Rumieniec aminowy i wykwit aminowy (Amine Blush i Amine Bloom) to skazy powierzchni, które negatywnie wpływają zarówno na estetyczne, jak i fizyczne właściwości projektów epoksydowych. Mając na uwadze to, że żywica epoksydowa jest często używana do tworzenia elementów wyposażenia wnętrz, ważne jest abyśmy starali się wyeliminować wszystkie czynniki, które zagrażają końcowemu efektowi! Przecież nie możemy wywalać do kosza co drugiego projektu…
Mówiąc najprościej, rumieniec jest spowodowany reakcją części utwardzacza żywicy z wilgocią i dwutlenkiem węgla w powietrzu. Gdy żywica epoksydowa twardnieje w kontakcie z wilgocią, powstaje tłusta lub woskowata warstwa znana jako rumieniec aminowy. Jego wygląd zmienia się w zależności od ilości wilgoci w powietrzu, ale zwykle jest bardziej zauważalny w chłodnych, wilgotnych warunkach. Możesz mieć trudności z zobaczeniem go dopóki warstwa żywicy nie zostanie utwardzona.
Dlaczego jest to problem?
Sam w sobie rumieniec nie stanowi problemu: problemem są efekty, które powoduje. Jeśli będziesz kontynuować pracę bez usuwania „nalotu”, musisz się liczyć z brakiem skutecznego wiązania lakierów, kolejnych warstw żywicy epoksydowej i innych wykończeń.
Praktycznie rzecz biorąc, aminowy rumieniec na powierzchni żywicy oznacza, że zwiększasz ryzyko wystąpienia problemów, takich jak miękkie, nieutwardzone smugi. Możesz również uzyskać projekt z rozwarstwieniem się warstw, ponieważ rumieniec aminowy zasadniczo działa jak silna bariera adhezyjna na powierzchni. Z drugiej strony, jeśli na twojej warstwie powierzchniowej pojawi się rumieniec, pojawią się defekty wizualne, a powierzchnia będzie łatwiej zbierać brud dzięki lepkości.
Bardziej naukowo, „aminy reagują z atmosferycznym dwutlenkiem węgla i wilgocią, tworząc karbaminian, który może powodować silny rumieniec na powierzchni”. Protective Coatings: Fundamentals of Chemistry and Composition.
Jak się go pozbyć?
Rumieniec jest rozpuszczalny w wodzie, dzięki czemu można go łatwo usunąć. Zalecamy dokładne umycie utwardzonej żywicy epoksydowej czystą ciepłą wodą, uniwersalnym mydłem i sztywną szczotką lub szmatką. Oczyść resztki aminy z żywicy epoksydowej również przed szlifowaniem. Po umyciu powierzchni epoksydowej pozostawić do wyschnięcia przed nałożeniem kolejnych powłok.
Uwaga: agresywne rozpuszczalniki, takie jak aceton, nie usuwają rumieńców. A mogą pogorszyć stan powierzchni.
Wniosek:
Niska temperatura i wysoka wilgotność łączą się, tworząc kondensację. Kondensacja umożliwia reakcję wilgoci i atmosferycznego dwutlenku węgla z utwardzaczem, tworząc rumieniec. Ponadto niskie temperatury wydłużają proces utwardzania i wydłużają czas zajścia reakcji.
Jak wspomniano wcześniej, Rumieniec Aminy jest wynikiem reakcji aminy w utwardzaczu z dwutlenkiem węgla i wilgocią. Niektóre aminy są bardziej podatne na ten problem niż inne, a te, które nie są rozpuszczalne w wodzie, mają mniejsze ryzyko powstania. Oczywiście warunki odgrywają dużą rolę w tym, czy środek utwardzający zarumieni się, czy nie, przy czym największym problemem są chłodne i wilgotne pomieszczenia, (dlatego to popularny problem np w Anglii). W tym przypadku w powietrzu jest dużo wilgoci, a utwardzanie jest dramatycznie spowolnione, co daje wystarczająco dużo czasu na reakcję.
Wykwit – Amine Bloom:
Wykwit różni się nieco od rumieńca, chociaż oba mogą występować razem. Wykwit jest powodowany przez rozpuszczalne w wodzie związki migrujące na powierzchnię, zaciągnięte przez wilgoć powierzchniową. Wykwit pojawi się na powierzchni jako lepki osad. Jest to “galaretowata” miejscowa powierzchnia, która prawdopodobnie nigdy się nie utwardzi. Podobnie zachowuje się żywica przy „przegrzaniu, lub wymieszaniu złych proporcji, ale w tym przypadku, wykwit jest miejscowy.
Jak mogę zredukować rumieniec i wykwit aminowy?
Najlepszym sposobem jest praca w wysokich (20-22st) temperaturach i przy niskiej wilgotności (45-52%). Najlepiej byłoby unikać warunków, w których wilgoć wydostaje się z powietrza wraz ze spadkiem temperatury. Dlatego przy małych projektach zawsze proponuję budowę małego „inkubatora”.
Warto wiedzieć:
Powszechnym źródłem podwyższonego poziomu dwutlenku węgla są wszelkiego rodzaju piece, kominki, piecyki, dmuchawy gazowe, używane do ogrzewania pomieszczeń i skracania czasu utwardzania. Jeśli używasz utwardzacza podatnego na zarumienienie, ogrzewanie pomieszczenia za pomocą ognia nie jest dobrym rozwiązaniem. Po drugie, najłatwiejszym sposobem sprawdzenia potencjalnego zarumienienia dowolnego produktu jest skorzystanie z karty technicznej (TDS). Sprawdź ograniczenia produktu i zobacz, co mówi producent o wymaganiach dotyczących wilgotności i temperatury przed jego użyciem.