je na powierzchnię celem uzyskania atrakcyjnego wizualnie efektu.

Długi czas utwardzania wiąże się z co kilkugodzinnym przemieszaniem żywicy, żeby nie przegapić „okienka”, w którym jest to jeszcze możliwe 😊Po 18h od momentu wylania żywicy, konsystencja w końcu osiągnęła punkt – ujmijmy to – utrudnionej mieszalności. Stała się dość sztywna i zwarta, pozwalając zachować rysunek przemieszanej żywicy z perłowym barwnikiem. Po 34h żywica osiągnęła stan stały, nie pozwalający na jakiekolwiek przemieszanie. A po kolejnych 18h, czyli po 48h od rozpoczęcia z nią pracy, stała się twarda.

Recenzja żywicy epoksydowej Epodex PRO+ 4

Czas potrzebny do całkowitego utwardzania, by móc dalej poddać żywicę obróbce, to wg producenta 14 dni. Długo, ale coś za coś. Epodex PRO+ to z całą pewnością bardzo udany system, który pozwala uniknąć błędów podczas realizowania żywicznych projektów. Atrakcyjna cena, wystarczająca wysokość zalewania (5cm), przyjemny sposób pracy z żywicą, bezwonność i samoistne odpowietrzanie czynią z żywicy Epodex PRO+ naprawdę udany produkt, który – jestem przekonany – na stałe zagości wśród twórców wykorzystujących w swoich pracach żywicę.

Przy zachowaniu wielu standardowych czynników do żywic, jak temperatura, wilgotność, praca z tą żywicą jest bardzo przyjemna, nie sprawiająca problemów.

Recenzja żywicy epoksydowej Epodex PRO+ 5
Recenzja żywicy epoksydowej Epodex PRO+ 6

Chcesz zacząć pracę z żywicami? Pamiętaj ze to produkt chemiczny i do takiej pracy musisz być odpowiednio przygotowany,

Przeczytaj nasz PORADNIK, zapoznaj się z BLOGIEM, a w razie problemów zapraszam na maila [email protected]

Powyższy wpis ma za zadanie przedstawić ten system żywic szerszemu gronu odbiorców, amatorom jak i już twórcom siedzącym w temacie. Dlatego nie znajdziesz tu wzorów chemicznych, wykresów z krzywą lepkości, danych o procesach sieciowania, kontroli temperatur które mają wpływ na szybkość utwardzania, jak i zawiłych sformułowań czy nazewnictwa. Ma zachęcić Cię, oraz przedstawić jak wygląda praca z tym medium.


Wpis ma charakter informacyjny, nie jest to wpis sponsorowany. Za jego publikację nie otrzymałem żadnego wynagrodzenia.

Firma Epodex przesłała do testów wyżej wspomnianą żywicę, taśmę oraz mieszadło ręczne z tworzywa sztucznego.

Dziękuję za zaufanie.


Chcesz byśmy opisali żywicę innego producenta? Daj nam znać.

66 / 100

Odwiedź nasz sklep

 • taniej o: 19%

  ZESTAW Mieszadeł do żywicy epoksydowej

  76,50 
 • Sito do odkurzania z pyłu

  20,00 
 • Magnetyczne złącze węży odkurzaczy przemysłowych 40mm

  25,00 
 • Blok szlifierski, uchwyt na papier ścierny | Druk 3D

  39,00 
Żywica epoksydowa do kontaktu z żywnością.
woodlove

Żywica epoksydowa do kontaktu z żywnością.

Tak dla przypomnienia: Deska / patera Z ATESTEM! - (to produkt, którego nikt nie widział) -…
Czytaj dalej
Dlaczego żywica jako wykończenie powierzchni to zły pomysł?
woodlove

Dlaczego żywica jako wykończenie powierzchni to zły pomysł?

Doskonale wiemy, że żywica jest popularnym materiałem do tworzenia stołów ze względu na jej dużą…
Czytaj dalej
Naturalny wosk do drewna. Dlaczego jest tak istotny?
woodlove

Naturalny wosk do drewna. Dlaczego jest tak istotny?

Jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić dla swoich wyrobów drewnianych, oprócz utrzymywania ich w…
Czytaj dalej

Zostaw komentarz

otrzymujesz
na dowolny zakup, uwzględniając minimalną kwotę zakupu. * NIE ŁĄCZY SIĘ Z INNYMI PROMOCJAMI
RABAT 10%
Kod kuponu: nlqlpwzr8l10