fbpx Skip to main content


Do testów trafiła zyskująca coraz większą popularność żywica Epodex PRO+ system, która wg specyfikacji daje możliwość uzyskiwania odlewów o grubości do 5cm. Żywiczni twórcy nie mogli przeoczyć faktu zatrważających podwyżek żywic na polskim rynku i tutaj trzeba przyznać, że jeśli chodzi o aspekt ekonomiczny, żywica ta oferowana jest w bardzo atrakcyjnej cenie w przeliczeniu na 1 kg (przelicznik ten oczywiście maleje wraz ze wzrostem ilości kupowanej żywicy).


Do meritum: do testów trafił system żywiczny o łącznej masie 3 kg (2kg żywicy + 1kg utwardzacza). Proporcje mieszania składników są bardzo wygodne do odmierzania i wynoszą 2:1. Należy tutaj także przyznać producentowi, że pełna specyfikacja: zastosowania konkretnego systemu żywicy, proporcje mieszania z barwnikami, czas przygotowywania, żelowania i utwardzania, czas do odlewania kolejnej warstwy, mnóstwo informacji zaprezentowanych w przejrzysty sposób robi bardzo pozytywne wrażenie.

Co do żywicy: z uwagi na porę roku i dość wysoką temperaturę w pomieszczeniu testowym, praca wykonywana była w warunkach wieczornych przy i tak dość wysokiej temp. wewnętrznej oscylującej w granicach ok. 26C i wilgotności 52%. Rodziło to obawy o ewentualne zagotowanie się żywicy, ale po kolei. (przestrzeń warsztatowa dedykowana pod prace z żywicą, wentylowane, dobrze oświetlone miejsce, o ograniczonej możliwości dostępu osób nie pracujących nad projektem, praca w tej temperaturze była świadoma, i mogła nieść za sobą różne nieplanowane skutki).


Epodex posłuży jako element projektu zegara. Drewniana rama w kolorze czarnym, w środku kawałek dębowej deski otoczonej z prawej strony chrobotkiem, a przestrzeń po lewej stronie z białoperłową żywicą. Po odmierzeniu składników A i B, wlaniu ich do pojemnika, następnie odmierzeniu ilości perłowego barwnika w ilości 1,5%, rozpoczęto mieszanie składników. Samo mieszanie wykonane za pomocą wkrętarki (najniższe obroty) z nałożoną końcówką do mieszania żywic (epoksydowa.pl).

Co ważne: zmysłu powonienia nie drażnią unoszące się opary zachodzącej podczas mieszania żywicy reakcji chemicznej, żywica jest praktycznie bezwonna (pamiętaj by pracować w masce). Bardzo duży plus. Samo mieszanie przebiega bezproblemowo, składniki łącznie z perłowym barwnikiem bardzo ładnie się z sobą łączą.

Zazwyczaj, bezpośrednio po wymieszaniu składników, na kilka minut odstawiałem miksturę w pojemniku, aby wstępnie się odpowietrzyła, ale w tym przypadku, gdy czas utwardzania zawiera się w przedziale 48-72h, postanowiłem od razu wlać ją do formy. Dość płynna konsystencja i długi czas żelowania pozwoliły sądzić, że żywica samoistnie się odpowietrzy. I tak też było ? Dużym plusem tej żywicy jest czas w którym pozostaje płynna, myślę ze nawet miękkie, porowate drewno miało by wystarczająco dużo czasu na odpowietrzenie.

Ku uciesze stale rosnącej rzeszy żywicznych twórców (trochę dzięki mnie 😉 ), dla których pęcherzyki i bąble są zmorą, w przypadku Epodexa PRO+ problem ten nie istnieje. Żywica fantastycznie, samoczynnie się odpowietrzyła i nie było konieczności użycia opalarki. Aha, zalewana wysokość wynosiła 3cm – jak napisałem powyżej temp. w pomieszczeniu wynosiła 26C, moje obawy dotyczące zagotowania żywicy okazały się bezpodstawne. Nic takiego nie miało miejsca, konsystencja w ciągu 3h w zasadzie nie zmieniła się.

