fbpx Skip to main content

Zanieczyszczenie podłoża jest najczęstszym problemem, który powoduje rybie oczka i dziury w pracy z żywicą epoksydową. Kurz, brud, wosk, silikony, a nawet odciski z palców podczas dotykania części przed wylaniem żywicą epoksydową sprawiają duże problemy z jednolitą płaszczyzną.

Duże odlewy takie jak stoły wymagają doświadczenia i testów. Nierealistyczne jest myślenie, że każdy może zrobić stół z żywicy i drewna bez żadnego doświadczenia. Możesz zobaczyć ten proces w wielu filmach w Internecie, w których ta czynność wydaje się prosta i wykonalna dla każdego. Przyczyny powstawania pęcherzy są głównie po stronie drewna, a czasami jest to napięcie powierzchniowe pomiędzy żywicą a formą. Bąbelki nie są powodowane przez żywicę, ale
przez uwalnianie się powietrza z materiału. Niektóre rodzaje drewna są bardzo porowate, trudne do uszczelnienia i mogą wymagać kilku warstw uszczelniających, aby prawidłowo uszczelnić je przed zalewaniem. Drewno ze stodoły, sękate, drewno, deski i drewno z pęknięciami mogą wymagać dwóch lub nawet trzech warstw uszczelniających, aby zapobiec przedostawaniu się powietrza do wylewanej żywicy epoksydowej. Jedna warstwa uszczelniająca może nie wystarczyć i spowoduje pojawienie się pęcherzyków, które pojawiają się podczas finalnego wykończenia. Powierzchnia może wyglądać idealnie po użyciu opalarki lub palnika, ale kiedy jest gotowa do obróbki i zaczniesz ją szlifować zobaczysz bąbelki, które wypłynęły i zastygły tuż pod powierzchnią. To nie przypadek, że takie problemy pojawiają się w zimnych porach roku, zwłaszcza zimą . W tych okresach żywica jest bardziej lepka (gęsta), uwalnianie się powietrza jest wolniejsze.

Jak to naprawić?


Krok 1: Oczyść epoksydową powierzchnię
Usuń zanieczyszczenia, lepkie obszary i wszystko inne, co znajduje się na powierzchni. Alkohol izopropylowy lub denaturat to typowe środki do czyszczenia. Do wyczyszczenia pozostałości po bąblach możesz użyć patyczków kosmetycznych, oraz strzykawki do wypłukania otworu z pozostałości po czyszczeniu. Jeżeli masz problem z dokładnym wyczyszczeniem, taki otwór możesz delikatnie rozwiercić, a następnie go wypolerować. Po uzupełnieniu żywicy nie powinno być go widać. Pozwól alkoholowi całkowicie wyparować przed nałożeniem powłoki epoksydowej. 


Krok 2: Wypełnij ubytki
Najlepiej za pomocą strzykawki, wlej w oczyszczone otwory taką ilość żywicy, aby żywicy była wypukła.


Krok 3: Szlifowanie
Szlifowanie żywicy epoksydowej nie jest trudne, ale wymaga cierpliwości, aby uzyskać równomierne / dokładne pokrycie. Oznacza to równomierne szlifowanie na całej powierzchni. Zwróć uwagę że szlifowanie powierzchni żywicy epoksydowej usunie wykończenie o wysokim połysku. Jednak następna warstwa żywicy epoksydowej wypełni wszystkie te obszary, pozostawiając pożądany wysoki połysk. Po przeszlifowaniu należy dokładnie oczyścić powierzchnię, przed wylaniem kolejnej warstwy. Alkohol izopropylowy 99% świetnie przyda się do czyszczenia.

Krok 4: Zalewanie żywicy epoksydowej
Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, należy ściśle przestrzegać wskazówek dotyczących stosowania. Większość
żywic wymaga odczekania co najmniej 4-6 godzin przed nałożeniem dodatkowej warstwy. Jeśli korygujesz niedoskonałość spowodowaną utwardzoną lub lepką żywicą epoksydową (z oryginalnej powłoki), pamiętaj, aby odpowiednio odmierzyć / wymieszać / polać drugą warstwę. Powtarzanie błędów z pierwszej warstwy spowoduje kolejne niedoskonałe wykończenie

6 / 100

Odwiedź nasz sklep

Zapomniana i przeceniana żywica. Najtańsza żywica pierwszym wyborem? Wpis osobisty.
woodlove

Wybór najlepszej deski do projektu stołu żywicznego (i nie tylko).

Gdy szukasz drewna na blat, jednym z pytań, z którym musisz się zmierzyć jest to,…
8 stycznia 202310 min Czytaj dalej
Jaką Gradacją Szlifować Drewno I żywicę Pod Lakier:wosk?
woodlove

Jaką gradacją szlifować drewno i żywicę pod lakier/wosk?

Szlifowanie to nie tylko krok w procesie, ale także kluczowy element uzyskania idealnej powierzchni przed…
20 grudnia 20232 min Czytaj dalej
Dlaczego żywica krystalizuje i jak sobie z tym poradzić?
woodlove

Dlaczego żywica krystalizuje i jak sobie z tym poradzić?

Wiemy… że niejednokrotnie czekasz z niecierpliwością przy drzwiach, aż kurier dostarczy Ci paczkę z żywicą…
8 września 20235 min Czytaj dalej

Zostaw komentarz

otrzymujesz
na dowolny zakup, uwzględniając minimalną kwotę zakupu -59,99 zł. * NIE ŁĄCZY SIĘ Z INNYMI PROMOCJAMI
RABAT 10%
Kod kuponu: nlqlpwzr8l10