Skip to main content

Drewno powraca do kuchni, ponieważ ludzie mają już dość jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. Lecz żywica na deski do krojenia? Mówię nie!

Od pewnego czasu przyglądam się rozwojowi pracy z żywicą w naszym kraju, niestety coraz częściej widzę, twórców, sprzedawców, amatorów stolarstwa którzy sprzedają deski do krojenia z wykończeniem epoksydowym – lub – mających żywicę epoksydową w obszarze “krojenia”.

Jako aktywny żywiczny twórca, autor poradników czuję się w obowiązku aby wyjaśnić, dlaczego stosowanie żywicy przy projektach, które mają kontakt z żywnością, to zły pomysł. 

Żywica na deski do KROJENIA? Mówię nie! 4
Deska dekoracyjna, plastry dębu i żywica w kolorze turkusu. Powierzchnia wykończona woskiem.

Przede wszystkim żywica epoksydowa przeznaczona do kontaktu z żywnością jest bezpieczna, gdy jest prawidłowo zastosowana na “nie tnące” powierzchnie, takie jak deski do serwowania, deski do wędlin lub tace, dlatego żywica ma swoje miejsce w kuchni lub jadalni.

Żywica epoksydowa klasy spożywczej jest innym gatunkiem, niż ten, który normalnie można zobaczyć w blatach, ławkach itp. I niestety wielu majsterkowiczów może nie nadążać za szybkością przemysłu, w których produkty są bezpieczne, a których nie można bezpiecznie używać na powierzchni mającej kontakt z żywnością.

Jeśli chodzi o zakup deski do krojenia, niezwykle ważne jest, aby nie zawierały one żywicy epoksydowej na powierzchni do krojenia lub w pobliżu.

Kiedy używasz tasaka lub noża kuchennego tworzysz mniejsze lub większe nacięcia, a drewno ma naturalny sposób samoleczenia się z upływem czasu, dodatkowo kilka badań wykazało, że w wielu odmianach twardszego drewna występują naturalne właściwości antybakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe ze względu na jego porowatą strukturę.

Z biegiem czasu żywica epoksydowa na desce do krojenia może gromadzić bakterie ukrywające się pod głębokimi rysami i nacięciami z noży, nawet po dokładnym oczyszczeniu. Soki mogą wysychać i tworzyć powierzchnię zawierającą bakterie.

Żywica na deski do KROJENIA? Mówię nie! 5

Żywica epoksydowa może z czasem ulec mocnemu zniszczeniu podczas używania noża, a także odpryskiwać, gdy jest używana jako powierzchnia do siekania. Małe cząsteczki mogą dostać się do jedzenia, a tym samym dostać się do twojego układu pokarmowego.  Teraz wyobraź sobie ze taka deska została wykonana z najgorszego sortu (najtańszej) żywicy epoksydowej.

I na koniec, żywica epoksydowa z czasem po intensywnym użytkowaniu będzie wyglądać okropnie, mętnie, z dużą ilością zadziorów i wyszczerbień, niszcząc wartość artystyczną deski.

Żywica na deski do KROJENIA? Mówię nie! 6
Deska dekoracyjna, orzech i żywica w zabarwieniu perłowym. Powierzchnia wykończona woskiem.

Istnieje cała masa projektów które można wykonywać z żywicy, które są równie proste, ale nie będą nikogo truć. Dobrą alternatywa są deski do „SERWOWANIA” z naciskiem na serwowanie. Mogą być wykonane tak jak stoły, czyli drewno połączone z żywica, i wszystko zabezpieczone lakierem.

Uwaga.

Deska / patera Z ATESTEM! – przypomnę bo mało kto o tym wie. Jako wykonawca bierzesz odpowiedzialność za wykonany produkt. Jeżeli ktoś dostanie uczulenie to nie przez żywice, a wykonawcę który do tego dopuścił. Jak z elektroniką, możesz użyć wszystkich elementów z CE, ale jak je połączysz, tworzysz nowy produkt bez CE, więc jak komuś Twój wyrób spali dom, to twoja wina.

Ja jestem zdania że żywica z dala od pokarmów. Już nie raz gasiłem pomysły na talerze, kubki, filiżanki czy sztućce z żywicy… o zgrozo.

Atesty Higieniczne PZH wystawia się na życzenie odbiorcy lub producenta przez instytucję upoważnioną do oceny jakości produktu, którą jest Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH). Twórca dokumentu zobowiązany jest do przebadania danego produktu pod względem jakości, składu chemicznego, właściwości mechanicznych itp. Dopiero po pozytywnym przejściu wielu testów i badań, wystawiany jest końcowy Atest PZH.

Więc proszę, zastanówcie się zanim komuś sprzedacie żywice jako produkt mający kontakt z posiłkami.

Lecz to dalej powinna pozostać deska do serwowania, deska dekoracyjna. I jeśli sprzedajesz albo właśnie masz zamiar kupić taką deskę, pamiętaj… tylko do celów dekoracyjnych, lub do podawania dania, najlepiej nie bezpośrednio na niej.

Jeszcze jedna sprawa, o której, nie każdy wie.

Dąb zawiera garbniki. Zmienia kolor, potrafi nawet zabarwic ręce. Zmienia smak i zapach potraw. Silnie reaguje z żelazem tworząc toksyczne związki.

68 / 100

Odwiedź nasz sklep

Praca z pigmentami w proszku. Jak z nimi pracować?
woodlove

Praca z pigmentami w proszku. Jak z nimi pracować?

Barwienie żywicy pigmentami w proszku od samego początku stawia przed nami wiele problemów. Barwniki w…
28 marca 20236 min Czytaj dalej
Ograniczanie pękania podczas DOMOWEGO suszenia drewna.
woodlove

Ograniczanie pękania podczas DOMOWEGO suszenia drewna.

Drewno świeżo ścięte jest zawsze podatne na pękanie. Pierwszą ważną rzeczą, którą należy wiedzieć, jest…
5 grudnia 20216 min Czytaj dalej
Maska do pracy z żywicą. Wskazówki, które pozwolą Ci wybrać odpowiednią.
woodlove

Maska do pracy z żywicą. Wskazówki, które pozwolą Ci wybrać odpowiednią.

Gazy lub opary wydzielane przez żywicę epoksydową istnieją naprawdę. Nie czujemy ich zbyt dobrze, ale…
2 lipca 202112 min Czytaj dalej

Zostaw komentarz

otrzymujesz
na dowolny zakup, uwzględniając minimalną kwotę zakupu -59,99 zł. * NIE ŁĄCZY SIĘ Z INNYMI PROMOCJAMI
RABAT 10%
Kod kuponu: nlqlpwzr8l10