Skip to main content

Istnieje wiele powodów, dlaczego żywica epoksydowa wciąż nie twardnieje i niestety większość z nich leży po stronie artysty.

Poniżej przedstawię kilka dodatkowych przyczyn, które powinnaś/eś wziąć pod uwagę.

1. Większość żywic mieszana jest WAGOWO w stosunku  2:1, ale są też takie, które wymagają odmierzenia objętościowego. Dlatego, pierwszą rzeczą jest dokładne sprawdzenie, jakiego rodzaju używasz. Może być też sytuacja, że żywicę można odmierzać i wagowo i objętościowo, ale to wszystko należy przeczytać na karcie technicznej od żywicy – a ostatecznie, chociaż na etykiecie.

2. W zależności od tego, ile barwników (szczególnie płynnych) dodasz do żywicy, utwardzanie może zostać spowolnione lub całkowicie zahamowane. Ogólną dobrą zasadą jest nieprzekraczanie z barwnikiem 5% całej mieszanki żywicznej – dlaczego warto inwestować w lepsze barwniki, które mają bardzo dobrą pigmentację. Unikaj podróbek, gdzie bazą jest woda.

3. Przeterminowanie żywicy. Zaopatruj się w żywicę z większych sklepów, tam nie ma „zleżałych” butelek – gdyż dostawy bywają dość często. 

4. Złe wymieszanie może wpłynąć na utwardzanie. Czas mieszania nie powinien być krótszy niż 2-3 minuty. Dodatkowo zawsze polecam mieszanie żywicy przez mieszadła mechanicznie co daje większa pewność wymieszania składników.  Jeżeli zauważasz w żywicy mleczne smugi, wymieszaj! 

5. Pomyłka z proporcjami. Za dużo lub za mało utwardzacza (nie zawsze więcej utwardzacza = szybsze utwardzenie).

6. Żywica najlepiej utwardza ​​się w ciepłych (max 23 °C) pomieszczeniach. Ogrzej warsztat i odczekaj 48 godzin przed wylaniem żywicy. Nie podnoś drastycznie temperatury po wylaniu żywicy.

7. Żywica epoksydowa została zanieczyszczona inną substancją chemiczną. 

8. Resztki po myciu, czyszczeniu. Aceton, alkohol izopropylowy, a nawet woda, wszystko to może się przyczynić do wciąż miękkiego odlewu.

9. Krystalizacja żywicy, zjawisko dość popularne. Lepszej jakości żywice, o wyższej czystości i niższej lepkości, które nie zawierają szkodliwych środków lotnych w postaci np. rozpuszczalników, są bardziej podatne na nadmierną krystalizację przy niższych temperaturach lub przy dłuższym składowaniu (ale pamiętajże krystalizacja nie świadczy o złym produkcje). Przed wymieszaniem zalecam sprawdzić składnik, a i b czy czasem nie ma efektu krystalizacji. Jeżeli na dnie żywicy znajdują się białe/matowe grudki, zalecam kąpiel w ciepłej wodzie obu składników. Kąpiel usunie grudki i sprawi, że żywica będzie mieć mniejszą lepkość, czyli znacznie lepiej się wymiesza, jak i rozprowadzi po projekcie. Zerknij na nasz blog, opisaliśmy to, oraz jak sobie z tym poradzić.

10. Wilgotność powietrza. Rumieniec to lepki, oleisty lub woskowaty wygląd na powierzchni utwardzonej żywicy epoksydowej spowodowany dodatkiem wilgoci z powietrza. Zmieniające się temperatury mogą również powodować podobne problemy z kondensacją, więc utrzymanie stałego poziomu temperatury podczas całego procesu utwardzania jest bardzo ważnym czynnikiem. -> sprawdź nasz wpis oraz zerknij tutaj.

11. Używanie żywicy do „głębokich odlewów” przy małych projektach. Tak samo, jak nie używaj do głębokich odlewów żywicy do „laminowania”. W pierwszym przypadku utwardzenie będzie trwało tygodnie, a w drugim utwardzi się jeszcze w kubku/wiadrze.

Alcea 4

Odwiedź nasz sklep

  • Promocja!

    OUTLET – KSIĄŻKA – Żywica epoksydowa.

    Original price was: 79,90 zł.Current price is: 45,00 zł.

    Poprzednia najniższa cena: 45,00 .

  • Promocja!

    Magnetyczne złącze do odciągu | DeWalt733

    Original price was: 79,00 zł.Current price is: 69,00 zł.

    Poprzednia najniższa cena: 69,00 .

  • Promocja!

    Zestaw – Książka i ebook – Żywica epoksydowa. Poradnik dla początkujących

    Original price was: 118,00 zł.Current price is: 88,50 zł.
Na co uważać przy zalewaniu zdjęcia żywicą epoksydową?
woodlove

Na co uważać przy zalewaniu zdjęcia żywicą epoksydową?

Pokrycie zdjęcia powłoką żywiczną jest fascynujące - w rzeczywistości żywica epoksydowa przenosi fotografie na wyższy…
2 października 20213 min Czytaj dalej
Barwnik w proszku, w płynie, czy w formie pasty. Który najlepszy?
woodlove

Barwnik w proszku, w płynie, czy w formie pasty. Który najlepszy?

Pigment to intensywnie zabarwiony nośnik, który służy do barwienia innych materiałów. Zmienia wygląd, zmieniając kolor odbitego…
25 sierpnia 20213 min Czytaj dalej
Dlaczego żywica jako wykończenie powierzchni to zły pomysł?
woodlove

Dlaczego żywica jako wykończenie powierzchni to zły pomysł?

Doskonale wiemy, że żywica jest popularnym materiałem do tworzenia stołów ze względu na jej dużą…
5 sierpnia 20224 min Czytaj dalej
otrzymujesz
na dowolny zakup, uwzględniając minimalną kwotę zakupu -59,99 zł. * NIE ŁĄCZY SIĘ Z INNYMI PROMOCJAMI
RABAT 10%
Kod kuponu: nlqlpwzr8l10