Skip to main content

Wiemy… że niejednokrotnie czekasz z niecierpliwością przy drzwiach, aż kurier dostarczy Ci paczkę z żywicą epoksydową. Niestety, szczególnie w chłodniejsze dni, zanim zaczniesz pracę musisz pozostawić żywicę w temperaturze pokojowej na kilka godzin. Opcją dla bardziej niecierpliwych, może być umieszczenie nowej partii żywicy epoksydowej w ciepłej kąpieli wodnej. Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie żywicy i utwardzacza w temperaturze pokojowej na 24 h oraz co ważne by nie stała na podłodze — gdyż tam zawsze jest kilka stopni mniej.

Niestety, krystalizacja jest nieunikniona, ponieważ jest to proces zachodzący naturalnie, jednak można go łatwo odwrócić przy umiarkowanej ilości ciepła. Co wyjaśnię poniżej.

Dlaczego żywica krystalizuje?

Lepszej jakości żywice, o wyższej czystości i niższej lepkości, które nie zawierają szkodliwych środków lotnych w postaci np. rozpuszczalników, są bardziej podatne na nadmierną krystalizację przy niższych temperaturach lub przy dłuższym składowaniu (ale pamiętajże krystalizacja nie świadczy o złym produkcje). Przed wymieszaniem zalecam sprawdzić składnik, a i b czy czasem nie ma efektu krystalizacji. Jeżeli na dnie żywicy znajdują się białe/matowe grudki, zalecam kąpiel w ciepłej wodzie obu składników. Kąpiel usunie grudki i sprawi, że żywica będzie mieć mniejszą lepkość, czyli znacznie lepiej się wymiesza jak i rozprowadzi po projekcie.  

Ciepła powierzchnia + ciepłe środowisko

Temperatura odgrywa jedną z najważniejszych ról w utwardzaniu żywicy epoksydowej i uwalnianiu powietrza. Utrzymywanie ciepła w otoczeniu (20 °C) jest idealne dla utwardzania w temperaturze pokojowej. Obejmuje to też powierzchnię, na którą będziesz nakładać żywicę epoksydową. Ważna jest tylko temperatura otoczenia, ale i temperatura np. drewna, które będzie zalewane żywicą. Nie może być tak, że do żywicy będą służyć deski świeżo co przeniesione z nieogrzewanego garażu…

Niższe temperatury spowodują, że żywica epoksydowa będzie bardziej lepka i może spowolnić lub nawet zahamować proces utwardzania.

Kiedy może nastąpić krystalizacja ? 

W zimnych lub chłodnych warunkach, na przykład podczas transportu w zimie. Przechowywanie nisko na podłodze, lub nawet na dolnych półkach, wszystko to ma wpływ na krystalizację żywicy.

Wizualny proces krystalizacji może wyglądać różnie; 

  • kilka białych płatków unoszących się butelce,
  • mleczne zabarwienie,
  • konsystencja żelu do rąk,
  • lub jako ciało stałe, uniemożliwiając wylanie. (twarda kostka jak lód).
  • po otwarciu butelki od razu widać, że jest problem.

Jak ogrzać żywicę?

  1. Poluzuj nakrętki butelek, ściśnij butelkę uważając by nie wypłynęła żywica, a następnie zakręć. Pozwoli to na rozszerzenie się objętości płynów podczas kąpieli.
  2. Umieść szczelnie zamknięte butelki z żywicą i utwardzaczem w pojemniku z ciepłą (niegorącą) wodą.
  3. Pozostaw butelki na 30 min+ (w zależności od tego, jak zimna była na początku żywica i jak ciepła jest woda). Delikatne mieszanie części A z przerwami może pomóc w wymieszaniu ogrzanej i skrystalizowanej żywicy, nieznacznie przyspieszając proces.
  4. Dokładnie wysusz butelki przed ich otwarciem (nawet pojedyncza kropla wody w żywicy lub utwardzaczu może spowodować zmętnienie żywicy).
  5. Ponieważ utwardzanie jest przyspieszane przez ciepło, należy pamiętać, że ogrzana żywica znacznie szybciej się utwardzi niż podaje to producent. Szybsze utwardzanie nawet to 40%.

Uważaj, aby nie używać gorącej wody podczas wygrzewania żywicy epoksydowej, ponieważ może to spowodować szybsze, a nawet gwałtowne utwardzenie po rozpoczęciu procesu mieszania. Ciepła kąpiel — nie wrzątek. 

I na koniec pytasz, jak długo ogrzewać żywicę?

Najprościej mówiąc więcej niż godzinę. Zazwyczaj temperatura w domu to max 20 – 22⁰C. A zawarta skrystalizowana substancja żeby się rozpuściła musi mieć 44⁰C. Przy np. 3 kg komponentu A zalewając go wrzątkiem temperatura wyniesie niecałe 50 ⁰ i to na 5 minut, bo później już spada.

Słowem zakończenia.

 Na krystalizację jak i rozkrystalizowanie żywicy ma znacznie więcej czynników:

  • Czas,
  • Temperatura składowania,
  • Czas w niższej temp niż pokojowa,
  • Nasłonecznienie butelki, czy w cieniu,
  • Dostawa i magazyny,
  • Czy na podłodze, czy w piwnicy,

Jeżeli masz świeżą partie to i MOŻE 20 minut wystarczy. Ale roczna, zleżała żywica gdzieś z czeluści piwnicy, na moczenie przez 20 minut nawet nie zareaguje.

Dodatkowo. Krystalizacja ma kilka form jak grudki, zmętnienie, gęste jak żel, lub zwarta bryła jak lód… wiec czas zależy głównie od stanu faktycznego krystalizacji.

55 / 100

Odwiedź nasz sklep

  • Promocja!

    MINI mieszadło nienapowietrzające do żywicy epoksydowej 20mm

    Original price was: 25,00 zł.Current price is: 20,00 zł.

    Poprzednia najniższa cena: 20,00 .

  • Promocja!

    ZESTAW – Książka + komplet mieszadeł + blok

    Original price was: 144,00 zł.Current price is: 122,40 zł.
Jak wylewać żywicę epoksydową na kilka warstw?
woodlove

Jak wylewać żywicę epoksydową na kilka warstw?

Jeśli pracowałeś wcześniej z żywicą epoksydową, być może już wiesz, że często potrzeba wylać więcej…
24 października 20215 min Czytaj dalej
Gruntowanie – Czym jest? I dalszego jest takie ważne?
woodlove

Gruntowanie – Czym jest? I dlaczego jest takie ważne?

Najważniejszym zadaniem by uszczelnić drewno (ale też kwiatki, mech, liści, itp.) jest ograniczenie „wpływaniu” żywicy…
19 września 20227 min Czytaj dalej
Klasyfikacja Skal Papierów ściernych. Porównanie
woodlove

Klasyfikacja skal papierów ściernych. Porównanie.

W świecie prac remontowych, stolarskich czy rękodzielniczych, znajomość gradacji papierów ściernych to klucz do osiągnięcia…
20 grudnia 20233 min Czytaj dalej

Zostaw komentarz

otrzymujesz
na dowolny zakup, uwzględniając minimalną kwotę zakupu -59,99 zł. * NIE ŁĄCZY SIĘ Z INNYMI PROMOCJAMI
RABAT 10%
Kod kuponu: nlqlpwzr8l10