Nastawiłem budzik na godz. 05:00, aby sprawdzić sytuację po upływie 7,5h. Po tym czasie faktycznie można było stwierdzić, że utwardzanie idzie we właściwym kierunku i konsystencja nie jest już tak płynna, a przypomina raczej gęstość kisielu. Perłowy barwnik… cóż, bolączką tego typu barwników jest fakt, że cięższe cząsteczki opadają na dno i co pewien czas żywicę należy zamieszać, aby wydobyć je na powierzchnię celem uzyskania atrakcyjnego wizualnie efektu.

Długi czas utwardzania wiąże się z co kilkugodzinnym przemieszaniem żywicy, żeby nie przegapić „okienka”, w którym jest to jeszcze możliwe ?Po 18h od momentu wylania żywicy, konsystencja w końcu osiągnęła punkt – ujmijmy to – utrudnionej mieszalności. Stała się dość sztywna i zwarta, pozwalając zachować rysunek przemieszanej żywicy z perłowym barwnikiem. Po 34h żywica osiągnęła stan stały, nie pozwalający na jakiekolwiek przemieszanie. A po kolejnych 18h, czyli po 48h od rozpoczęcia z nią pracy, stała się twarda.

Czas potrzebny do całkowitego utwardzania, by móc dalej poddać żywicę obróbce, to wg producenta 14 dni. Długo, ale coś za coś. Epodex PRO+ to z całą pewnością bardzo udany system, który pozwala uniknąć błędów podczas realizowania żywicznych projektów. Atrakcyjna cena, wystarczająca wysokość zalewania (5cm), przyjemny sposób pracy z żywicą, bezwonność i samoistne odpowietrzanie czynią z żywicy Epodex PRO+ naprawdę udany produkt, który – jestem przekonany – na stałe zagości wśród twórców wykorzystujących w swoich pracach żywicę.

Przy zachowaniu wielu standardowych czynników do żywic, jak temperatura, wilgotność, praca z tą żywicą jest bardzo przyjemna, nie sprawiająca problemów.

Chcesz zacząć pracę z żywicami? Pamiętaj ze to produkt chemiczny i do takiej pracy musisz być odpowiednio przygotowany,

Przeczytaj nasz PORADNIK, zapoznaj się z BLOGIEM, a w razie problemów zapraszam na maila info@epoksydowa.pl

Powyższy wpis ma za zadanie przedstawić ten system żywic szerszemu gronu odbiorców, amatorom jak i już twórcom siedzącym w temacie. Dlatego nie znajdziesz tu wzorów chemicznych, wykresów z krzywą lepkości, danych o procesach sieciowania, kontroli temperatur które mają wpływ na szybkość utwardzania, jak i zawiłych sformułowań czy nazewnictwa. Ma zachęcić Cię, oraz przedstawić jak wygląda praca z tym medium.


Wpis ma charakter informacyjny, nie jest to wpis sponsorowany. Za jego publikację nie otrzymałem żadnego wynagrodzenia.

Firma Epodex przesłała do testów wyżej wspomnianą żywicę, taśmę oraz mieszadło ręczne z tworzywa sztucznego.

Dziękuję za zaufanie.


Chcesz byśmy opisali żywicę innego producenta? Daj nam znać.

Odwiedź nasz sklep

  • Magnetyczne złącze do odciągu trocin i wiórów. Złącze SPIRO - Ø150-250mmMagnetyczne złącze do odciągu trocin i wiórów. Złącze SPIRO - Ø150-250mm
    Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
  • Promocja!

    Ogranicznik przykładnicy do pił stołowych Felder

    Original price was: 149,00 zł.Current price is: 139,00 zł.
Jak można wyeliminować ślady pędzla podczas lakierowania powierzchni?woodlove

Jak można wyeliminować ślady pędzla podczas lakierowania powierzchni?

Jak w przypadku każdego malowania, przygotowanie jest kluczem do sukcesu. Wykończenie będzie tak gładkie jak…
24 października 20214 min Czytaj dalej
Problemy z żywicami epoksydowymiwoodlove

Problemy z żywicami epoksydowymi

WARUNKI PRACY: Aby uzyskać najlepsze wyniki, wszystkie materiały i przestrzeń roboczą należy utrzymywać w temperaturze…
26 czerwca 20247 min Czytaj dalej

Zostaw komentarz

otrzymujesz
na dowolny zakup, uwzględniając minimalną kwotę zakupu -59,99 zł. * NIE ŁĄCZY SIĘ Z INNYMI PROMOCJAMI
RABAT -10%
nlqlpwzr8l10