fbpx Skip to main content

Zanieczyszczenie podłoża jest najczęstszym problemem, który powoduje rybie oczka i dziury w pracy z żywicą epoksydową. Kurz, brud, wosk, silikony, a nawet odciski z palców podczas dotykania części przed wylaniem żywicą epoksydową sprawiają duże problemy z jednolitą płaszczyzną.

Duże odlewy takie jak stoły wymagają doświadczenia i testów. Nierealistyczne jest myślenie, że każdy może zrobić stół z żywicy i drewna bez żadnego doświadczenia. Możesz zobaczyć ten proces w wielu filmach w Internecie, w których ta czynność wydaje się prosta i wykonalna dla każdego. Przyczyny powstawania pęcherzy są głównie po stronie drewna, a czasami jest to napięcie powierzchniowe pomiędzy żywicą a formą. Bąbelki nie są powodowane przez żywicę, ale
przez uwalnianie się powietrza z materiału. Niektóre rodzaje drewna są bardzo porowate, trudne do uszczelnienia i mogą wymagać kilku warstw uszczelniających, aby prawidłowo uszczelnić je przed zalewaniem. Drewno ze stodoły, sękate, drewno, deski i drewno z pęknięciami mogą wymagać dwóch lub nawet trzech warstw uszczelniających, aby zapobiec przedostawaniu się powietrza do wylewanej żywicy epoksydowej. Jedna warstwa uszczelniająca może nie wystarczyć i spowoduje pojawienie się pęcherzyków, które pojawiają się podczas finalnego wykończenia. Powierzchnia może wyglądać idealnie po użyciu opalarki lub palnika, ale kiedy jest gotowa do obróbki i zaczniesz ją szlifować zobaczysz bąbelki, które wypłynęły i zastygły tuż pod powierzchnią. To nie przypadek, że takie problemy pojawiają się w zimnych porach roku, zwłaszcza zimą . W tych okresach żywica jest bardziej lepka (gęsta), uwalnianie się powietrza jest wolniejsze.

Jak to naprawić?


Krok 1: Oczyść epoksydową powierzchnię
Usuń zanieczyszczenia, lepkie obszary i wszystko inne, co znajduje się na powierzchni. Alkohol izopropylowy lub denaturat to typowe środki do czyszczenia. Do wyczyszczenia pozostałości po bąblach możesz użyć patyczków kosmetycznych, oraz strzykawki do wypłukania otworu z pozostałości po czyszczeniu. Jeżeli masz problem z dokładnym wyczyszczeniem, taki otwór możesz delikatnie rozwiercić, a następnie go wypolerować. Po uzupełnieniu żywicy nie powinno być go widać. Pozwól alkoholowi całkowicie wyparować przed nałożeniem powłoki epoksydowej. 


Krok 2: Wypełnij ubytki
Najlepiej za pomocą strzykawki, wlej w oczyszczone otwory taką ilość żywicy, aby żywicy była wypukła.


Krok 3: Szlifowanie
Szlifowanie żywicy epoksydowej nie jest trudne, ale wymaga cierpliwości, aby uzyskać równomierne / dokładne pokrycie. Oznacza to równomierne szlifowanie na całej powierzchni. Zwróć uwagę że szlifowanie powierzchni żywicy epoksydowej usunie wykończenie o wysokim połysku. Jednak następna warstwa żywicy epoksydowej wypełni wszystkie te obszary, pozostawiając pożądany wysoki połysk. Po przeszlifowaniu należy dokładnie oczyścić powierzchnię, przed wylaniem kolejnej warstwy. Alkohol izopropylowy 99% świetnie przyda się do czyszczenia.

Krok 4: Zalewanie żywicy epoksydowej
Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, należy ściśle przestrzegać wskazówek dotyczących stosowania. Większość
żywic wymaga odczekania co najmniej 4-6 godzin przed nałożeniem dodatkowej warstwy. Jeśli korygujesz niedoskonałość spowodowaną utwardzoną lub lepką żywicą epoksydową (z oryginalnej powłoki), pamiętaj, aby odpowiednio odmierzyć / wymieszać / polać drugą warstwę. Powtarzanie błędów z pierwszej warstwy spowoduje kolejne niedoskonałe wykończenie

6 / 100

Odwiedź nasz sklep

  • Planer stołu żywicznego

    4,99 
  • Pierścień magnetyczny do odciągu

    39,00 
  • Wazon na suche kwiaty | Druk 3D

    89,00 
  • e-book – Żywica epoksydowa dla początkujących.

    39,00 
Dlaczego żywica epoksydowa żółknie?
woodlove

Jakiego drewna powinienem użyć do stołu z żywicy epoksydowej?

Jeśli chcesz stworzyć rustykalny wygląd podczas tworzenia kolejnego projektu, jedną z rzeczy, które powinieneś rozważyć, jest drewno…
Czytaj dalej
Maska do pracy z żywicą. Wskazówki, które pozwolą Ci wybrać odpowiednią.
woodlove

Okres trwałości, żywotność oraz żelowanie. Czym to właściwie jest?

Okres trwałości, Shelf LifeJest to informacja jak długo produkt przetrwa tylko leżąc na półce, nie…
Czytaj dalej
Dlaczego żywica jako wykończenie powierzchni to zły pomysł?
woodlove

Dlaczego żywica jako wykończenie powierzchni to zły pomysł?

Doskonale wiemy, że żywica jest popularnym materiałem do tworzenia stołów ze względu na jej dużą…
Czytaj dalej

Zostaw komentarz

otrzymujesz
na dowolny zakup, uwzględniając minimalną kwotę zakupu. * NIE ŁĄCZY SIĘ Z INNYMI PROMOCJAMI
RABAT 10%
Kod kuponu: nlqlpwzr8l10