fbpx Skip to main content

Pigment to intensywnie zabarwiony nośnik, który służy do barwienia innych materiałów. Zmienia wygląd, zmieniając kolor odbitego lub przepuszczanego światła w wyniku absorpcji selektywnej względem długości fali. Materiały, które ludzie wybrali i opracowali do użytku jako pigmenty, mają zwykle specjalne właściwości, które czynią je idealnymi do barwienia innych materiałów. Pigment musi mieć wysoką siłę barwienia w stosunku do materiałów, które barwi. Musi być stabilny w postaci stałej w temperaturach otoczenia.

Zbieranie pigmentów według właściwości fizycznych

Zasadniczo możemy podzielić pigment na 3 kolekcje według ich właściwości fizycznych: pigmenty w płynie, pigmenty w proszku, pigmenty w postaci stałej i płynnej.  

 • Płynne pigmenty,  atramenty alkoholowe.
  Pigment w płynie można nakładać w dowolnej technice, w każdym projekcie i mieszać w celu uzyskania dowolnego odcienia lub koloru. Jest szeroko stosowany przez artystów żywicznych do barwienia w kolorze. Dobrze się miesza, istnieją płynne barwniki kryjące, jak i transparentne. Występują też barwniki o właściwościach fluorescencyjnych. 
 • Proszek pigmentowy, barwnik perłowy.

  Pigment proszkowy nie przykleja się sam do podłoża, potrzebuje nośnika jakim jest żywica. Sproszkowana mika dobrze miesza się z żywicą i zapewnia lśniący efekt z błyszczącymi płatkami nadając głębię projektowi. Pigmenty w proszku mają tendencję do matowienia i pozostawiają trochę blasku w gotowym projekcie. Praca z tym barwnikiem wymaga uwagi i częstego doglądania, gdyż płatki osiadają na dnie. Brak sprawdzania, i częstego mieszania już wylanej żywicy może doprowadzić do takiego stanu że wszelkie płatki osadzają się na dnie.
 • Pigmenty w paście

  Istnieją specjalne barwniki w formie pasty, które imponują wysoką koncentracją i efektem jednolitego koloru, na pewno przydadzą się przy tworzeniu czegoś wymagającego wysokiego nasycenia kolorów.
  Często stosowane przy projektach wymagających dużej ilości żywicy, jak stoły żywiczne. Takie barwniki zapewniają idealne wymieszanie, brak grudek podczas mieszana, oraz co bardzo ważne, pasty są często najmocniej “na pigmentowane”, dlatego przy ich używaniu warto mieć rękawiczki na rękach, gdyż bliskie spotkanie barwnika ze skórą… będzie widoczne kilka dni 😉 

Ile pigmentu dodać do żywicy epoksydowej?

Przy dodawaniu pigmentów do mieszanki powinna ona zawierać od 2% do 6% wagowych mieszanki. W zależności od tego, jak nasycony lub półprzezroczysty kolor chcesz uzyskać, dostosowuj ilość pigmentów dodawanych do mieszanki, aż osiągniesz kolor jaki cię interesuje.

Wskazówka: Nie przekraczaj 6% barwnika do całkowitej objętości mieszanki żywicznej, ponieważ wpłynie to na równowagę chemiczną potrzebną do prawidłowego użycia reakcji.

Wskazówka 2: kupuj barwniki w słoiczkach i buteleczkach z pietą. Daje to więcej szans, na ograniczenie wilgotności.

Wskazówka 3: intensywność barwnika w płynie, widać po konsystencji jaka jest w buteleczce, jeżeli sam barwnik nie wygląda na intensywny, yum bardziej nie będzie taka mieszanka. Barwniki transparentne w buteleczce powinny być „nie transparentne”, co świadczy o ich jakości, oraz mocy „napigmentowania”.

 

51 / 100

Odwiedź nasz sklep

UWAGA: Niebezpieczeństwo stosowania żywicy jako kubka na świeczkę!woodlove

UWAGA: Niebezpieczeństwo stosowania żywicy jako kubka na świeczkę!

Ostatnio często widuję posty lub komentarze z pytaniem, czy żywica może być zastosowania jako kubek/ pojemnik…
1 stycznia 20242 min Czytaj dalej
Z czego wykonać formę DIY do żywicy epoksydowej?woodlove

Z czego wykonać formę DIY do żywicy epoksydowej?

Własna forma do żywicy epoksydowej. Z czego wykonać formę DIY do żywicy epoksydowej? Oklejona taśmą…
17 października 20222 min Czytaj dalej
Dlaczego żywica epoksydowa się nie utwardza?woodlove

Dlaczego żywica epoksydowa się nie utwardza?

Istnieje wiele powodów, dlaczego żywica epoksydowa wciąż nie twardnieje i niestety większość z nich leży po…
6 listopada 20224 min Czytaj dalej
otrzymujesz
na dowolny zakup, uwzględniając minimalną kwotę zakupu -59,99 zł. * NIE ŁĄCZY SIĘ Z INNYMI PROMOCJAMI
RABAT 10%
nlqlpwzr8l10