Skip to main content

Wymyślanie kolejnego projektu z żywicy epoksydowej jest niesamowicie ekscytujące. Twórcy, którzy decydują się na pracę z tą substancją, mają nieograniczone możliwości; wystarczy garść wiedzy, cierpliwości i trochę miejsca. Jeśli jednak dopiero zaczynasz pracę z żywicą epoksydową, możesz napotkać jeden z tych typowych błędów.

W przypadku dwuskładnikowych żywic epoksydowych, w których mechanizm utwardzania jest wewnętrzną reakcją chemiczną, pełne utwardzenie może zająć nawet 2 tygodnie.

Podczas procesu utwardzania wiele chemikaliów reaguje ze sobą, tworząc silnie usieciowaną strukturę, zamieniając ciecz w ciało stałe.

Temperatura i wilgotność podczas procesu utwardzania odgrywają ważną rolę w szybkości utwardzania, ponieważ ciepło zapewnia więcej energii do reakcji. Oznacza to, że proces utwardzania przebiega szybciej w wysokich temperaturach i wolniej w niskich temperaturach. Idealną temperaturą do utwardzania się żywicy jest 20 °C.

Warunki wysokiej wilgotności mogą wpływać na materiały epoksydowe, powodując reakcję powierzchniową, która prowadzi do tworzenia się lepkiej substancji, często mylonej z brakiem utwardzenia.

W rzeczywistości pełne utwardzenie jest zwykle definiowane jako czas potrzebny do osiągnięcia przez produkt wszystkich wymaganych właściwości użytkowych. Zwykle jest to około 7 – 30 dni w zależności od temperatury podczas utwardzania, ale i specyfiki samej żywicy.

  • Original price was: 30,00 zł.Current price is: 25,00 zł.

    Poprzednia najniższa cena: 25,00 .

  • 79,00 

  • 39,00 

Produkty na bazie żywicy epoksydowej mogą sprawiać wrażenie utwardzonych, tj. są suche na powierzchni, ale mogą nie utwardzić się w pełni na całej grubości.

Każda żywica epoksydowa  powinna posiadać kartę techniczną w której producenci podają minimalną temperaturę utwardzania. Pamiętaj, aby przestrzegać tych wytycznych. W przypadku próby utwardzania poniżej tych temperatur, produkt może w ogóle się nie utwardzić, dopóki temperatura nie wzrośnie, wydłużając cały proces. Zdobywając doświadczenie, przekonasz się jak cenna jest to informacja, i do czego może się przydać 😉

Kiedy widzimy bąbelki w utwardzonej żywicy epoksydowej, smugi jak po oleju, niektóre z pierwszych pytań, które zadajemy, to: Jaka była temperatura powietrza? Czy podczas utwardzania się projektu było wilgotno? Jaki był poziom wilgotności?

Rumieniec to lepki, oleisty lub woskowaty wygląd na powierzchni utwardzonej żywicy epoksydowej spowodowany dodatkiem wilgoci z powietrza. Zmieniające się temperatury mogą również powodować podobne problemy z kondensacją, więc utrzymanie stałego poziomu temperatury podczas całego procesu utwardzania jest bardzo ważnym czynnikiem.

Żywica epoksydowa musi być przechowywana w bardzo specyficznym środowisku przez cały proces utwardzania, aby jak najmniej zaburzyć proces utwardzania. Zrozumienie i kontrolowanie wilgotności jest kluczem do utwardzenia mieszanki epoksydowej. Wilgotność to ilość pary wodnej w powietrzu w danym momencie.

Sugerowany poziom wilgotności powinien wynosić pomiędzy 50-60%, przez cały cykl utwardzania, a sugerowany zakres temperatur dla utwardzania żywicy epoksydowej to 18-22 °C. Nie myśl, że po wyjściu z warsztatu możesz podkręcić klimatyzację lub otworzyć okno, myśląc że to nie zaszkodzi Twojemu projektowi.

Co więc można zrobić, aby zapobiec problemom z utwardzaniem w gorącym lub wilgotnym klimacie? Oto kilka porad:

  •  Upewnij się, że w miejscu pracy działa prawidłowo działający system klimatyzacji/wentylacji, który pomaga kontrolować wilgotność.
  • Unikaj jak najwięcej powietrza z zewnątrz, zamykając drzwi i okna
  • Aby zmniejszyć wilgotność, możesz schłodzić pomieszczenie. Może to jednak prowadzić do dłuższego czasu utwardzania. Podczas pracy klimatyzator usuwa znajdującą się w powietrzu wilgoć, gdyż powietrze przechodzi poniżej punktu rosy. Ciepłe powietrze zostanie chłodzone pod warunkiem, że zetknie się z parownikiem, którego powierzchnia jest zimna.

Wysokie temperatury w okresie letnim najczęściej niosą ze sobą wysoką wilgotność, a utrzymywanie stałej temperatury i wilgotności przez cały czas nalewania i utwardzania może mieć ogromne znaczenie dla końcowego produktu.

55 / 100

Odwiedź nasz sklep

  • Promocja!

    Mieszadło nienapowietrzające do żywicy epoksydowej

    Original price was: 30,00 zł.Current price is: 25,00 zł.

    Poprzednia najniższa cena: 25,00 .

  • Promocja!

    ZESTAW – Książka + Mieszadło nienapowietrzające do żywicy

    Original price was: 104,00 zł.Current price is: 93,60 zł.
Dlaczego żywica się gotuje? I jak sobie z tym radzić?
woodlove

Dlaczego żywica się gotuje? I jak sobie z tym radzić?

Żywica epoksydowa jest materiałem termoutwardzalnym, co oznacza, że twardnieje pod wpływem ciepła. Jeśli żywica epoksydowa…
15 sierpnia 20224 min Czytaj dalej
Jak dbać o formy silikonowe?
woodlove

Jak dbać o formy silikonowe?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że firmy nie są wieczne, i…
23 września 20225 min Czytaj dalej
Żywica na deski do KROJENIA? Mówię nie!
woodlove

Żywica na deski do KROJENIA? Mówię nie!

Drewno powraca do kuchni, ponieważ ludzie mają już dość jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. Lecz…
5 sierpnia 20215 min Czytaj dalej

Zostaw komentarz

otrzymujesz
na dowolny zakup, uwzględniając minimalną kwotę zakupu -59,99 zł. * NIE ŁĄCZY SIĘ Z INNYMI PROMOCJAMI
RABAT 10%
Kod kuponu: nlqlpwzr8l10