Duże odlewy takie jak stoły wymagają doświadczenia i testów. Przyczyny powstawania pęcherzy są głównie po stronie drewna, braku gruntowania, a czasami jest to napięcie powierzchniowe pomiędzy żywicą a formą. Bąbelki nie są powodowane przez samą żywicę, ale przez uwalnianie się powietrza z materiału.
Do zalewania drewna proponuję stosować żywice, które pozostają „płynne” jeszcze np. 12 godzin po zalaniu. Wtedy jest dużo szans, że nie pojawi się żaden bąbel psujący projekt.
Niektóre rodzaje drewna są bardzo porowate, trudne do uszczelnienia i mogą wymagać kilku warstw uszczelniających, aby prawidłowo uszczelnić je przed zalewaniem.
Jedna warstwa uszczelniająca może nie wystarczyć i spowoduje pojawienie się pęcherzyków, które pojawiają się podczas finalnego wykończenia. Powierzchnia może wyglądać idealnie po użyciu palnika, ale kiedy jest utwardzona i gotowa do obróbki, zobaczysz bąbelki, które wypłynęły i zastygły tuż pod powierzchnią. To nie przypadek, że takie problemy pojawiają się w zimnych porach roku, zwłaszcza zimą. W tych okresach żywica jest bardziej lepka (gęsta), uwalnianie się powietrza jest wolniejsze. Poza tym wolniejsze jest utwardzanie
Krok 1: Oczyść epoksydową powierzchnię
Usuń zanieczyszczenia, lepkie obszary i wszystko inne, co znajduje się na powierzchni. Alkohol izopropylowy to typowy środek do czyszczenia. Do wyczyszczenia pozostałości po bąblach możesz użyć patyczków kosmetycznych, oraz strzykawki do wypłukania otworu z pozostałości po czyszczeniu. Jeżeli masz problem z dokładnym wyczyszczeniem, taki otwór możesz delikatnie rozwiercić, a następnie go wypolerować. Po uzupełnieniu żywicy nie powinno być go widać.
Krok 2: Wypełnij ubytki
Najlepiej za pomocą strzykawki, wlej w oczyszczone otwory taką ilość żywicy, aby żywicy była wypukła.
Krok 3: Szlifowanie żywicy epoksydowej nie jest trudne, ale wymaga cierpliwości, aby uzyskać równomierne / dokładne pokrycie. Oznacza to równomierne szlifowanie na całej powierzchni. Zwróć uwagę, że szlifowanie powierzchni żywicy epoksydowej usunie wykończenie o wysokim połysku.
Krok 4: Każda marka żywicy jest nieco inna, oferując nieco inne możliwości. Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, należy ściśle przestrzegać wskazówek dotyczących używania danego produktu. Większość żywic wymaga odczekania co najmniej 4-6 godzin przed nałożeniem dodatkowej warstwy. Jeśli korygujesz niedoskonałość spowodowaną utwardzoną lub lepką żywicą epoksydową (z poprzedniego odlewu), pamiętaj, aby odpowiednio odmierzyć / wymieszać / drugą warstwę. Powtarzanie błędów z pierwszej warstwy spowoduje kolejne niedoskonałe wykończenie.
Środowisko pracy może odgrywać dużą rolę w jakości wykończonej powłoki, a suche, wolne od pyłu środowisko oczywiście zapewni lepsze wyniki. . Co ważne, temperatura miejsca pracy, temperatura drewna i temperatura żywicy epoksydowej powinny być zbliżone. 18°C byłoby komfortową temperaturą pracy.
Dużym błędem jest nakładanie zimnej żywicy epoksydowej na ogrzewaną (temperaturą pokojową) powierzchnię drewna, ponieważ spowodowałoby to rozszerzenie się powietrza we włóknach drzewnym. Jest to znane jako „odgazowywanie” i może powodować uwięzienie pęcherzyków powietrza w żywicznym odlewnie lub „wżery” podczas szlifowania powierzchni.
Aby uzyskać najlepsze wyniki:
Starannie przygotuj powierzchnię – upewnij się, że powierzchnia jest sucha, wolna od kurzu i innych zanieczyszczeń oraz dokładnie zeszlifowana.
Jeśli postępujesz właściwie, powinieneś otrzymać gładką, estetyczną przezroczystą powłokę, z której możesz być dumny – bez pęcherzyków i pęcherzy.