Zanieczyszczenie podłoża jest najczęstszym problemem, który powoduje rybie oczka i dziury w pracy z żywicą epoksydową. Kurz, brud, wosk, silikony, a nawet odciski z palców podczas dotykania części przed wylaniem żywicą epoksydową sprawiają duże problemy z jednolitą płaszczyzną.
Duże odlewy takie jak stoły wymagają doświadczenia i testów. Nierealistyczne jest myślenie, że każdy może zrobić stół z żywicy i drewna bez żadnego doświadczenia. Możesz zobaczyć ten proces w wielu filmach w Internecie, w których ta czynność wydaje się prosta i wykonalna dla każdego. Przyczyny powstawania pęcherzy są głównie po stronie drewna, a czasami jest to napięcie powierzchniowe pomiędzy żywicą a formą. Bąbelki nie są powodowane przez żywicę, ale
przez uwalnianie się powietrza z materiału. Niektóre rodzaje drewna są bardzo porowate, trudne do uszczelnienia i mogą wymagać kilku warstw uszczelniających, aby prawidłowo uszczelnić je przed zalewaniem. Drewno ze stodoły, sękate, drewno, deski i drewno z pęknięciami mogą wymagać dwóch lub nawet trzech warstw uszczelniających, aby zapobiec przedostawaniu się powietrza do wylewanej żywicy epoksydowej. Jedna warstwa uszczelniająca może nie wystarczyć i spowoduje pojawienie się pęcherzyków, które pojawiają się podczas finalnego wykończenia. Powierzchnia może wyglądać idealnie po użyciu opalarki lub palnika, ale kiedy jest gotowa do obróbki i zaczniesz ją szlifować zobaczysz bąbelki, które wypłynęły i zastygły tuż pod powierzchnią. To nie przypadek, że takie problemy pojawiają się w zimnych porach roku, zwłaszcza zimą . W tych okresach żywica jest bardziej lepka (gęsta), uwalnianie się powietrza jest wolniejsze.
Jak to naprawić?
Krok 1: Oczyść epoksydową powierzchnię
Usuń zanieczyszczenia, lepkie obszary i wszystko inne, co znajduje się na powierzchni. Alkohol izopropylowy lub denaturat to typowe środki do czyszczenia. Do wyczyszczenia pozostałości po bąblach możesz użyć patyczków kosmetycznych, oraz strzykawki do wypłukania otworu z pozostałości po czyszczeniu. Jeżeli masz problem z dokładnym wyczyszczeniem, taki otwór możesz delikatnie rozwiercić, a następnie go wypolerować. Po uzupełnieniu żywicy nie powinno być go widać. Pozwól alkoholowi całkowicie wyparować przed nałożeniem powłoki epoksydowej.
Krok 2: Wypełnij ubytki
Najlepiej za pomocą strzykawki, wlej w oczyszczone otwory taką ilość żywicy, aby żywicy była wypukła.
Krok 3: Szlifowanie
Szlifowanie żywicy epoksydowej nie jest trudne, ale wymaga cierpliwości, aby uzyskać równomierne / dokładne pokrycie. Oznacza to równomierne szlifowanie na całej powierzchni. Zwróć uwagę że szlifowanie powierzchni żywicy epoksydowej usunie wykończenie o wysokim połysku. Jednak następna warstwa żywicy epoksydowej wypełni wszystkie te obszary, pozostawiając pożądany wysoki połysk. Po przeszlifowaniu należy dokładnie oczyścić powierzchnię, przed wylaniem kolejnej warstwy. Alkohol izopropylowy 99% świetnie przyda się do czyszczenia.
Krok 4: Zalewanie żywicy epoksydowej
Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, należy ściśle przestrzegać wskazówek dotyczących stosowania. Większość
żywic wymaga odczekania co najmniej 4-6 godzin przed nałożeniem dodatkowej warstwy. Jeśli korygujesz niedoskonałość spowodowaną utwardzoną lub lepką żywicą epoksydową (z oryginalnej powłoki), pamiętaj, aby odpowiednio odmierzyć / wymieszać / polać drugą warstwę. Powtarzanie błędów z pierwszej warstwy spowoduje kolejne niedoskonałe wykończenie