Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że firmy nie są wieczne, i przyjdzie czas aż się zużyją nawet przy najdokładniejszej konserwacji.
Ponieważ są używane do tworzenia elementów, integralność struktury formy będzie się zużywać. Ale im lepiej będziesz dbać o swoje formy silikonowe, tym dłużej będą one nadawać się do pracy, jednak z czasem będą „matowieć”, co oznacza utratę powłoki antyadhezyjnej oraz uszkodzeniu samego silikonu. Należy zauważyć, że jest to całkowicie normalne i przy odpowiedniej pielęgnacji można je znacznie spowolnić, ale nie zatrzymać. Czyszczenie formy przed i po każdym użyciu pozwoli zaoszczędzić pieniądze na dłuższą metę.
Środek antyadhezyjny:
Silikon sam w sobie jest nieprzywierający – podobnie jak powłoka na patelni, najskuteczniejsza, gdy jest nowa. Forma dobrze się sprawdza przez kilka pierwszych odlań, jednak po pewnym czasie wyjęcie formy z żywicy silikonowej staje się trudniejsze.
Podczas procesu wylewania żywicy stosuje się substancję zwaną środkiem antyadhezyjnym, aby ułatwić tworzenie form. Zaleca się zakup tej substancji i użycie jej przed odlewaniem, aby zapewnić dodatkową warstwę ochronną formom żywicznym. Dzięki temu proces wyjmowania z formy będzie przebiegał bezproblemowo.
Niewielką ilość preparatu należy rozpylić na formy przed wylanie m żywicy epoksydowej. Ułatwi Ci to wyjęcie nowo uformowanego elementu z formy.
Mydło i woda:
To jedna z najważniejszych zasad pielęgnacji form silikonowych. Pozostawienie brokatu, nadmiaru żywicy i innych elementów w formie może z czasem stać się trudniejsze do usunięcia.
Możesz wyczyścić formę przed odlewaniem, używając niewielkiej ilości mydła do naczyń i ciepłej wody, uważaj, aby nie rozciągnąć formy podczas czyszczenia, ponieważ możesz ją uszkodzić. Nigdy nie używaj wełny stalowej, gąbek do szorowania ani niczego ściernego, takiego jak gąbka do naczyń, ponieważ spowoduje to rozdarcie i zarysowanie powierzchni silikonu i wpłynie na odlewy. Uszkodzone miejsca na silikonowej formie mogą tworzyć nieobrobione dziury, do których materiał będzie przylegał i rozrywał formę podczas wyjmowania odlewu.
Jak dbać o formy silikonowe ?
- Przed użyciem dokładnie umyj formy silikonowe w ciepłej wodzie z mydłem do rąk lub z szarym mydłem. Nie używaj acetonu, benzyny, rozpuszczalnika. Możesz też użyć płynu do mycia naczyń, który zawiera środek usuwający tłuszcz. Do czyszczenia używaj miękkiej ściereczki z mikrofibry. Nie zeskrobuj szorującą gąbką do naczyń!
- Unikaj używania ostrych narzędzi lub przedmiotów podczas odlewania elementów w formie, ponieważ mogą one uszkodzić jej powierzchnię.
- Nie używaj wrzątku do mycia form. Zamiast tego użyj ciepłej wody.
- Po użyciu formy ostrożnie wyjmij odlany element i pozostaw formę do wyschnięcia.
- Przechowuj formy w suchym i chłodnym miejscu.
- Regularnie sprawdzaj stan formy, szczególnie jeśli jest ona często używana.
- Przechowuj z dala od światła słonecznego. Formy silikonowe należy przechowywać w miejscu nienarażonym na działanie promieni słonecznych.
- Unikaj przechowywania formy w pobliżu źródeł ciepła lub wilgoci.
- Przed użyciem dokładnie oczyścić formy silikonowe z kurzu.
- Podczas mieszania żywicy epoksydowej i utwardzacza dokładnie przestrzegaj proporcji określonych przez producenta. Nieutwardzoną żywicę ciężko usunąć z formy, a zagotowana przywrze do silikonu.
- Przed wyjęciem odlewu z formy silikonowej odczekaj do całkowitego utwardzenia żywicy.
- Nie wykręcaj formy na lewą stronę! Zamiast tego pozwól jej wyschnąć, zachowując swój pierwotny kształt. Zachowanie integralności formy jest niezbędne.
- Przechowuj formy silikonowe w uporządkowany sposób. Upewnij się, że formy są przechowywane na płasko i nie są w żaden sposób ściśnięte.
- Nie przesadzaj z siłą. Nadmierne rozciąganie formy może mieć na nią negatywny wpływ. Unikaj robienia tego z silikonową formą podczas wyjmowania gotowego elementu.
Zakup używanych form silikonowych.
Silikon z takich form w kontakcie z żywica – po czasie będzie się degradował. Po czasie będzie żółknąć, zacznie mocno przywierać do żywicy, i o wiele łatwiej tez będzie się uszkadzać przy wyjmowaniu – naciągać i odkształcać.
Informuję o tym, by uświadomić kupujących ze używane formy to dość niepewna inwestycja jeśli myśli się o wielokrotnym użytkowaniu.
Dlaczego formy silikonowe niszczeją?
Jest kilka podstawowych czynników:
- Czasem środki rozdzielające mogą reagować z silikonem.
- chińskie kauczuki niszczeją już po kilku użyciach.
- najbardziej szkodliwe dla silikonu są ogień i wysoka temperatura – czyli palnik lub opalarka
Nie wszystkie silikony są odpowiednie do pracy z żywicami. Wszystkie odmiany kauczuków addycyjnych (nadlewanych) znoszą żywice, jednak duża część kauczuków kondensacyjnych (laminowane)nie nadaje się do łączenia z żywicami (zawierają rozcieńczalniki). Kauczuki kondensacyjne są przeznaczone do zastosowań związanych z gipsem, woskiem itp. Ponieważ silikony kondensacyjne są porowate, aby zamknąć pory i wydłużyć trwałość, warto użyć płynnych wosków.