Temperatura i wilgotność podczas procesu utwardzania odgrywają ważną rolę w szybkości utwardzania, ponieważ ciepło zapewnia więcej energii do reakcji. Oznacza to, że proces utwardzania przebiega szybciej w wysokich temperaturach i wolniej w niskich temperaturach.
Drugą ważną rzeczą jest wilgotność, która także może wpływać na materiały epoksydowe, powodując reakcję powierzchniową, która prowadzi do tworzenia się lepkiej substancji, często mylonej z brakiem utwardzenia.
Jaka jest idealna wilgotność powietrza przy pracy z żywicą?
Najlepiej utrzymywać poziom wilgotności do 50-60%. Zbyt wysoka wilgotność powietrza, może być powodem powstawania rumieńca lub wykwitu aminy.
Rumieniec to lepki, oleisty lub woskowaty wygląd na powierzchni utwardzonej żywicy epoksydowej spowodowany dodatkiem wilgoci z powietrza.
Wykwit jest powodowany przez rozpuszczalne w wodzie związki migrujące na powierzchnię, zaciągnięte przez wilgoć powierzchniową. Jest to „galaretowata” miejscowa powierzchnia, która prawdopodobnie nigdy się nie utwardzi.
Jaka jest idealna temperatura utwardzania żywicy?
Idealną temperaturą do utwardzania się żywicy jest 18-22 °C. Temperatura jest najważniejsza, jeśli chodzi o utwardzanie żywicy epoksydowej. Gdy temperatura spadnie zbyt nisko, żywica będzie twardnieć znacznie dłużej, lub nie stwardnieje nigdy. Jednak gdy temperatura wzrośnie powyżej 22°C, projekt jest zagrożony zbyt szybkim utwardzaniem, lub w najgorszym przypadku ZAGOTOWANIEM SIĘ ŻYWICY. Aby projekt utwardzał się w stałym tempie, ważne jest, aby utrzymać bezpieczną temperaturę w miejscu pracy podczas procesu mieszania i utwardzania. To znaczy, że trzeba utrzymać stałą temperatura przynajmniej przez kolejne SIEDEM DNI!
Pierwsze 24 godziny utwardzania żywicy są niezwykle istotne dla Twojego projektu. Bez stabilnej temperatury cały projekt może nie utwardzić się prawidłowo. Aby uniknąć spadków temperatury, unikaj przenoszenia projektu w inne miejsca. Wahania temperatury często występują, gdy projekty z żywicy są umieszczane w pobliżu okien, blisko klimatyzacji i grzejników.
Kolejnym czynnikiem, o którym należy pamiętać, jest temperatura samej żywicy.
Przed rozpoczęciem pracy z żywicą epoksydową należy umieścić żywicę w temperaturze pokojowej. Ponieważ zimna żywica może tworzyć mikro pęcherzyki pod powierzchnią projektu. Schłodzona i zimna żywica może być gęsta i trudna w obróbce, najlepiej jest użyć żywicy, która zdążyła się rozgrzać. Nic nie stoi na przeszkodzie aby przez wylaniem, wykonać kąpiel, o której PISALIŚMY TUTAJ.
Próbując utrzymać odpowiedni zakres temperatur, ważne jest, aby zawsze postępować zgodnie z instrukcją produktu. Ponieważ każda marka i rodzaj żywicy jest inny.
Jaka jest najlepsza temperatura do przechowywania żywicy epoksydowej?
Często temperatura, w której przechowujesz żywicę epoksydową, wpływa na zdolność żywicy do prawidłowego mieszania i utwardzania. Aby żywica była bezpieczna podczas aplikacji, ważne jest utrzymanie idealnej temperatury przechowywania. Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie żywicy i utwardzacza w temperaturze pokojowej na 24 h oraz co ważne by nie stała na podłodze — gdyż tam zawsze jest kilka stopni mniej.
Ciepła powierzchnia + ciepłe środowisko
Temperatura odgrywa jedną z najważniejszych ról w utwardzaniu żywicy epoksydowej i uwalnianiu powietrza. Utrzymywanie ciepła w otoczeniu (18-22 °C) jest idealne dla utwardzania. Obejmuje to też powierzchnię, na którą będziesz nakładać żywicę epoksydową. Ważna jest nie tylko temperatura otoczenia, ale i temperatura np. drewna, które będzie zalewane żywicą. Czyli najprościej mówiąc, nie możesz przynieść drewna, lub innego materiału z „chłodnego garażu” i wylewać na niego żywice. Wszystkie docelowe komponenty muszą mieć temperaturę pokojową — drewno, żywica, barwniki, itp. Jeżeli przyniesiesz drewno z pełnego słońca i od razu wylejesz żywicę… może ona się bardzo szybko utwardzić ze względu na wysoką temperaturę podłoża.
Co więc można zrobić, aby zapobiec problemom z utwardzaniem w gorącym lub wilgotnym klimacie? Oto kilka porad:
- Upewnij się, że w miejscu pracy działa prawidłowo działający system klimatyzacji/wentylacji, który pomaga kontrolować wilgotność, jak i temperaturę,
- Unikaj powietrza z zewnątrz, zamykając drzwi i okna. Rekuperacja jest dobrym rozwiązaniem — kontroluje temperaturę jak i ogranicza wilgotność — lecz szybko wykończy filtry,
- Aby zmniejszyć wilgotność, możesz schłodzić pomieszczenie. Może to jednak prowadzić do dłuższego czasu utwardzania. Podczas pracy klimatyzator usuwa znajdującą się w powietrzu wilgoć, gdyż powietrze przechodzi poniżej punktu rosy. Ciepłe powietrze zostanie chłodzone pod warunkiem, że zetknie się z parownikiem, którego powierzchnia jest zimna,
- Po kąpieli wodnej warto odczekać aż żywica osiągnie temperaturę pokojową. Wymieszanie gorących składników A i B, będzie skutkować natychmiastowym utwardzeniem, jeszcze w pojemniku do w którym będą wymieszane.
Wysokie temperatury w okresie letnim najczęściej niosą ze sobą wysoką wilgotność, a utrzymywanie stałej temperatury i wilgotności przez cały czas wylewania i utwardzania może mieć ogromne znaczenie dla końcowego produktu.
Cały wpis można by zamknąć w jednym zdaniu: ”Żywicę epoksydową wylewaj zgodnie z informacjami podanymi w karcie technicznej żywicy”. Cały przemysł jak i produkcja bazuje na takich kartach, w nich naprawdę jest masa przydatnych informacji. O tym jak czytać kartę techniczną żywicy, pisaliśmy TUTAJ na blogu.
A na zakończenie, o ograniczaniu generowania odpadów, pisałem TUTAJ. Warto zerknąć i popracować nad odpadem jak często generujemy.
Ps. Wydaje się, że praca z żywicą jest lekka i przyjemna, ale zapewnienie tak podstawowych wytycznych niesie ze sobą spore koszty, jak i wyrzeczenia. Bez względu czy to „produkcja masowa” czy bardziej „rzemieślnicza/rękodzielnicza” doceniajmy produkty, którym poświęcono ogrom pracy.